Dačić: Gvatemala je naš istinski prijatelj, glasali su protiv prijema Prištine u UNESKO i Interpol

 ≫ 
  • 2

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić zahvalio je danas ministarki spoljnih poslova Gvatemale Sandri Hovel Polanko na principijelnoj podršci koju ta zemlja pruža teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije i nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Takođe, Dačić je istakao da je Gvatemala glasala protiv prijema Kosova i u UNESKO i u Interpol.

- Srbija Gvatemalu smatra istinskim prijateljem. Odnose naše dve zemlje karakteriše veoma visok nivo međusobnog razumevanja, uvažavanja i podrške u najvažnijim pitanjima za naša dva naroda - rekao je Dačić na zajedničkoj konferenciji sa Polanko.

Tema razgovora sa ministarkom spoljnih poslova Gvatemale, ističe Dačić, bila je i ukidanje viza, dodajući da dve države na tome rade.

Dačić i Polanko su potpisali dva memoranduma, jedan o uspostavljanju mehanizama političkih konsultacija i drugi o saradnji diplomatskih akademija dve zemlje.

Šef srpske diplomatije je rekao da je Srbija zainteresovana za dalje unapredenje bilateralnih odnosa sa Gvatemalom i dodao da su u tom cilju i potpisani memorandumi.

Dačić je naveo da je važno da dve zemlje uspostave saradnju i u drugim oblastima, kao što su obrazovanje i razmena studenata, i dodao da je ekonomska saradnja na relativno niskom nivou u odnosu na mogućnosti, ali da se saradnja može ostvariti i u vojnom obrazovanju i industriji.

Podsetio je da je pre nekoliko meseci u Gvatemali jedna ulica ponela ime našeg nobelovca Ive Andrića, a danas će, dodaje, jedna beogradska ulica nositi ime nobelovca iz Gvatemale Migel Anhela Asturijasa.

Dačić je kazao da će odnosi dve zemlje i u budućnosti ostati čvrsti, jer ih povezuju, kako navodi, slični problemi zbog dvostrukih standarda koje Srbiji i Gvatemali nameće međunarodna zajednica.

- Ti univerzalni problemi zahtevaju da bolje sarađujemo, da budemo istinski prijatelji, partneri i saveznici - podvukao je Dačić.

Ministarka Gvatemale Sandra Hovel Polanko kaže da je u Srbiji imala dobre sastanke i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić i potpredsednikom Narodne skupštine.

Posebno je istakla značaj ukidanja viza između Srbije i Gvatemale i kazala da bi to "probudilo" trgovinske i turističke potencijale, ali i otvorilo prostor da se narodi dve zemlje bolje upoznaju.

Ocenila je da će memorandumi doprineti da se više unaprede odnosi dve prijateljske zemlje i dodala da odnose treba jačati ne samo na bilateralnom nivou, veći i u drugim aspektima - obrazovanju, ekonomiji, kuluturi.

BEOGRAD DOBIO ULICU PO KNJIŽEVNIKU IZ GVATEMALE

U Beogradu je danas, u prisustvu ministara spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića i Gvatemale Sandre Hovel Polanko, svečano otvorena ulica koja nosi naziv istaknutog gvatemalskog književnika i nobelovca Migela Anhela Asturijasa.

Dačić je podsetio da je u martu ove godine u Gvatemala Sitiju svečano otvorena ulica nazvana po našem nobelovcu Ivi Andriću.

- Pored činjenice da su oba nobelovca kroz svoju književnost maestralno ''oslikavali'' sopstvene zemlje, regione i epohe, ističući univerzalne vrednosti i istovremeno ih približavajući svetskoj čitalačkoj publici, ono što spaja dvojicu velikana jeste i podatak da su bili vrsni diplomatski delatnici - rekao je Dačić.

On je dodao da je dodeljivanje imena ulicama u Beogradu i Gvatemala Sitiju po znamenitim nobelovcima, važan korak ka približavanju srpskog i gvatemalskog naroda.

Prema Dačićevim rečima, građani Srbije će se, čitajući stranice opusa Migela Anhela Asturijasa, jednog od najznačajnijih stvaralaca latinoameričke književnosti, u delima poput "Gospodina predsednika" i "Gvatemalskih legendi", upoznati sa istorijom Gvatemale, njenom bogatom kulturom i tradicijom njenih autohtonih naroda.

Istovremeno će, kaže, naši prijatelji u Gvatemali, čitajući remek-dela poput "Na Drini ćuprija" i "Travnička hronika", imati mogućnost za bolje razumevanje istorije i kulture Balkana i složenih odnosa naroda ovih prostora.

Ivica Dačić, Sandra Hovel Polanko, Gvatemala Svečanost u Beogradu - Foto: MSP

Dačić je istakao da Gvatemala, koja je hiljadama kilometara daleko i dva puta veća od Srbije principijalno i odlučno brani integritet Srbije, te podsetio da je ta zemlja glasala protiv prijema KiM u UNESKO, a zatim i protiv prijema u Interpol, na čemu joj je Srbija zahvalna.

Ministarka spoljnih poslova Gvatemale Sandre Hovel Polanko je kazala da se na ovaj način uspostavljaju bolji odnosi između dve vlade kroz kulturu.

- Produbljujemo jedno novo poglavlje našeg istoriskog prijateljstva. Ovaj događaj je važan kako za Gvatemala Siti, tako i za Beograd - rekla je Hovel Polanko.

Prema njenim rečima, otvaranje ulice u Beogradu predstavlja dalje jačanje bilateralnih odnosa dve zemlje.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić podsetio je da je gvatemalski knjižvnik promovisao njihovu kulturu i narod u svetu.

- Mislim da je ovo sjajan način da približimo jedni drugima naše kulture - rekao je Radojičić.

On je dodao da je prijateljstvo između dva naroda decenijsko i izrazio uvrenje da će će se produbljivati i da će biti dugovečno.

- Mi cenimo napore Gvatemale i u podržavanju Srbije u vezi sa očuvanjem integriteta i sve što su uradili da ne priznaju samoproklamovanu nezavisnost Kosova - poručio je gradonačelnik.

Književnik Migel Anhel Asturijas, rođen je u Gvatemali 10. oktobra 1899, a preminuo je u Madridu 1974. godine.

Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1967. godine.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jakol

    6. septembar 2019 | 15:47

    Gispodine Dacicu , ostanite i posle izbora na tom polozaju ( mislim o spoljnjim poslovima). Lepo Vam ide a i poznajete inostrane kolege. Nemojte sad kad nam je potrbno jedinstvo i sloga da radite dusmanima u korist !

  • Milorad Vujicic

    7. septembar 2019 | 08:48

    Respekt za respekt

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA