Godina velikih promena u ambasadama u Beogradu: Svetske sile menjaju svoje diplomate
Osim što se živa diplomatska aktivnost ovih dana odigrava u Beogradu zbog najvažnijeg državnog pitanja, odnosno Kosova i Metohije, veoma važne stvari se dešavaju i u ambasadama smeštenim u glavnom gradu Srbije. Naime, tokom ove godine četiri velike svetske sile promeniće svoje najviše diplomatske predstavnike u našoj zemlji. Reč je o Kini, Rusiji, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama.
KINA
Kina, koja je sve prisutnija u ovom delu sveta, pre svega kroz inicijativu "Pojas i put", prva je izvršila zamenu svog ambasadora u Srbiji. Naime, krajem januara svoj akreditivno pismo predsedniku Republike Aleksandru Vučiću predala je Čen Bo.
Ona je nasledila Li Mančanga, koji je ostavio dubok trag u odnosima dve države. Čen Bo je u Beograd stigla iz Sarajeva.
U periodu od 1992-1996. radila je u Direkciji za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju Ministarstva inostranih poslova.
Nakon toga, od 1996. do 1999. godine bila je ataše, treća sekretarka u Ambasadi Kine u SR Jugoslaviji. Od 1999. do 2004. ponovo je bila raspoređena u Direkciju za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju Ministarstva inostranih poslova.
Od 2004. do 2006. bila je šefica odeljenja u Direkciji za Evropu Ministarstva inostranih poslova.
U periodu od 2006. do 2008. bila je savetnica u ambasadi Kine u Srbiji. Od 2008. godine do 2014. bila je savetnica, zamenica šefa Direkcije za Evropu a 2014. bila je i zamenica gradonačelnika grada Tangshana u provinciji Hebei.
Čen Bo je često prisutna na različitim gradilištima na kojima rade kineske firme, a koje obilazi najviši srpski zvaničnici, u prvom redu predsednik Vučić.
Ona je i prilikom prvog razgovora sa Vučićem prenela pozdrave koje je predsednik Si Đinping uputio, kako je rekla, svom prijatelju, predsedniku Vučiću.
RUSIJA
U Beogradu je sinoć prigodno obeležen Dan Rusije, što je ujedno bio i oproštajni prijem, koji je priredio Aleksandar Čepurin, odlazeći ambasador ove zemlje u Srbiji. Na njegovo mesto predsednik Rusije Vladimir Putin imenovao je Aleksandra Bocana-Harčenka za novog ambasadora u Srbiji.
Ime ovog predstavnika Rusije poznato je na međunarodnoj političkoj sceni, pogotovo kad je reč o naporima da se reši budući status južne srpske pokrajine, jer je taj diplomata od početka svoje karijere uključen u diplomatske procese koji su pratili raspad bivše Jugoslavije.
Bocan Harčenko je jedan od najboljih stručnjaka Rusije za region Balkana, a njegovi saradnici ga opisuju kao vrhunskog profesionalca, blagog, staloženog, ali odlučnog, sa velikom radnom energijom.
Reč je o karijernom diplomati, koji je ranije bio na dužnosti specijalnog predstavnika ruskog ministarstva spoljnih poslova za Balkan i učestvovao je u radu Saveta za implementaciju mira koji je pratio ispunjavanje Dejtonskog sporazuma.
Bio je i šef Odseka za zemlje bivše Jugoslavije, a potom i zamenik direktora u odeljenjima za Evropu.
Bocan Harčenko je bio dugogodišnji predstavnik Rusije u Kontakt grupi i, uz diplomate SAD i EU, predstavnik u posredničkoj trojci za rešavanje pitanja statusa Kosova i Metohije.
Takođe, bio je član ruske delegacije na Dejtonskim mirovnim pregovorima i mirovnoj konferenciji o BiH u Parizu, a učestvovao je i na brojnim međunarodnim forumima u okviru Kontakt grupe i OEBS.
VELIKA BRITANIJA
Još sredinom januara Forin ofis je imenovao Šan Meklaud za novu ambasadorku Velike Britanije u Srbiji.
Proud and delighted to have been appointed the next UK Ambassador to the Republic of Serbia, I look forward to following in the footsteps of @DenisKeefe and taking up my new post next summer. Radujem se ovom novom profesionalnom izazovu! 🇬🇧🇷🇸📝https://t.co/pc21EAsFOb… pic.twitter.com/BL20F3jUHN— Sian MacLeod (@SianCMacLeod) January 14, 2019
Ona će dužnost ambasadorke preuzeti na leto od sadašnjeg ambasadora Denisa Kifa.
Meklaud u Srbiju dolazi s dužnosti ambasadorke i šefice delegacije Velike Britanije u Organizaciji za Evropsku bezbednost i saradnju u Beču, koju obavlja od 2015. godine. Prethodno je, 2014. i 2015. godine bila kodirektor u Direktoratu za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju.
Meklaud (56) bila je od 2009. do 2014. godine ambasadorka Velike Bitanije u Pragu. Pre toga je, od 2004. do 2007. godine radila u britanskoj ambasadi u Moskvi, i to u početku kao šef političke sekcije, a zatim i kao ministar savetnik i zamenik ambasadora.
U Forin ofisu bila je na čelu više odeljenja, između ostalih i odeljenja za Rusiju i odeljenja za biološko i hemijsko naoružanje, kontrolu naoružanja, razoružanje i proliferaciju i kadrovskog odeljenja, navodi se u saopštenju.
Do dolaska u Forin ofis, 1986. godine, radila je kao programski rukovodilac u Britanskom savetu.
Kif dužnost ambasadora u Srbiji obavlja od juna 2014. godine.
SAD
Aktuelnom ambasadoru Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kajlu Skatu mandat ističe na leto, ali iz Stejt departmenta još uvek nisu najavili ko će ga naslediti. Međutim, upućeni kažu da nije isključeno da Skatu bude i produžen mandat.
Skat je u Srbiju došao 2016. godine. Pre toga je od 2014. godine viši saradnik Stejt departmenta u Nemačkom Maršalovom fondu.
Prethodno je bio generalni konzul SAD u Milanu od 2011. do 2014. godine i direktor Kancelarije za odnose sa Rusijom od 2009. do 2011. godine.
Takođe je bio zamenik šefa misije SAD pri OEBS-u od 2005. do 2009. i savetnik pri misiji SAD u EU u Briselu od 2003. do 2005. godine.
Radio je i pri ambasadama SAD u Budimpešti, Zagrebu, Moskvi i Tel Avivu.
Govori nekoliko evropskih jezika, među kojima ruski, hrvatski, srpski, italijanski, nemački, mađarski.
Skat je u intervjuu za Telegraf.rs aprila prošle godine prvi preneo stav SAD da je cilj Vašingtona direktan dogovor Beograda i Prištine bez koga nema održivog rešenja.
Očigledno da je istekli mandati i da je u pitanju redovna promena, kaže za Telegraf.rs, Zoran Milivojević, komentarišući promene u ambasadama u Beogradu.
- Druga bitna stvar su okolnosti u vezi sa aktuelnom situacijom i da je ovaj prostor postao posebno interesantan svetskim silama. Te promene se onda sprovode na način da budu efikasne i u skladu sa interesima tih velikih sila - kaže Milivojević.
Treća stvar je posebno važna, kako kaže on, izbor ličnosti.
- Kada je recimo, u pitanju Rusija, izbor ličnosti pokazuje da je ta država jako zainteresovana za situaciju na ovom prostoru i da na taj način daje do znanja da želi da ima aktivniju ulogu u ovim kretanjima i da hoće da ih prati na način koji podrazumeva i njen poseban interes - napomenuo je Milivojević.
VIDEO: Dačić: Glupi ste koliko ste teški
M.Ivas (marko.ivas@telegraf.rs)
Video: Knežević: Rezerve krvi i dalje smanjene
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Skote voleo bi da ti vidim leđa.
Podelite komentar
Гоги
Кина и Русија су добродошли! а амери и британци могу и да оду.
Podelite komentar
Sara
Skot (Skat) treba da ostane u Srbiji. Znam da nismo baš zadovoljni svime što kaže, ali on ipak iznosi stavove države koju predstavlja, a ne svoje lično mišljenje. Srpski jezik govori skoro kao maternji govornik, a s'obzirom da su nam jezik i gramatika među najtežima na svetu, činjenica je da mu se jezik mnogo dopao.
Podelite komentar