Veliko sra*e ili Velika Albanija: Šta su do sada sve potpisali Priština i Tirana?
Priština i Tirana potpisale su prošlog utorka još jedan u nizu sporazuma, koji se, makar prema izjavama potpisnika može tretirati kao trasiranje puta ka definitvnom stvaranju "Velike Albanije". I sam šef diplomatije tzv. Kosova Bedžet Pacoli je u glavnom gradu Albanije rekao da pomenuti dokument veliki korak napred ka zajedničkom nastupu pred svetom i delovanju kao jedna nacija.
Sporazum o ujedinjavanju i koordinisanju svojih spoljnih politika koji uključuje i zajedničke ambasade, potpisali su u Tirani tzv. kosovski i albanski ministri spoljnih poslova Bedžet Pacoli i Gent Cakaj.
Kako je Pacoli naveo, dogovorena je bliska koordinacija "dve države", stvaranje zajedničkih diplomatskih misija i razmena osoblja i iskustva, a u cilju, kako kaže, primene njihovih nacionalnih interesa.
- Ovo je veliki korak napred da nastupamo zajedno pred svetom i delujemo kao (jedna) nacija - dodao je Pacoli na Tviteru.
Honored to sign today historical agreement w/ @AlbanianDiplo @CakajGent on strategic cooperation between Foreign Ministries & unification of diplo missions between 🇽🇰 & 🇦🇱. This is a great step fwd in our national integration that will make our global footprint stronger.🇽🇰🇦🇱🇽🇰🇦🇱 pic.twitter.com/3Pe2K3JRkr— Behgjet Pacolli (@pacollibehgjet) 2 July 2019
- Zašto bi to bio napad na stabilnost? Komentari iz Beograda nisu razlog da se o tome raspravlja kao da je "Beograd izvor istine". Da, Beograd ima poziciju, ima svoje mišljenje i ja poštujem to, ali i mi imamo svoje mišljenje i radimo u skladu s tim. Ono što smo uradili sa Prištinom je trebalo uraditi i ranije. Mogo toga ćemo još uraditi i niko ne bi trebalo da doživljava to kao napad, mi nikoga ne napadamo - rekao je Rama.
On je poručio da je ovim sporazumom samo pojačana saradnja između Tirane i Prištine, da je to normalno i kako bi voleo da na isti način jača saradnja sa Srbijom i da se "ide dalje".
Srbija bi, rekao je premijer Albanije, trebalo da bude motivisana, dobije dodatnu energiju i da se oseća "isprovocirana" da bude još kreativnija i radi sa Tiranom ono što niko nije mogao ni da zamisli do pre nekoliko godina.
- Moramo da prestanemo sa ovim istim starim sranjima iz prošlosti. Moramo da krenemo napred i stvorimo saradnju, bez granica, bez barijera sa tarifama, bez carine...To je ono što bi trebalo da radimo, a ne samo da se stvara osećaj o nekom napadu. Hajde, kakav napad? - upitao je on.
Uprkos gotovo teatralnoj izjavi Rame, treba podsetiti i na sve dogovore Tirane i Prištine.
U novembru prošle godine u Peći je održana zajednička sednica vlada tzv. Kosova i Albanije i tada je potpisano devet sporazuma: o priznanju vozačkih dozvola, o zajedničkoj carinskoj kontroli na graničnom prelazu Morina, kod Vrmice, o javnom dugu i zajedničkoj saradnji sa međunarodnim finansijskim organizacijama, o ukidanju rominga, saradnji iz oblasti omladine, o saradnji iz oblasti zdravstva.
Takođe su potpisani i sporazumi o priznanju fitosanitarnih i veterinarskih uverenja, sporazum o stvaranju zajedničke Privredne komore Kosova i Albanije i sporazum iz oblasti priznanja industrijske svojine.
Na istoj sednici je prihvaćen i predlog Pacolija, o izradi studije "Albanska nacija u narednih 50 godina".
Pacoli je rekao da je reč o dokumentu koji će poslužiti kao "platforma za razvoj i jačanje albanske nacije na Balkanu".
- Suočeni sa mnogim izazovima, Albanci moraju imati zajedničku budućnost - rekao je Pacoli.
Mesec dana kasnije se krenulo u realizaciju potpisanog. Premijer tzv. Kosova Ramuš Haradinaj objavio je krajem decembra na Fejsbuku da "od danas, granica Kosova prema Albaniji ne postoji".
- Danas mi je bila čast da učestvujem u potpisivanju sporazuma o uspostavljanju zajedničkih graničnih tačaka između Kosova i Albanije, po principu IBM-a i našeg zajedničkog evropskog puta - napisao je Haradinaj na svom Fejsbuk nalogu.
- Od danas granica Kosova prema Albaniji ne postoji. Imaćemo samo jednu zajedničku stanicu. Rad će se nastaviti i u martu ulazimo u drugu fazu potpunog uklanjanja granice između Kosova i Albanije, na osnovu šengenskih principa - napisao je Haradinaj.
U februaru je svetlost dana ugledao i nacrt sporazuma, koje dve strane nazivaju "Mini Šengenom", da bi se nastavilo sa provokacijama Hašima Tačija.
On je u maju uoči samita Brdo Brioni u Tirani razgovarao sa Ramom o, kako je naveo, nacionalnom ujedinjenju Albanaca i potpunom otvaranju granice između Albanije i tzv. Kosova, te pripajanju tri opštine juga centralne Srbije kosovskoj teritoriji.
- Razmišljam da možda poslušamo savet Edija Rame, pa da sutra Ministarstvo spoljnih poslova Srbije donese odluku o zajedničkoj spoljnoj politici Beograda i Banjaluke, kao gestu koji bi potvrdio da je i Srbija za to da u regionu treba prestati sa "istim starim sra.ima iz prošlosti" i ići napred - prokomentarisao je, sa ironijom, ministar Ivica Dačić izjavu Rame da Srbija ne treba da se oseća ugroženo zbog sporazuma Tirane i Prištine o zajedničkoj spoljnoj politici.
- Priština ne može samostalno ni da vodi spoljnu politiku, jer su Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije, pa, prema tome, Rama je trebalo sa Beogradom da postigne taj sporazum i siguran sam da se on zbog toga ne bi osećao uopšte ugroženo, već da ide napred - dodao je šef srpske diplomatije, u istom tonu, u izjavi za Tanjug.
Međutim, rekao je Dačić, ne brine njega Rama, nego to što međunarodna zajednica ne reaguje na očigledne pokušaje stvaranja takozvane "Velike Albanije".
- Taj plan i projekat se više i ne krije, niti je reč o nekakvoj tajnoj zaveri. Pokušaji njegove realizacije dešavaju se pred očima svih - upozorio je Dačić.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun je izjavio, povodom svih navedenih dešavanja u poslednjem periodu, da je na delu u praktičnom smislu formiranje zajedničke države Albanije i tzv. Kosova, tačnije, nasilno prisajedinjenje Kosova Albaniji i da se to dešava u svim poljima - spoljnom, na političkom, na ekonomskom i bezbednosnom.
On je za Pink TV rekao da to nikog ne treba da čudi i da je nasilno prisajedinjenje bio je cilj svih režima u Tirani.
Sada pokušavaju da dovrše taj posao, smatra Drecun, jer procenjuju da im okolnosti na međunarodnom planu idu na ruku i da neće imati protivljenje zapadnih država koje su priznale tzv. Kosovo.
Na poteze Prištine i Tirane nije ostala nema zvanična Moskva. Kremlj je izrazio zabrinutost zbog poslednjeg sporazuma.
- Provokativni koraci Tirane i Prištine, koji su u liniji sa konceptom "Velike Albanije", izazivaju ozbiljnu zabrinutost - saopštilo je rusko ministarstvo spoljnih poslova.
VIDEO - Bivši operativac CIA za Balkan: Dajte Kosovo i tražite Republiku Srpsku
(Telegraf.rs)
Video: Spavaju u šest kvadrata, a odlični đaci i vesela deca: Telegraf u poseti osmočlanoj porodici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
grobar
lepo sklopili ruke samo im sanduci fale
Podelite komentar
ноћ
Смејемо се њиховим “глупостима”Али они раде а ми се и даље смејемо све док не почнемо да се чешемо тамо где нас не сврби...Док не очистимо кукољ из нашег жита нема нама напред. Београдски пашалук ће нам бити велики појам!!!Ни у свом дворишту нећемо бити на свом!!! Устај Србијо пробуди се или нестани!!!!!! Причом ништа није враћено!!!!
Podelite komentar
Salamander
Vidi bednika vidi terorista jednoga dana bicete svi tu bez povratka na srpsku svetu zemlju.
Podelite komentar