Predsednik donjeg doma Parlamenta Kazahstana: Velika Evroazija na putu ka zajedničkoj budućnosti
Nurlan Nigmatulin istakao važnost Četvrtog sastanka predsednika parlamenata Evroazijskih zemalja
U Nur-Sultanu, glavnom gradu Kazahstana, 23. i 24. septembra biće održan Četvrti sastanak predsednika parlamenata Evroazijskih zemalja, najavio je Nurlan Nigmatulin, predsednik donjeg doma (Mažilis) Parlamenta Kazahstana.
On je obrazložio značaj ovog velikog skupa na koji su pozvani predsednici parlamenata 84 države iz Evrope i Azije, među kojima i Maja Gojković, predsednica Narodne skupštine Srbije, kao i šefovi 16 međunarodnih i međuparlamentarnih organizacija. Tema je "Velika Evroazija: Dijalog. Poverenje. Partnerstvo", koju je predložio Kazahstan, i koja odražava kurs razvoja i jačanja interakcije kako bi se stvorio siguran i održiv razvoj na teritoriji Evroazije.
Poruka Kazahstana je da pozicionira Evroaziju kao platformu za testiranje fundamentalno novog modela partnerstva zasnovanog na kolektivnom rešavanju nastajućih konflikata između država kao i suprotstavljanju zajedničkim izazovima.
Ako pogledamo istoriju događaja, treba napomenuti da su inicijatori ovog foruma Državna duma Ruske Federacije i Narodna skupština Republike Koreje. Prethodna tri sastanka održana su u Moskvi (2016), Seulu (2017) i Antaliji (2018) i postali su efikasna platforma za raspravu o aktuelnim pitanjima saradnje u interesu održivog razvoja i blagostanja evroazijskih zemalja. Sada će međunarodni parlamentarni događaj takvog nivoa po prvi put biti održan u Kazahstanu.
Evroaziju čini 65% svetske populacije, 75% energetskih resursa i 40% globalnog BDP.
Istovremeno, heterogenost ekonomskih sistema, ogromna neravnoteža u razvoju, kao i sve veći trend regionalizacije, ne dozvoljavaju da govorimo o Evroaziji kao o jednom ekonomskom entitetu. Sadašnji nivo trgovinske i ekonomske međuzavisnosti zahteva bolju interakciju.
Prvi predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev je 2015. godine sa govornice Generalne skupštine UN prvi izneo ideju o stvaranju "Velike Evroazije", koja podrazumeva ujedinjenje Evroazijske ekonomske unije, ekonomskog Pojasa puta svile i Evropske unije u jedinstven integracioni projekat. Projekat "Velike Evroazije" uključuje liberalizaciju trgovinskih odnosa, razvoj transportnih koridora, diversifikaciju energetskih pravaca, proširenje investicione saradnje...
U aprilu 2019. na sednici Drugog foruma međunarodne saradnje "Jedan pojas, jedan put" u Pekingu, predsednik Nursultan Nazarbajev je predložio svetskoj zajednici da stvori novu geopolitičku realnost "Tri D“, odnosno "Tri dijaloga".
Prvi dijalog bi doticao globalni nivo - to je dijalog između Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine i Evropske unije. Drugi dijalog je potreban na nivou Evroazije, kako bi se okupili potencijali Konferencije o interakciji i merama za izgradnju poverenja u Aziji i Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi. Treći dijalog bi bio sistemski ekonomski dijalog između Evroazijske ekonomske unije, Evropske unije, Šangajske organizacije za saradnju i Udruženja država jugoistočne Azije.
Pokretanje ovih dijaloga je u zajedničkom interesu svih zemalja Evrope i Azije i doprineće formiranju međusobnih veza za održivu buduću Ujedinjenu Evroaziju.
(Telegraf.rs)
Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milorad Vujicic
Mnogo zaokreta u svetskoj ekonomiji i poslovima tek dolaze.Trebamo gledati da budemo dobar dio tih trgovina a ne sluge pojedinih drzava.
Podelite komentar
Velik Balkan
VELIK BALKAN - ne Evroazija
Podelite komentar
Imenjak
Jel na sastanku bio Borat hahaha
Podelite komentar