Srbija nije imala informacije o akciji na severu KiM: Dačić apelovao da se poštuje Briselski sporazum

  • 7

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da Beograd nije imao informacije o hapšenjima i akcijama koje su sprovedene u četiri opštine na severu Kosova i Metohije, dodajući da je obaveza svih potpisnika Briselskog sporazuma da postoji sistem obaveštavanja o eventualnim akcijama.

Dačić je novinarima u Skupštini Srbije, gde je obeležen Dan srpske diplomatije, rekao da Ministarstvo spoljnih poslova inače ne komunicira sa KFOR-om, ali da je video informacije iz drugih državnih organa da naša država nije bila obaveštena o bilo kakvim aktivnostima koje će se sprovoditi.

- Obaveza koju su po Briselskom sporazumu preuzeli svi potpisnici, i Hašim Tači i Ketrin Ešton i ja, a o tome smo se dogovorili i u sedištu NATO, jeste da postoji sistem obaveštavanja o eventualnim akcijama i bezbednosnom prisustvu u sredinama gde većinu čine Srbi, odnosno na severu KiM -  istakao je Dačić.

To je, dodaje, dogovoreno upravo da bi se sprečili incidenti kakvi su se juče desili.

- Mi zaista apelujemo da se poštuje ono što je dogovoreno. Kada je reč o policijskim akcijama, ne znači da treba da bude maltretiranja Srba. A videli smo da je jučerašnja akcija bila brutalna i nema nikakvog opravdanja za tako nešto - zaključio je Dačić.

Ivica Dacic Ivica Dačić - Foto: Tanjug/DRAGAN KUJUNDZIC

"SVE SE GLEDA KROZ DIJALOG BEOGRADA I PRIŠTINE"

Srbija ne napreduje onolikom brzinom koliko bi trebalo u evropskim integracijama, jer je naš evropski put uslovljen napretkom u dijalogu sa Prištinom, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

- Dobijamo kritike na račun stanja u pravosuđu i sa korupciji, ali da postoji napredak u dijalogu zar mislite da bi se neko time bavio? - upitao je ministar spoljnih poslova i dodao da je veoma loše to što se sve gleda kroz dijalog Beograda i Prištine.

Dačić je to rekao novinarima u Skupštini Srbije upitan da kaže svoje mišljenje o Izveštaju Evropske komisije.

- Nisam video izveštaj EK , ali generalno mislim da Srbija ne napreduje onolikom brzinom koliko bi trebalo u evropskim integracijama, jer je naš evropski put uslovljen napretkom u dijalogu sa Prištinom, što je jedini kriterijum koji EU gleda, a sve ostalo se zanemaruje - rekao je Dačić.

Dodao je da kada nema napretka u dijalogu onda se opotužuju svi iako Srbija ne snosi odgovornost .

- Ostvarujemo reforme zbog nas. Mi smo mnogo više zaslužili na evropskom putu , nego što smo otvorili poglavlja - rekao je Dačić i dodao da će Srbija ipak nastaviti dalje i da je naš prioritet i dalje punopravno članstvo u EU.

Ivica Dacic Dan srpske diplomatije - Foto: Tanjug/DRAGAN KUJUNDZICDRAGAN KUJUNDZIC

OBELEŽEN DAN SRPSKE DIPLOMATIJE

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić priredio je danas svečani prijem povodom Dana srpske diplomatije, koji je se obeležava na današnji dan kao sećanje na 29. maj 1839. godine kada je osnovana Knjaževska kancelarija inostranih dela.

Dačić je u obraćanju istakao da Srbija ne odustaje od diplomatije, niti od kompromisa, kao načina rešavanja sporova, ni kada je reč o pitanju najvišeg državnog prioriteta - pitanju Kosova i Metohije.

- Ostajemo privrženi načelima međunarodnog prava, postignutim dogovorima i spremni na dalji dijalog, kada se za njega steknu uslovi - kazao je ministar.

Kako je naveo, da konstruktivna pozicija Srbije itekako nailazi na podršku zemalja širom sveta, najbolje potvrđuje podatak da je ukupno 13 država donelo odluku o povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova, kao i činjenica da je tzv. Kosovo suočeno sa nemogućnošću da postane član međunarodnih organizacija.

- Nerazumno i veoma štetno odbijanje Prištine da povuče odluku o taksama, kao i uzastopne provokacije i unilateralni potezi, kao što je bio jučerašnji brutalni napad na sever Kosova i Metohije, jasno govore da prištinska strana čini nemogućim održavanje novih rundi dijaloga - kazao je Dačić.

Kako je naveo, članstvo u Evropskoj uniji predstavlja jedan od strateških spoljnopolitičkih prioriteta Srbije, kao i očuvanje mira i bezbednosti na regionalnom i globalnom planu i bezbednosna saradnja u najširem smislu te reči, a kao važan segment rada Ministarstva na čijem je čelu naveo je i program saradnje sa dijasporom i Srbima u regionu.

- Želim da istaknem da smo posvećenost Zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU potvrdili našom spremnošću da, u skladu sa sopstvenim mogućnostima, doprinesemo evropskim politikama u ovoj oblasti, nastavkom učešća u misijama i operacijama UN-a i EU - kazao je Dačić.

Dodao je da Srbija nastavlja sa jačanjem sveobuhvatne bilateralne saradnje sa Ruskom Federacijom i Kinom, sa kojima je vežu strateški odnosi i čelično prijateljstvo.

Šef srpske diplomatije je naveo da je u prethodnih pet godina, koliko je na čelu Ministarstva spoljnih poslova, posetio 102 od 193 države sveta, prešavši više od 1,1 milion kilometara.

Ocenjuje da je u tom periodu srpska diplomatija postigla zavidne rezultate na diplomatskom planu, od kojih su neke sprečavanje usvajanja rezolucije o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN-a, predsedavanje OEBS-u, sprečavanje članstva tzv. Republike Kosovo u Unesku i Interpolu...

Kako je naveo, danas srpska diplomatija ima više od 100 diplomatsko-konzularnih misija u svetu, a na diplomatskim zadacima raspoređeno je 499 diplomatskih i administrativnih službenika u zemlji i 519 u inostranstvu, od čega je 220 angažovano u zemlji, a 260 u inostranstvu.

Prema njegovim rečima, srpska diplomatija je i u godini iza nas radila vredno i marljivo i to na jačanju sveobuhvatne saradnje sa tradicionalnim prijateljima, boljim odnosima u regionu, ali i na sticanju novih prijatelja širom sveta.

- Sa ponosom želim da istaknem da je Srbija, samo u poslednjih godinu dana, uspostavila diplomatske odnose sa pet zemalja karipskog i azijsko-pacifičkog regiona - rekao je Dačić.

Ministar spoljnih poslova naveo je i da je u prethodnom periodu zaključen veći broj sporazuma o relaksaciji vizinog režima sa državama širom sveta, a da je prema portalu Pašport Index srpski pasoš na globalnom nivou na 28. mestu u svetu.

Ministar Dačić dodelio je danas i povelje na planu diplomatije glumcu Milošu Bikoviću i ambasadorima Slavenku Terziću i Ljiljani Nikšić.

Biković, koji je dobio povelju za izuzetan lični doprinos u promociji Srbije i njenog bogatog kulturnog stvaralaštva u svetu, zahvalio se u ime svih ovogodišnjih laureata, a u svoje ime je rekao da je izuzetno počastvovan, ali da nije siguran zbog čega.

- Radim ono što smatram da bi trebalo da radi svako ko bi se našao u mojoj situiaciji. Nisam ja srpsku kulturu promovisao, već sam sebe želeo da istaknem. Srpska kultura i nasleđe su u svetu mene uzdizale, a ne obratno - rekao je Biković.

Prijemu u Narodnoj skupštini, na kojem je obeleženo i 100 godina od osnivanja diplomatskog arhiva u Ministarstvu spoljnih poslova, prisustvovali su predsednica parlamenta Maja Gojković, ministri Slavica Ðukić Dejanović, Vladan Vukosavljević, Goran Trivan, predstavnici diplomatskog kora, među kojima i ambasadori Rusije i Kine, Aleksandar Čepurin i Čen Bo, predstavnici verskih zajednica u Srbiji, potomci Mihajla Pupina, Branislava Nušića, Avrama Petronijevića i drugi.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vosa

    29. maj 2019 | 16:23

    Cekaj sad, ‘gazda’ rece da sve zna i prati i da se Albanci ‘slucajno ne drznu da opet tuku Srbe’. A ministar ne zna nista. Kako to?

  • Dragi

    29. maj 2019 | 15:20

    U novinama je pisalo da je rosu u pripravnosti i pitanje je vremena kada ce upasti na sever kosova.

  • Milorad Vujicic

    29. maj 2019 | 17:47

    Raspustiti kompletan parlament. Proglasiti Srbiju slobodnom teritorijom za sve narode i narodnosti,ukinuti carine i granice i pustiti ljude da idu gdje hoce. Svega je vise dosta.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA