5 osetljivih pitanja između Srbije i Francuske: Frans pres uoči dolaska Makrona u Beograd
Francuski predsednik Emanuel Makron dolazi u posetu Beogradu sa ciljem, prema Parizu, da "ponovo učvrsti oslabljene odnose" sa Srbijom posle više nesuglasica poslednjih godina, piše danas agencija Frans pres najavljujući posetu francuskog predsednika.
Agencija navodi da će poseta, prvobitno planirana za decembar 2018, ali odložena zbog protesta Žutih prsluka u Francuskoj, biti prva poseta jednog francuskog predsednika Beogradu od posete Žaka Širaka 2001. godine i ističe da Francuska nije bila mnogo prisutna na Balkanu poslednjih godina.
KOSOVO
Jedna od glavnih tema treba da budu odnosi sa Kosovom, čiju proglašenu nezavisnost ne priznaju ni Beograd ni Moskva, piše Frans pres i dodaje da su tenzije porasle sa prištinskim uvođenjem taksi od 100 odsto na srpske proizvode krajem 2018. godine.
Dijalog o normalizaciji odnosa pod okriljem EU je blokiran mesecima.
Naporima Makrona i nemačke kancelarke Angele Merkel Beograd i Priština prihvatili su 30. aprila u Berlinu da nastave pregovore i novi sastanak bio je predviđen za početak jula u Parizu, ali je odložen pošto nikakav napredak nije bio na vidiku.
Francusko predsedništvo, koje se zalaže za nastavak razgovora ranije je saopštilo da će samit biti održan kada se steknu uslovi.
Neizvesna je mogućnost pokušaja rešenja sukoba razmenom teritorija, navodi Frans pres i podseća da je Pariz otvoren za taj pristup dok Berlin strahuje da će se time otvoriti Pandorina kutija nacionalizama.
ULAZAK U EU
Drugo osetljivo pitanje tokom posete Makrona biće zahtev Srbije za ulazak u EU oko koga je Pariz obazriv, piše agencija.
- Predsednik Republike podržava evropsku perspektivu Balkana, ali takoĐe kaže da će to pristupanje da se dogodi pošto se EU prethodno reformiše, što su Srbi vrlo dobro razumeli - navodi Jelisejska palata, koja smatra da usporena EU zbog teškog funkcionisanja sa 28 zemalja trenutno nije u mogućnosti da apsorbuje novo proširenje.
PROPUST PROTOKOLA U PARIZU
Pariz i Beograd takođe treba da prevaziđu neprijatnost nastalu propustom francuskog protokola 11. novembra prošle godine na svečanosti u Parizu povodom stogodišnjice primirja u Prvom svetskom ratu 1918. godine koji je naljutio Srbiju.
Predsednik Aleksandar Vučić bio je smešten na drogorazrednu tribinu, dok je predsednik tzv. Kosova Hašim Tači imao mesto na glavnoj tribini sa Emanuelom Makronom, Donaldom Trampom i Vladimirom Putinom.
HARADINAJ
Još jedna nesuglasica bilo je odbijanje francuskog pravosuđa u aprilu 2017. da preda aktuelnog premijera tzv. Kosova Ramuša Haradinja sudovima Srbije gde je optužen za ratne zločine za vreme sukoba na Kosovu.
"VOLIMO FRANCUSKU KAO ŠTO JE ONA VOLELA NAS"
U tom kontekstu Makron treba da otkrije renoviran spomenik zahvalnosti Francuskoj na kome je natpis "Volimo Francusku kao što je ona volela nas" u decebru bio prefarban crnom bojom.
Ovaj manjak ljubavi praćen je slabim ekonomskim vezama iako je francuska kompanija Vansi nedavno dobila koncesiju za Beogradski aerodrom i kompanija Alstom je i dalje u igri za projekat metroa u Beogradu.
Međutim francuska grupa čiji zvaničnici će biti u francuskoj delegaciji sa Makronom sada je u konkurenciji sa kineskim konzorcijumom.
Frans pres navodi da je Balkan važan deo Novog puta svile, kineskog mega projekta za jačanje ekonomske moći u svetu.
Agencija citira i reči predsednika Vučića da je poseta Emanuela Makrona 15. i 16. jula od ogromnog značaja i da će razgovarati o ekonomskim i političkim temama, evropskom putu Srbije i svakako o Kosovu.
(Telegraf.rs)
Video: Plivanje za Časni krst: Dečak pobedio pa podigao krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milos
Nije to nikakav propust protokola.Raspored sedenja se utvrdjuje nedeljama pa i mesecima pre dogadjaja.Francuzi su izmislili diplomatski protokol.Srbija je ponižena a Vučić je to prihvatio jer Makron je naš prijatelj.Ne računa se kad ti prijatelj opali šamar.
Podelite komentar
Regent
...volela...
Podelite komentar
RICINUS
Okupirana francuska engleski potrčko
Podelite komentar