Oštra kritika nemačkih medija politike EU prema Balkanu: "To je putujući cirkus"

 
  • 4

- Prijem zemalja ZB u EU ne napreduje a obećanja se samo prebacuju na novu predstavu - pišu mediji

Šta je sa pristupnim pregovorima sa zemljama Zapadnog Balkana? Evropska unija opasno dugo oteže, ocenjuje nemačka štampa povodom konferencije o Zapadnom Balkanu u poljskom Poznanju.

- Balkanska politika Evropske unije funkcioniše po principu putujućeg cirkusa. Svakih nekoliko meseci se negde održi po jedan samit o Zapadnom Balkanu - u blistavom ambijentu i sa mnogo magije. No, na kraju su sve to samo providni trikovi - komentariše Peter Minh u minhenskom dnevniku Zidojče cajtung.

- Prijem Srbije, Crne Gore, Albanije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Kosova u EU, koji je u izgledu još od 2003, ne napreduje a da se obećanja samo prebacuju na novu predstavu - navodi on.

- Sada je putujući cirkus u Poznanju, gde je zapravo reč o tzv. Berlinskom procesu. Proces je inicirala Angela Merkel 2014. kako bi se poboljšala saradnja između balkanskih zemalja i EU. Ali, izgleda da ni nemačka savezna vlada danas više ne može da se seti starih obećanja. Jer, i Berlin snosi deo odgovornosti zato što je odgođen početak pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom, koji je bio planiran za jun. Pri tom je Evropska komisija u maju potvrdila da su obe zemlje ispunile uslove. To je frustrirajuće za zemlje kandidatkinje i istovremeno opasno, zbog toga što ova politika otezanja samo jača nacionaliste - zaključuje Peter Minh u listu "Zidojče cajtung".

Samit EU - Zapadni Balkan, Poznanj Samit zemalja Zapadnog Balkana, Poznanj - Foto: Slobodan Miljević

BALKAN OSTAJE BURE BARUTA

O samitu u Poznanju piše i Drugi kanal nemačkoj javnog servisa ZDF na svojoj onlajn stranici najpre citiraju nemačkog ministra spoljnih poslova Hijka Masa koji je rekao da "nije svejedno, jer se radi o bezbednosti u komšiluku". Mas je to izjavio u Varšavi tokom priprema za samit u Poznanju, piše ZDF i ocenjuje:

- To je tačno, naravno, jer uvek je dobro da se dobro razumete sa komšijama. No, ovde se radi o tome da se ti susedi ne okrenu drugim susedima – na primer Rusiji, Turskoj ili državama sa strogim tumačenjem islama. A i Kina je počela da investira i takođe želi da sebi obezbedi moć i uticaj.

- Zbog toga je i pokrenut tzv. Berlinski proces, jer bi tako trebalo da se zemlje Zapadnog Balkana zadrže u čekaonici Evropske unije, kako se čuje u diplomatskim krugovima u Varšavi. U svakom slučaju, zemlje Zapadnog Balkana nisu homogena trupa. Nakon građanskih ratova u regionu 1990-ih, granični konflikti, nacionalističke tendencije i etnički konflikti tema su i danas. Zbog toga Zapadni Balkan i dalje ostaje bure baruta.

Srbija, Kosovo, zastave Srpska i tzv. kosovska zastava - Foto: Shutterstock

POSEBNO JE UGROŽEN DIJALOG BEOGRADA I PRIŠTINE

- Šest balkanskih država nemaju poverenja jedna u drugu, a u zemlji kao što je Bosna i Hercegovina situacija je posebno komplikovana zbog različitih etniteta. U toj zemlji koja broji 3,5 miliona stanovnika, skoro polovina stanovništva su muslimani, onih koji govore srpskim jezikom i mahom su pravoslavni je oko 30 posto, a katoličkih Hrvata 15 procenata - navodi se u tekstu.

U tekstu se naglašava da je posebno je ugrožen dijalog između Srbije i Kosova: "Srpska manjina na severu Kosova oseća da pripada Srbiji, a albanska u Srbiji Kosovu. Tu još dolazi i aktuelni carinski spor; na Kosovu se bojkotuju srpski proizvodi."

- S druge strane u Albaniji se i dalje sanja o Velikoj Albaniji u koju bi, pored Kosova, bio uključen i deo Severne Makedonije. Albaniji na putu ka EU još stoji organizovani kriminal, poslovi sa drogom u velikom stilu i upletenost političara u mafijaške strukture - piše u tekstu ZDF-a u kome se na kraju zaključuje da će i ovaj samit biti samit sa parolama da se istraje, jer se radi o tome da se Zapadni Balkan veže za EU kako zemlje ne bi tražile druge partnere.

Zoran Zaev Zoran Zaev - Foto: Profimedia/AFP

ZAEV JE "NAŠAO PRAVE REČI ZA BERLINSKI PROCES"

I internet-portal Juronjuz (Euronews) na nemačkom prenosi upozorenja političkih analitičara (Florijan Biber i Nikolaos Cifakis) o tendencijama u balkanskim zemljama da izgrađuju veze sa novim partnerima.

- Tako se Kina u prvoj liniji zanima za izgradnju privrednih veza, dok Rusija i Turska ulažu veće napore u izgradnju političkih i društvenih veza na Balkanu - piše na portalu.

Juronjuz je razgovarao i sa predsednikom Severne Makedonije Zoranom Zaevim koji je, kako pišu, "našao prave reči za Berlinski proces".

- Ne postoji alternativa ni za jednu zemlju, ja mogu doduše da govorim za svoju zemlju. Ne postoji druga alternativa, do potpuna integracija u Evropsku uniju. Ali, jedno moram da kažem: mi ne očekujemo da odmah postanemo članica EU. Mi samo očekujemo da Evropska unija i dalje ostane motivisana i da se koncentriše na našu zemlju, na naše građane, kako bi naše države dostigle sledeći cilj koji budemo zaslužili. A sada zaslužujemo jedan: početak pristupnih pregovora sa Evropskom unijom - istakao je Zaev za Juronjuz.

(Telegraf.rs/DW)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sneza

    5. jul 2019 | 15:38

    Da je dao Bog da je ostala Jugoslavija, ala bi nas bolelo uvo za Svajcarsku a ne za EU.....

  • Milorad Vujicic

    7. jul 2019 | 15:32

    Najveci cirkus je napracila evropa sama ,a i aamerika.Nikakve koristi od toga svega za njih,ali su proizveli veliku stetu Srbima.Jedini narod u evropi koji poseduje najvise poene demokratije. Niko nikad nije ni imao ista od demokratije kad je ihSrbije ucila sta ro znaxi.U americi tada i enfleskoj su jos uvek imali robovlasnistvo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA