Rešenje do koga dođemo biće ono u kome svi dobijaju: Manter o kosovskom pitanju

 
 ≫ 
  • 4

- U nastojanju da dođemo do rešenja, ne bavimo se trgovinom šta će neko izgubiti, ko će biti gubitnik, a ko dobitnik već se pitamo šta možemo da uradimo - rekao je Manter

Bivši ambasador SAD u Srbiji Kameron Manter smatra da je jako važno u cilju postizanja rešenja za kosovski problem udaljiti se od ideje da neko mora da bude gubitik da bi drugi bio dobitnik.

- Rešenje do koga dođemo biće ono u kome svi dobijaju - kaze Manter za Tanjug i dodaje da je to moguće ako postoji poverenje u ljude koji traže rešenja.

- U nastojanju da dođemo do rešenja, ne bavimo se trgovinom šta će neko izgubiti, ko će biti gubitnik, a ko dobitnik već se pitamo šta možemo da uradimo, i to je ono što treba ovom regionu, ljudima na Kosovu, bez obzira da li su Srbi ili Albanci - rekao je Manter, sada predsednik Instituta "Istok Zapad" koji očekuje da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovati na skupu "Balkanski dijalozi" koji Institut organizuje u Berlinu u decembru.

Manter podseća da diplomatija upravo tako i radi - gradi poverenje da bi došli do konkretnih rešenja.

- Zato dovodimo ljude sa velikim iskustvom iz cele Evrope, SAD, Balkana da rade na izgradnji poverenja i međusobnog razumevanja, nakon čega se možemo vratiti na teme poput taksi, njihovog ukidanja, povlačenja ili priznanja nezavisnosti - kaže Manter, povodom predstojećeg skupa u Berlinu na temu rešavanja problema regiona Zapadnog Balkana.

On dodaje da paralelno u fokusu moraju biti i teme važne za svakodnevni život kao što su ekonomija, kultura, obrazovanje i razmena studenata.

Kameron Manter Kameron Manter - Foto: TANJUG / RADE PRELIC

Navodi da obe strane ako očekuju podršku Vašingtona moraju biti fokusirane na budućnost.

- Potrebno je imati viziju, stratešku, gde Srbija, gde Kosovo, gde ceo region želi da ide. Ako su cilj EU, prosperitet, dobrosusedska saradanja, demokratija, demokratski procesi, podrška je zagarantovana - rekao je on.

Kako kaže, važno je ne podgrevati netrpeljivosti i razlike, kao ni priče o ratnim zločincima, onima koji su radili loše stvari, već se zalagati za dijalog koji vodi ka prosperitetu i toleranciji.

Na pitanje Tanjuga ako nema crvenih linija u dijalogu, zašto se od Srbije traži da obustavi diplomatske aktivnosti na povlačenju priznanja Kosova i prijemu Prištine u međunarodne organizacije, Manter odgovara da za Institut te linije nisu važne.

- Na nama je da kažemo šta može da se uradi, da nađemo zajedničke činioce na kojima se gradi poverenje - rekao je Manter.

To bi ujedno, kako Manter kaže, bio i način da se dodatno radi na izgradnji poverenja bez koga nema rešavanja konkretnih pitajna poput ukidanja taksi.

- Da sam lider Srbije, ali i Kosova rekao bih hajde da što pre nađemo rešenje, jer je to važno za zemlju, za mlade koji sve više odlaze u svet - rekao je Manter.

SAD i EU će biti strpljive u nalaženju rešenja, ali kaže da neće građani - mladi koji sve više odlaze.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Hapšenje grupe zbog pripreme teškog ubistva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 👤

    20. septembar 2019 | 16:36

    "Kako kaže, važno je ne podgrevati netrpeljivosti i razlike, kao ni priče o ratnim zločincima, onima koji su radili loše stvari, već se zalagati za dijalog koji vodi ka prosperitetu i toleranciji." Значи, злочинци који су побили више од три хиљаде Срба на Косову и Метохији, покупили им органе и од њих направили бизнис, треба да буду амнестирани, јер то води ка просперитету и толеранцији. Е па неће бити! Баш напротив, такви би требало да буду процесуирани (у Америци би били на електричној столици). У дијалогу морају да учествују они који немају крви на рукама и они који нису отимали туђе. Како градити поверење са убицама свог народа. Лицемерје на лицемерје. Лицемерје коме не смемо подлећи. Буди се разум и у Европи. Пример председника Земана. Ту су и интелектуалци чији се глас још увек тешко чује, али ипак чује. Догодине у Призрену!!!

  • PRC

    20. septembar 2019 | 17:01

    A ja mislio da ameri imaju samo jednog skota.

  • Milorad Vujicic

    21. septembar 2019 | 04:55

    Ako imas oruzje da te se boje onda si u mogucnosti da donosis odluke.Ruske vojne baze i Kineske sa najmodernijim oruzjem,S500 i ostalo pod hitno.Ako hocemo da nas cuju i da budemo respektovani od zapada onda moramo ,a i prisiljeni smo od njih samih ,da pomognemo sebi sa onima koji nas pomazu oduvjek od tih zapadnih huligana.Srbi nisu nista uradili da bi ostetili nekog drugog na podrucju bivse Jug.,samo su sebe stitili od narastajuceg nacionalizma i mentalnog genocida drugih.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA