Da li Srbija mora da bira između EU i Rusije? Odgovor stiže od predsedavajućeg Unijom

 ≫ 
  • 13

Novoimenovani ambasador Finske u Srbiji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, Kimo Lahdevirta izjavio je da je normalizacija odnosa između Beograda i Prištine veoma bitan element njenog procesa pristupanja EU, ali da na tom polju u poslednje vreme nije bilo puno napretka, a naročito od kada su uvedene takse na robu iz centralne Srbije i BiH.

- Nadamo se da će obe strane da ostanu angažovane u dijalogu kojim posreduje EU, i da će ključni međunarodni akteri jasno i konstantno Prištini slati poziv da ukine takse. Iskreno se nadamo da će se rešenje pronaći, a od obe strane se očekuje volja da se postigne kompromis. Status kvo nije opcija, pošto nepostizanje normalizacije odnosa košta obe strane - rekao je finski ambasador u intervjuu za Juropisan vestern Balkans (EWB).

Govoreći o proširenju EU, Lahdevirta je rekao da je Finska sklona proširenju EU, kao i da su jasne koristi politike proširenja, koja ima značajnu ulogu u unapređivanju mira, prosperiteta i bezbednosti u Evropi.

Kada se radi o tome da li zemlje Zapadnog Balkana mogu da očekuju više napretka na putu ka EU za vreme aktuelnog finskog predsedavanja, Lahdevirta je rekao da to zavisi od kandidata i brzine i efikasnosti sprovođenja reformi.

Kimo Lahdevirta Kimo Lahdevirta - Printskrin: Youtube/CorD Magazine Politics:Business:Diplomacy:Society

- U stvari, pitanje o brzini pristupanja EU najviše zavisi od država kandidata. Takođe, što brže napreduju u reformama, to su bolji i jači argumenti za političare i zvaničnike u državama članicama koji zagovaraju proširenje - rekao je Lahdevirta.

Kako je rekao, zajedničke vrednosti i vladavina prava biće važni prioriteti finskog predsedavanja, a cilj je da se unapredi mehanizam koji će umanjiti pristup fondovima EU onim članicama čije politike potkopavaju vladavinu prava.

Prema njegovim rečima, Srbija je kao država kandidat preuzela na sebe obavezu da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU što mora da se postepeno odvija kako vreme prolazi.

- Na kraju, mi to vidimo kao strateški izbor - a kada ovo kažem, ne mislim da Srbija mora da bira između EU i Rusije. Na primer, Finska jasno pokazuje da su široki bilateralni odnosi i konstruktivan dijalog sa Rusijom, kao našim najvećim susedom, mogući iako je naša politika u skladu sa politikom EU, a zajednički stavovi EU o Rusiji predstavljaju temelj za naše akcije - rekao je on.

On dodaje i da ne postoji razlog za uverenje da i Srbija, kao i Finska, ne može da bude vojno neutralna članica EU.

(Telegraf.rs)

Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jaca

    17. jul 2019 | 14:45

    Kakvo biranje, bre? To bi značilo da nismo suverena zemlja. Uostalom, i drugi saradjuju sa Rusijom, a nama bi nešto da nameću! Nikad nećemo okrenuti ledja Rusiji!!!

  • Nikolas

    17. jul 2019 | 14:24

    SRBI ZNAJU DA IH BRISEL NECE ALI TO JOS NEZELE DA SHVATE NASI POLITICARI-EU FANATICI!!!!!! NAS PUT ODREDJUJE KROZ VEKOVE GOSPOD BOG I ZATO SMO UVEK NA STRANI POBEDNIKA!!

  • Aca Bg

    17. jul 2019 | 15:59

    Mi smo poznati po tome što nikada nismo imali tu "stranu" na kojoj smo, već smo uvek bili neutralni. Trudili smo se da održavamo dobre odnose i sa istokom i sa zapadom. Tako i treba da ostane. EU nas hoće da primi jer je na ivici raspada, ali to žele da urade ukoliko prihvatimo da igramo po njihovim pravilima. To podrazumeva priznavanje Kosova, a i priznavanje nepostojećih genocida. Mislim da je to i najveći i najvažniji uslov za prijem Srbije u tu organizaciju. Posle toga bi za 2,3 godine najviše postali članica. Mi nikada Kosovo nećemo priznati, a i da nam Kosovo nije uslov, problem je što narod to više ne želi. Danas je oko 60% građana Srbije protiv ulaska u EU. Videli smo da rade sve protiv nas, a i vidimo da sa njima neće biti bolje, po primeru na Hrvatsku, Rumuniju i Bugarsku.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA