Polovina mladih Srba želi u EU: Hoće da slobodno putuju, rade i studiraju

  • 25

Novo istraživanje Evropske komisije "Eurobarometar" pokazalo je da pozitivnu sliku o Evropskoj uniji ima 37% građana Srbije, 27%  negativnu, a 34%  ima neutralan stav. Istraživanje je obuhvatilo 28 članica Evropske unije, i pet zemalja kandidata. U ostaim zemljama kandidatima većina je onih koji imaju pozitivan stav prema EU.

Udeo ispitanika u Srbiji sa pozitivnom slikom o EU je za pet procentnih poena manji nego u prethodnom istraživanju dok je onih sa negativnom slikom za isto toliko više nego jesenas.

Gledano prema starosnoj strukturi, u Srbiji pozitivan stav prema EU ima 51% mladih (od 15 do 24 godine) ali samo 29% starijih od 55 godina.

Na pitanje šta EU znači tebi lično, 40% ispitanika iz Srbije je navelo slobodu putovanja, studiranja i rada širom EU, 29% ekonomski prosperitet a 25% gubitak kulturnog identiteta.

Među zemljama kandidatima za EU, najviše onih sa pozitivnom slikom o EU je u Albaniji, čak 81%, dok samo 3% Albanaca ima negativnu sliku.

Evropska Unija, Srbija, EU, zastave Evropske Unije i Srbije Zastave Srbije i Evropske unije - Foto: Marko Jovanović

U Crnoj Gori 63% građana ima pozitivnu a 18 negativnu sliku o EU, u Severnoj Makedoniji je taj odnos 56 prema 17% a u Turskoj 51 prema 19%.

U zemljama EU 45% ispitanika ima pozitivnu sliku o Uniji a 17% negativnu.

Istraživanje je pokazalo i da stanje nacionalne ekonomije 67% ispitanika u Srbiji ocenjuje kao loše a 31% kao dobro.

U EU 49% građana stanje nacionalne ekonomije smatra dobrim a 47% lošim.

Nešto više od polovine ispitanika u Srbiji (52%) finansijsku situaciju u svom domaćinstvu ocenjuje kao lošu prema samo 26% ispitanika u EU.

Istraživanje je pokazalo i da 39% ispitanika u Srbiji očekuje da ekonomska situacija u zemlji u narednih godinu dana ostane ista, 36% da bude bolja a 22% da se pogorša.

Kada je reč o dva najvažnija pitanja sa kojima se zemlja suočava, za 36% ispitanika u Srbiji nezaposlenost je jedno od niih, za 33% ekonomska situacija, za 25% kriminal a za 21% rast cena.

Na pitanje o poverenju u institucije, parlament uživa poverenje 35% ispitanika u Srbiji, vlada 41% a EU 33%.

Evropska unija, zastava evropske unije eu Zastava Evropske unije - Foto: AP/Tanjug

RAST POZITIVNE PERCEPCIJE

Evropska komisija je ocenila da rezultati novog "Eurobarometra" ukazuju na snažan rast pozitivne percepcije o EU po brojnim pitanjima, od ekonomije do demokratije.

Kako je istakla EK, to su najbolji rezultati od istraživanja iz juna 2014, dakle pre nego što je dužnost preuzela Komisija Žan-Kloda Junkera.

Komisija je posebno istakla rekordnu podršku evru ali i to što su se klimatske promene probile među najveće razloge za brigu građana EU.

Kada je reč o poverenju u EU, ono je veće od poverenja u nacionalne vlade ili parlamente a od prethodnog istraživanja je poraslo u 20 članica.

Istovremeno je udeo građana sa pozitivnom slikom o EU (43%) povećan u 23 članice i sada je na najvišem nivou u poslednjih deset godina.

Srbija evropska unija zastave srbije EU Zastave Srbije i Evropske unije - Foto: Shutterstock

Eurobarometar je pokazao i da su građani u većini optimisti oko budućnosti EU - 61% optimista prema 34% pesimista, kao i da je 55% Evropljana zadovoljno demokratijom u EU, što je najveći udeo od jeseni 2004.

Većina Evropljana (56%) slaže se da "da se njihov glas računa u EU", pri čemu je takvih najviše u Švedskoj (86%), Danskoj (81) i Holandiji (76).

Na nivou EU najveći razlog za zabrinutost je imigracija a slede klimatske promene, ekonomska situacija, stanje javnih finansija članica i terorizam.

Gledano na nacionalnom nivou, glavni razlozi za brigu su nezaposlenost, rast cena i zdravstveno i socijalno osiguranje.

Istraživanje je rađeno u junu i obuhvatlo je 27.464 ispitanika iz 28 članica EU, kao i ispitanike iz kandidata za EU među kojima 998 u Srbiji.

(Telegraf.rs/Euroactiv.rs)

Video: Dete nas je spasilo! Svi su spavali, a ono je vikalo "gori baraka"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mihailovic

    6. avgust 2019 | 12:42

    da studiraju i rade mogu i u Srbiji gde im je rodbina i grobovi dedova !

  • Predator

    6. avgust 2019 | 12:53

    Ja mogu da kažem brat mi je bio u toj evropi da radi i sve he duplo skuplje i gore nego u srbiji i crnoj gori tako da iz njegovog iskustva možemo zaključiti da je evropa mamac za sirotinju i naivne pa tamo sendvič košta 5 evra bato jer je u NATO BATO! Šala na stranu ali ozbiljno srbija je raj za nas zato treba da se čuva iako sam iz crne gore u srbiji je duplo jeftinije.

  • Putin R.S

    6. avgust 2019 | 12:49

    I sada mogu da putuju slobodno bez viza.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA