Ko "krade vreme" poslanicima, a ko odbija da odgovori na pitanja: Nastavljena rasprava u Skupštini
Na početku sednice poslanici su, kao i svakog četvrtka, postavljali pitanja Vladi Srbije
Narodni poslanici nastavili su danas 12. vanredno zasedanje Skupštine Srbije na kojem će između ostalog nastaviti raspravu po amandmanima na Predlog zakon o komunalnoj policiji. Na početku sednice poslanici su, kao i svakog četvrtka, postavljali pitanja Vladi Srbije., a neke od tema bile su iseljavanje, "krađa vremena" poslaničkim grupama, odgovori na postavljena pitanja, kao i vlasništvo televizija N1, Nova S i Sportklub.
Poslanik Milorad Mirčić uputio je pitanje Vladi Srbije kada će predložiti nacionalnu strategiju za sprečavanje iseljavanja, odnosno kako će se delovati u tim slučajevima, jer niko ne može iseljavanje da spreči.
Postavljajući pitanje premijerki Srbije Ani Brnabić da li će se i kako utvrditi tačni razlozi iseljavanja jer, kako kaže, to nije uvek plata, Mirčić je upitao i kako i da li će se raditi na tome da se privuku neki ljudi da se vrate.
Šef poslaničke grupe Pokreta socijalista Ðorđe Komlenski postavio je pitanje Vladi, Ministarstvu pravde, Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministrarstvu finansija i Ministarstvu kulture da li su N1, Nova S i Sport klub domaći kanali, da li su pribavili sva dokumenta, da li plaćaju nadoknade, kao i da li su poreski obveznici u Srbiji i da li izvršavaju svoje obaveze na vreme.
Komlenski je pitao i na koji način je REM utvrdio da su ta tri kanala strani kanali i da ne mogu da se emituju domaće reklame na njima.
Poslanica SRS Vjerica Radeta ukazala je na to da se poslanicima te poslaničke grupe krade vreme za izlaganje tokom sednica i navela da su ustanovili da od ukupno 28 minuta 49 sekundi koliko vremena imaju, u četvrtak im je oduzeto nešto više od tri minuta, a u petak skoro dva minuta.
- To kada se prevede u procente onda je to oko 10 odsto - kazala je Radeta.
Dotakla se i odgovora na pitanja koje poslanici postavljaju utorkom i četvrtkom i navela da SRS nije propustila nijedan utorak i četvrtak da ne postavi neko pitanje.
- Ali, pokazalo se da i predsednik Srbije i premijerka i ministri vređaju Skupštinu, omalovažavaju je i pokazuju da ih je briga šta se u Skupštini od njih traži - kazala je Radeta, navodeći da u periodu od 3. juna 2016. do 28. juna 2019. godine, ukupno su postavili 143 pitanja ili zahteva, a odgovor su dobili na 61 pitanje.
Radeta je zatražila od predsednice Skupštine da angažuje službe da se sva pitanja na koja nisu dobili odgovore, u skladu sa onim kako su postavljena, dostave onima kojima su ih postavili i da predsednik Narodne skupštine insistira da u najkraćem roku dobiju odgovore na ta pitanja.
Poslanica Danica Bukvić navela je da je oblast demografija do skoro bila zanemarena u politici Srbije, ali da u mandatu sadašnje Vlade zauzima značajno mesto. Prema njenim rečima, u cilju poboljšanja demografske politike, Vlada je usvojila niz mera, a ministarku zaduženu za demografiju i populacionu politiku Slavicu Ðukić Dejanović pitala je da li su u kreiranje populacione politike uključeni SANU, naučne institucije, medicinske i socijalne institucije.
Za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Bukvić je imala pitanja da li postoje analize i istraživanja stanja u privrednom sektoru, imali slučajeva diskriminacija budućih majki ili samohranih roditelja i da li je poznato da su inspekcije rada preuzele mere protiv nesavesnih poslodavaca.
Poslanik Pokreta obnove kraljevine Srbije Žika Gojković upitao je premijerku ima li Vlada nameru da predloži Skupštini stavljanje van snage odluku AVNOJA kao i da donese deklaraciju o štetnosti tih odluka.
Kako je naveo, posle Drugog svetskog rata komunistička partija uzela je vlast protivzakonito, zabranila sve druge stranke, ukinula kraljevinu, uvela republiku.
Istakao je i da su Jugoslaviju "razbli na šest republika", a da su u Srbiji uveli dve pokrajine, čime su stvoreni uslovi za otcepljenje Vojvodine i Kosova i Metohije.
Deo opozicije i dalje bojkotuje rad parlamentarnih rasprava.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Kamaline pristalice cekaju u redovima da udju u kampus. Za to su dobili posebne dozvole
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.