Većina zemalja je istakla da su prištinske takse prepreka za nastavak dijaloga: Dačić posle sednice Saveta bezbednosti UN

  • 2

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je za RTS posle sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu da su za Srbiju indikativne dve stvari sa te sednice: da je sazvana 20 godina od donošenja rezolucije 1244 i da su sve zemlje koje su govorile istakle zahtev za ukidanjem prištinskih taksi kao preduslov za nastavak dijaloga.

Ivica Dačić je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da se na sednicama SB UN o Kosovu ne usvaja nikakv dokument i da svi ostaju na nekim svojim pozicijama.

On je naveo da su sve zemlje, neke sa jačim a neke sa manjim naglaskom, govorile sa žaljenjem o hapšenju pripadnika Unmika na Kosovu.

Podseća da se pre nekoliko dana u UN raspravljalo o imunitetima u Libiji i da međunarodne organizacije ne vole da neko hapsi njihove pripadnike.

Dodaje i da je na sednici većina zemalja istakla da su prištinske takse prepreka za nastavak dijaloga.

Dačić kaže da je jasno i precizno upozorio da Priština sprema napad na sever Kosova i da Kfor mora da odgovori da li želi da zaštiti Srbe jer to može i mora da uradi po rezoluciji 1244.

- Ako ne želi, na nama je teška odluka da vidimo šta ćemo dalje - naveo je Dačić.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je  da ga je tokom izlaganja predstavnice Prištine Vljore Čitaku frapirala laž o tome da je u slučaju Srbije i Kosova reč o dekolonijalizaciji.

- Koliko neko treba da nema stida da u SB pred velikim kolonijalnim silama koje su imale svoje kolonije širom sveta, i pred afričkim, južnoameričkim i azijskim zemljama koje su se oslobađale od kolonijalizma koristite jedan takav izraz, a da vas nije sramota, to je čist bezobrazluk - rekao je Dačić za RTS.

Objašnjava da je Čitaku to rekla pred nekadašnjim velikim kolonijalnim silama i pred predstavnicima afričkih i južnoameričkih država koje su se oslobodile od kolonijalizma. Kako je rekao, takva izjava je bezobrazluk.

On je pozvao Čitaku da dokaže da su albanski spomenici na Kosovu postojali u 13. i 14. veku.

- Kada mi donese jedan istorijski spomenik albanskog porekla iz 13. ili 14. veka sa Kosova. Kada pokaže jedan spomenik iz tog perioda, onda bih mogao da kažem da su Albanci tu bili u to vreme. Ali reći za Srbe da su kolonizatori, da su vladali a ne živeli na Kosovu, to je bezobrazluk - rekao je on.

Govoreći o učestalosti sednica SB UN o Kosovu, Dačić je rekao da je postignut dogovor da će ove godine biti tri sednice a sledeće dve redovne sednice.

Navodi da on ne bi voleo da bude vanrednih sednica jer bi to značilo neke nepredviđene situacije.

Kako je istakao, cilj Beograda je da se dođe do kompromisnog i trajnog rešenja.

- Nažalost, zahtevi sa smanjenjem broja sednica i pripadnika Unmika su bili preuranjeni i nemaju veze sa realnošću - poručio je ministar.

Dodaje da 20 godine posle rezolucije 1244 i dalje nije rešeno pitanje Kosova i Metohije.

(Telegraf.rs/RTS/Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milorad Vujicic

    11. jun 2019 | 08:41

    Objasniti albancima na kosovu da su manjina u Srbiji .Koncentracija na kosovu ne porazumjeva vecinu jer kosovo je dio Srbije i referendum bi bio na nivou Srbije jedini legitiman.

  • Misko

    24. jun 2019 | 21:10

    Zainteresovati Evropu da se angazuje po pitanju Kosovskih taksi, tako što ćemo im prijaviti štetu od 2 milijarde evra i tražiti od Evrope da, kad vec ne moze da ubedi albance, ona licno pokrije istu tako što će bam dati grantove u tom iznosu. Garantujem da bi onda Taci iz zavisti odmah ukinuo takse.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA