Dačić oči u oči sa Pacolijem u Poznanju: Postavio mu samo jedno pitanje

 ≫ 
  • 15

Odluka Prištine da zabrani ulazak srpskim zvaničnicima na Kosovo i Metohiju nije uvreda Srbiji, to je šamar za EU i za međunarodnu zajednicu, ponovio je danas u Poznanju ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Kako je rekao, Beograd i Priština su potpisali Briselski sporazum, a posete i dogovori o posetama su dogovorene u okviru briselskog procesa, pa ako imamo situaciju u kojoj neko neće da sprovodi ono što je dogovoreno - onda postaje bemislena svaka rasprava.

Dačić je istakao da ga raduje što je EU danas reagovala na odluku Prištine, ali da ne veruje da će to imati bilo kakvog efekta.

On je novinarima u Poznanju, nakon sastanka ministara spoljnih poslova učesnica "Berlinskog procesa“, preneo da je tzv.kosovskog ministra inostranih poslova Bedžeta Pacolija pitao da li je istina ono što su objavili mediji, da je Priština zabranila svim srpskim zvaničnicima da dođu na KiM, na šta je Pacoli, kaže, uzvratio da on to nije izjavio, već njegov pomoćnik.

Dačić je dodao da Beograd ne sumnja da takva odluka postoji.

- Izneo sam da to, takse, kao i to što su objavili da su potpisali sporazum o zajedničkoj diplomatiji da bi pokazali kako su jedna nacija Kosovo i Albanije, na neki način postavlja pitanje svrsishodnosti ovakvih sastanaka, ako nakon toga imamo potpuno drugačiju realnost - rekao je Dačić.

Ivica Dacic Ivica Dačić - Foto: Dragan Kujunžić

SRBIJA MNOGO OČEKUJE OD PREDSEDAVANJA HRVATSKE EU

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da Srbija dosta očekuje od hrvatskog predsedavanja Evropskom unijom u prvoj polovini 2020. godine.

- Srbija se raduje i dosta očekuje od predsedavanja Hrvatske EU. Mi smo ovde svi naši i nama je interes da jedni druge pomažemo. Zato mislim da je važno da predsedavanje Hrvatske bude u skladu sa interesima celog regiona - rekao je Dačić novinarima u Poznanju, gde učestvuje na samitu zemalja Zapadnog Balkana u okviru Berlinskog procesa.

On je čestitao i hrvatskoj ministarki spoljnih poslova Mariji Pejčinović Burić na izboru za generalnu sekretarku Saveta Evrope, navodeći da je i ta pozicija veoma važno mesto za region.

Dačić je istakao da Srbija smatra da su sve zemlje u regionu prijateljske, da imaju iste probleme i da nijedna ne bi trebalo da se raduje neuspesima druge.

- Mislim da bi za ceo region bilo dobro da počnemo da se smatramo nekim regionom i da jedni druge guramo i podržavamo. Neko će reći da je to nova Jugoslavija, ali ja ne pričam o tome, govorim da imamo zajedničke interese i da bi bilo bolje da o tome javno govorimo, nego da u raznim čekaonicama svi isto mislimo, a niko ne sme da kaže - rekao je Dačić.

Upitan o situaciji u BiH, Dačić je rekao da smatra da treba da se poštuju principi na kojimaje BiH zasnovana, kao država ravnopravnih tri naroda i dva entiteta.

- Nije dobro ići u ekstremnu politiku ni na jednu ni na drugu stranu, ni u pravcu razbijanja BiH, ali ni u pravcu unitarizacije, tako da se zanemaruju interesi nekih naroda. Tu ne mislim samo na Srbe, već i na Hrvate i probleme koje hrvatski narod u BiH ima -  rekao je Dačić.

Istakao je da Srbiji nije u interesu da bilo gde ima sukoba, već da je potreban mir u regionu.

MILENA Modna Revija inspirisana Milenom Dravić Ivica Dačić - Foto: ATA Images

"ČEMU OVAKVI SASTANCI AKO JE REALNOST DRUGAČIJA"

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić, koji je u Poznanju učestvovao na sastanku ministara spoljnih poslova zemalja učesnica "Berlinskog procesa", izjavio je da se polako postavlja pitanje svrsishodnosti održavanja takvih sastanaka, naročito kada neki vodeći evropski lideri govore da im ne pada na pamet da govore o proširenju EU.

- Ako je to zaista tako, onda ne razumemo smisao ovakvih sastanaka - rekao je Dačić novinarima u Poznanju nakon sastanka i podsetio da on na sastancima Berlinskog procesa učestvuje od početka, odnosno od 2014. godine.

Preneo je i da je on to pitanje "proširio" i na to da i sam region mora da bude mnogo odgovorniji.

Poslednja odluka Prištine, takse, zatim i to što su objavili da su potpisali sporazum o zajedničkoj diplomatiji, da bi pokazali kako su jedna nacija, na neki način postavlja pitanje svrsishodnosti ovakvih sastanaka, ako nakon toga imamo potpuno drugačiju realnost, naglasio je Dačić.

I pored svega, napominje, Srbija je ipak zadovoljna što postoji ovakva inicijativa, ali i istakao da očekujemo da ona u sledećim godinama rezultira nekim konrektnim merama.

Dačić je poručio da je Srbija veoma konstruktivna i da je i kolegama iz regiona ponovio da se zalaže za to da ceo region traži i artikuuliše zajedničke interese.

To, kaže, znači da Srbija i Crna Gora brže napreduju ka EU, jer nismo zadovoljni dinamikom, da se otvore pregovori sa Albanijom i Severnom Makedonijom, da BiH uradi šta treba da mogla da počne pregovore sa EU, a Srbija čak, iako možda neko i ne očekuje, nema ništa protiv da se uvede vizna liberalizacija za građane Kosova i Metohije.

Ali, nijedna od tih stvari ne zavisi samo od nas sa Zapadnog Balkana i zato je potrebno da poruke koje dolaze iz EU budu motivišuće i podsticajne - da ovo ne bude "druga liga EU", koja će zameniti proces evropskih integracija, ukazao je Dačić.

Primera radi, naveo je da Severna Makedonija i Bugarska sledeće godine predsedavaju Berlinskim procesom i upitao da li neko stvarno misli da će se Severna Makedonija zadovoljiti time da ne dobije otvaranje pregovora, nego da predsedava Berlinskim procesom.

Ponovio je da Beograd želi kompromis sa Prištinom, da takse moraju da se ukinu, jer je nemoguće da se govori o regionalnoj saradnji, ako opstaju takse od 100 odsto na proizvode iz centralne Srbije i BiH, sa obrazloženjem da nismo priznali Kosovo.

- Ima i drugih zemalja koje nisu priznale Kosovo, pa što nisu njima uveli takse od 100 odsto - upitao je Dačić.

Za stav Prištine da će ukinuti takse kada Srbija prizna Kosovo, ponavlja da je to opstrukcija dijaloga.

Beograd je, kaže, spreman da nastavi dijalog, ali takse, ukazuje, stvaraju ozbiljne probleme, jer je roba duplo skuplja na KiM, stvara se niz probelma u funkcionsanju života građana i institucija, ali najvbažnije - stvara se dodatna nestabilnsot, koja može da naruši bezbednosnu situaciju.

Dačić je još jednom pozvao Prištinu i međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Prištinu da ukine takse.

Rekao je da EU priča o nekim stvarima "kao da su svešstenici sa Tibeta, pa sada oni duhovno promisljaju o problemima kontinenta, a niko da kaže ništa kontretno o tome šta treba da se uradi".

Zato ga, kaže, raduje što je EU danas reagovala na poslednju odluku Prištine, ali dodaje da ne veruje da će to imati bilo kakvog efekta.

- Mogao sam i danas da kažem isto što i 2014. godine. Nije se mnogo toga promenilo, ali, ipak, idemo nekako dalje u pravcu ka EU - zaključio je Dačić.

OPOZICIJA DELOVANJE DACIC Ivica Dačić - Foto: Tanjug/Rade Prelić

"EU MORA DA SAČUVA SVOJ AUTORITET"

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da Evropska unija mora da sačuva svoj autoritet i da ne sme da dozvoljava da se dogovori iz dijaloga Beograda i Prištine ne ispunjavaju.

- Ja sam potpisao Briselski sporazum. Što sam ga potpisao, ako pet, šest godina nakon toga neko kaže da to neće da ispunjava - upitao je Dačić.

EU mora, ne samo da sankcioniše Prištinu, već i da vodi taj proces na autoritativan način, da "postoji dobro vođstvo EU u celini", rekao je Dačić odgovarajući na pitanje kako vidi ono što jesu i posebno onim što nisu postigli Federika Mogerini i Johanes Han i da li misli da će novi pregovarači imati neke nove ideje.

Dačić je rekao da pozitivno ocenjuje ono što je Federika Mogerini želela da uradi, ali sama činjenica da nema jedinstvenog pristupa među različitim državama unutar EU, pokazuje da uvek oni koji ne žele nešto da ispune tu traže alibi i na njih se nikad ne izvrši pritisak do kraja.

- Za razliku od toga, na primer, kada treba izvrštiti pritisak na Srbiju, obavezno se svi jave - konstatovao je Dačić o.

- Ali, nismo tu da kukamo i da se žalimo. Da poželimo sreću i uspeh novim čelnicma EU i nadam se da ćemo napraviti neke krupnije korake napred - rekao je Dačić.

Upitan za izjavu premijera Slovenije Marjana Šareca da je ta zemlja zainteresovana za mesto evropskog komesara za proširenje u budućem sazivu Evropske komisije, Dačić je rekao Srbiju niko o tome ni ne pita, kao da nemamo unapred ni favorite, ni neke koje ne bismo voleli.

- Smatramo da su sve zemlje iz regiona naše prijateljske zemlje i da svi imamo iste probleme i da ne treba da se radujemo nespesima jedni drugih. Imamo veoma pozitivan stav prema zahtevima drugih u regionu i za sve bi bilo dobro da počnemo da se smatramo nekim regionom i da jedni druge guramo i podržavamo - rekao je Dačić.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • S . M .

    4. jul 2019 | 23:00

    Pa kako može taj Pacoli da pomisli da može sa Dačicem da izadje kao pobednik. Dačic je političar , diplomata i državnik a Pacoli tajkun i šibicar.

  • Sanja

    4. jul 2019 | 18:21

    Ja bih njima zabranila da se leče u Srbiji

  • 123

    4. jul 2019 | 18:09

    Ako vam zabranjuju banditi i zavrću uši... dali ste kriminalcima i zločincima krelibitet što uopšte sa njima pregovarate umesto da tražite jasno bezuslovno priznanje vlasti na teritoriji kosova i metohije beograda srbije

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA