Evropska budućnost Srbije uskoro dolazi: Betelova poruka posle sastanka sa Vučićem

 
  • 42

Konstatovano je da su odnosi Srbije i Luksemburga na uzlaznoj liniji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Luksemburga Gzavije Betel konstatovali su večeras u Beogradu da su odnosi dve zemlje na uzlaznoj liniji a Vučić je rekao da visoko ceni podršku Lukseburga evropskim integracijama Srbije.

Vučić je naglasio i da je važno da se nastave razgovori Beograda i Prištine o postizanju kompromisnog rešenja, jer bi sve ostalo vodilo u veće probleme i to i u celom regionu.

Predsednik Srbije je, na konferenciji za medije posle razgovora sa Betelom, rekao da je gostu preneo zahvalnost što Luksemburg podržava Srbiju na njenom evropskom putu i podvukao da se naša zemlja nalazi ne u sasvim lakoj situaciji zbog odnosa sa Prištinom.

Ukazao je da je Betel prijatelj Srbije, koji želi uvek da sasluša druge i uvek može da na najmudriji način podeli savete nama koji smo na evropskom putu.

Kaže da je govorio i o pozitivnoj ekonomskoj situaciji, makroekonomskim kretanjima i odličnim finansijama.

- Nadam se da ćemo sačuvati mir i stabilnost, jer je to od najvećeg značaja za našu zemlju. Važno je da nastavimo razgovore što pre. Nadam se da će takse biti što pre ukinute kako mogli da nastavim razgovore o postizanju kompromisnog rešenja, jer bi sve ostalo vodilo u veće probleme i u celom regionu - kazao je Vučić.

LUKSEMBURG BETEL POSETA Gzavije Betel i Aleksandar Vučić - Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

On je istakao da bi Srbija želela da se njeni ljudi koji žive u Luksemburgu vraćaju, a ne da odlaze da žive u tu prelepu zemlju.

Vučić je istakao da su ekonomski odnosi dve zemlje dobri i da je 101 kompanija registrovana u Luksembrgu, a deluje na prostoru Srbije.

- Verujem da su zadovoljni poslovanjem i uslovima koje imaju u Srbiji. Spremni smo da pondimo još bolje ekonosmke uslove i verujem da ćemo i ove godine napraviti još veći napredak na Duing biznis listi -  rekao je Vučić.

Predsednik je uputio molbu premijeru Betelu da njegovim ličnim autoritetom i autoritetom koji Luksemburg ima kao ozbiljna zemlja koja je prijatelj svima u Evropi, pomogne Srbiji na putu ka EU i u prevazilaženju trenutnih političkih prepreka u regionu.

- Spremni smo saslušamo i čujemo, i mnoge mere da preduzmemo, da vidimo kako da Srbiju izvedemo na siguran put, ka EU i ka boljem i bogatijem životu građana - rekao je Vučić.

Izrazio je veliku zahvalnost premijeru Luksemburga na ličnom angažovanju u održavanju redovnih kontakata sa srpskom zajednicom u toj zemlji, koja broji između 7.000 i 8.000 ljudi.

Premijer Luksemburga je poručio da je uveren u evropsku budućnost Srbije, za koju, kako kaže, smatra da će uskoro doći.

Rekao je da je najnoviji Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije ka EU, predstavljen juče, u interesu naše zemlje.

- Treba da nastavite sa naporima, da radite na stvarima koje su pomenute u Izveštaju - sloboda medija, pravna država, što je sve u vašem interesu - rekao je on, dodavši da svi znaju da neke mere nisu popularne.

Betel je podsetio da je prošlo dosta godina otkada je neki premijer Luksemburga bio u poseti Srbiji.

LUKSEMBURG BETEL POSETA Gzavije Betel i Aleksandar Vučić - Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

- Bilo je vreme da neko opet dođe da još jednom istaknemo koliko su izvanredne bilateralne veze između dve zemlje na političkom, ekonomskom i kulturnom planu a to se vidi i kroz veliko prisustvo Srba u Luksemburgu koji se tamo dobro osećaju -  kaže Betel.

Ističe da još veći akcenat treba baciti na digitalizaciju, ocenivši da je taj proces u Srbiji u zamahu i da prevazilazi i region.

- Moja zemlja je prijatelj Srbije, uvek smo vas podržavali na evropskom putu, a vaš region igra važnu ulogu za mir na našem kontinentu, na kojem smo zajedno - kaže premijer Luksemburga.

- Mir je nešto o čemu se ne može razmišljati kao o nečemu što je u potpunosti stečeno. Projekat EU, projekat mira, je ono do čega držim. Sporazum Srbije i Kosova je u obostranom interesu i dobro sredstvo nastavka puta Srbije kao EU, što je put mira - ističe Betel.

Na vlastima dve strane je da prihvate ono što je prihvatljivo, bez nametanja, već da se obezbedi da narodi žive na dobar način.

"Mi smo za konstruktivan pristup", rekao je on, podsetivši da je Luksemburg za vreme Drugog svetskog rata bio "kao u sendviču" između zemalja koje su bile neprijatelji.

LUKSEMBURG BETEL POSETA Aleksandar Vučić - Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

O IZVEŠTAJU EVROPSKE KOMISIJE O SRBIJI

Bilo kakav napredak da postignemo po pitanju Kosova i Metohije, bićemo demokratija kakve nema u svetu, primetio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarišući izveštaj EK o napretku Srbije, u svetlu činjenice da je rešavanje pitanja KiM zapravo ključna stvar ili prepreka, na putu ka EU.

Istakao je da se tu radi o tome da je EU rešila da vrši pritisak na nas kao malu zemlju, i da se to "uvek dešava kada je u pitanju Kosovo".

- Ali će napredak Srbije da vide građani. Sačuvaćemo mir, a videćemo veće plate i penzije sigurno - poručio je Vučić.

Na opasku da po prvi put predsednik Republike nije primio izveštaj EK, Vučić kaže da su hteli da mu donesu, ali da je imao druga posla.

Dodao je da je pročitao deo izveštaja i da je dobro što se u njemu konstatuje da nam ekonomija ide odlično, što je po nejmu i najvažnija konstatacija.

Vučić je rekao da u tom izveštaju postoje stvari koje su dobre, ali i one koje su političkog karaktera i koje nemaju veze sa kvalitetom života u zemlji.

Dodao je da razume premijerku Anu Brnabić što se iznervirala i da se to i njemu, sasvim ljudski, dešavalo 2014. godine.

- Tada nisam verovao, kada sam ulagao mnogo truda, da je neko u stanju da mi lažima o izvlačenju vode iz Tamnave priča o nekakvoj korupciji, a video sam da je to bilo spolja orkestrirano - rekao je Vučić.

Kaže da je rekao još juče Brnabićki da nije trebalo da pokaže da joj je teško i da je razočarana.

- Rekao sam joj - da li su objavili da smo ukarali 500 milona tokom svog manndata, jesmo li branili nekom da uđe u parlament? Zatim, da je trebalo da se nasmeje i kaže da su u pravu i da je zajedno sa mnom upala na RTS i uništila nezavisnost RTS-a, kao i da nam je baš žao što to nisu pomenuli u tom izveštaju. Kao i to da je dobro da se N1 hvali da su sve njihovo stavili u izveštaj pošto su tamo upadali topovi i tenkovi... - naveo je, ironično, Vučić.

Dodaje da mu je premijerka na to rekla da je morala da kaže šta misli i da je razume pošto se toliko mučila oko medijske strategije i imala oko toga 100 sastanaka.

Vucicć je primetio da su prošle godine rekli da nam nedostaje medijska strategija i da je najvažnije da to uradimo, a sada su opet napisali da nema napretka, iako je ona napisana.

Predsednik kaže da su osuđene ubice Slavka Ćuruvije i da je to istorijska stvar za našu zemlju, ali da se to ne pominje u izveštaju i konstatuje se da napretka nema.

- Neka, kod vas ima napretka, pošto je sedmoro novinara u međuvremenu ubijeno u zemljama EU, a jedan je ranjen u CG. To što kod njih ubijaju novinare i što je to postalo uobičajeno u zemljama poput Malte, Irske i Bugarske... šta ih briga, ali su govorili o Srbiji -  naveo je Vučić.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Vučić sa Kopmanom o ubrzanju evropskog puta Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Marko

    30. maj 2019 | 21:57

    Hvala svima koji su uz nas.

  • Mila

    30. maj 2019 | 20:31

    Srbija je simbol stabilnosti na balkanu!

  • Hedona

    30. maj 2019 | 22:46

    Nadam se da ćemo sačuvati mir i stabilnost, jer je to od najvećeg značaja za našu zemlju. Važno je da nastavimo razgovore što pre. Nadam se da će takse biti što pre ukinute kako mogli da nastavim razgovore o postizanju kompromisnog rešenja, jer bi sve ostalo vodilo u veće probleme i u celom regionu.Srbija \eli kompromis ali ne priznanje lažne države Kosovo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA