Skupština usvojila izveštaj o Kosovu, Vučić poručio: Nećemo dozvoliti novu "Oluju" (FOTO) (VIDEO)

 
 ≫ 
  • 69

U Skupštini je završena posebna sednica o KiM

Skupština Srbije je na posebnoj sednici usvojila izveštaj o Kosovu i Metohiji, koji je pred poslanicima juče predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Za izveštaj je glasalo 145 poslanika, protiv je bilo četvoro, uzdržanih nije bilo, a 13 poslanika nije glasalo.

Na početku sednice poslanicima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je objasnio trenutnu situaciju na severu Kosova i Metohije i najavio korake koje će Srbija da preduzme povodom jutrošnjih dešavanja.

Aleksandar Vučić Aleksandar Vučić - Foto: Tanjug/Tanja Valic

Nakon obraćanja predsednika Srbije, za reč se javio Hadži Milorad Stošić, poslanik PUPS, koji je govorio o sednici KiM. Stošić je pohvalio Vučićev jučerašnji, ali i današnji izveštaj i rekao da ra partija daje punu podršku predsedniku Srbije u rešavanju pitanja Kosova i Metohije, i istakao da je za PUPS "tema vih tema" sve oko KiM, očuvanje imovine građana Srbije, države i Srpske pravoslavne crkve.

Posle Stošića za reč se javio Milorad Mijatović iz SDPS, koji je govorio o tome da je samo političko nejedinstvo Srbe dovelo u tešku situaciju. Osnovini cilj je, rekao Mijatović, zadržati Srbe i druge nealbnacne da ostanu na Kosovu da normalno žive i rade jer, ako ne bude Srba na Kosovu svaka borba je uzaludna.

Nakon Mijatovića govorio je Đorđe Vukadinović iz poslaničke grupe NS-PSS, iako je jedan od nekolicine poslanika opozicije koji prisustvuju ovu sednicu, Vukadinović je rekao da nije imao dilemu da li će prisustvovati ili ne. Vukadinović je pozvao da se rešavanju problema o KiM opreznije postupa, i da je njegovo izlaganje poziv da se ne odričemo onoga što još uvek možemo držati.

Đorđe Vukadinović Đorđe Vukadinović - Foto: Tanjug/Tanja Valič

Naklon izlaganja trojice poslanika, za reč se javio predsednik Srbije.

On se najpre obratio poslaniku Stošiću, rekavši mu da je upravu kada je reč o tome šta se sve dešava oko Novog Brda.

- Tu je pronađen najveći broj pripadnika koji su se pridruživali albanskoj vojsci. Sve pod velom toga da je tako potrebno za očuvanje mira i stabilnosti, a samo su hteli da razbiju još jednu srpsku opštinu - rekao je Vučić.

Ekonomski uticaj nekada važniji nego politički, međutim nametanje tema na Briselskom sporazumu nije uvek Srbiji išlo na ruku.

- Pažljivo sam slušao šta ste govorili Vukadinoviću i tačno je da je ekonomski uticaj nekada važniji od političkog. Želim da vam kažem da ni Albanci ni Amerikanci ne žele da čuju ništa više bez priznanja, a Evropljani ćute. Direktno vam kažem šta Amerikanci i Albanci traže. Mi smo to kao temu pokušali da nametnemo na Briseloskom sporazumu, svih 188 puta, ali ni sa jedne strane nismo imali podršku. Nismo mi ti koji uvek možemo da nametnemo svoje teme, a jasno vam je koliko se žestoko borimo - rekao je Vučić.

SKUPSTINA KIM VUCIC Aleksandar Vučić - FOTO: TANJGUG/TANJA VALIC

VUČIĆ O TRENUTNOJ SITUACIJI NA KiM

On se ponovo osvrnuo i na jutrošnja dešavanja na severu Kosova i Metohije.

- Hašim Tači je upravo potvrdio da su uhapsili ruskog državljanina jer žele da budu heroji Amerike, da li je to istina ili ne videćemo - rekao je Vučić.

- Oni govore da je to akcija na celoj teritoriji Kosova, a uhapsiće 25 lica na severu, kao što sam već i rekao, a ja nisam prorok već sam imao obaveštajne informacije, izašao javno na nacionalnu televiziju i pozvao sve predstavnike međunarodne zajednice da reaguju. Međutim oni namerno tada nisu reagovali, pustili su da mi u Beogradu govorimo o miru, a oni da hapse. Sve ovo urađeno je u nameri da mi reagujemo ishitreno, ali mogu da vam kažem da će naša akcija biti vrlo promišljena - rekao je Vučić.

Hapšenje, Kosovo, ROSU, KPS Foto: Telegraf

- Nalazimo se u veoma teškoj situaciji, sa malo naše krivice danas, ali sa delom krivice u prošlosti. Danas veliki deo krivice snose oni koji misle da bacanjem Srbije na kolena mogu da završe svoje geopolitičke interese. Srbi na KiM su uhapšeni da bi se svima na KiM uterao strah u kosti. Jedina želja je da zauzmu sever Kosova jer smatraju da su zauzeli i ovladali svim ostalim delovima - kazao je predsednik.

Kako je rekao, prilikom hapšenja, Srbe i Bošnjake su „vezivali kao zveri", dok su Albanci, koji su uhapšeni, dobili poziv da se jave u stanicu.

- To je slika i prilika onih koji su nam se postavljali i kao posrednici u razgovorima. Nikakvu odgovornost ne osećam zato što EU nije želela da sprovede u delo ono za šta je bila garant - rekao je Vučić u Skupštini Srbije.

- Da vi znate kako su ''gluvi telefoni'' kada nešto treba da se učini za Srbe. Kada mi zadržimo na granici nekog od srpskih ''slugu'' na 15 minuta, pa 50 njih zove istog sekunda. Evo, odmah da ih obavestim, pošto mnogi od njih, birokrata raznih, neće imati priliku da me čuju telefonom - menjam telefon i biće isključen za njih u svakom od sličnih slučajeva - rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je u toku izlaganja dobio i vest da Zapadne sile nemaju nikakve veze sa upadom ROSU na sever Kosova i Metohije i hapšenjem Srba, a sve pod izgovorom o akciji protiv korupcije.

- Što se tiče zapadnih sila, one nisu javno izašle sa stavom, ali su njima rekli da je ono što je bilo u Zubinom Potoku bilo prekoračenje dozvoljene upotrebe sile i da je važno da se brzo povuku. Pretpostavljam da je to ključna stvar zbog koje su se tako brzo povukli - preneo je Vučić.

Vučić rekao je da se pripadinici NJSO (bivši ROSU) povlače sa Severa Kosova nakon upozorenja zapadnih sila da su u Zubinom Potoku prekoračili dozvoljenu upotrebu sile.

- Prema informacijama koje imamo, samo još četiri vozila NJSO nalaze se na Severu Kosova i oni se povlače. To je dobra vest za očuvanje mira i stabilnosti i za naše građane KIM -  rekao je predsednik u Skupštini Srbije.

Zvanično je potvrđeno hapšenje i ruskog državljanina.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u parlamentu da će Priština verovatno pokušati da predstavi uhapšenog ruskog administrativca Unmika kao švercera koji je upleten u kriminal.

- Za ruskog državljanina zvanično je reagovao ambasador Rusije Čepurin. Verovatno će u Prištini reći da je i taj Rus neki švercer koji je učestvovao u krimalnim radnjama, pa će to sad na nekom novom Štrahe snimku da nam pokažu -  kazao je Vučić u parlamentu.

- Ja vam opet kažem čuvaćemo mir i stabilnost, a ako nas primoraju branićemo se. Srbija će pobediti - zaključio je Vučić.

Za reč se javio samostalni poslanik Miladin Ševarlić. On je upitao predsednika Srbije da li će konačno da prizna samoproglašenu nezavisnost Kosova.

Vučić je odgovorio poslaniku Ševarliću, kome je rekao da nikada neće priznati Kosovo, dok je Čanku rekao da Albanci nikada nisu bili spremni na suštinski kompromis. Rekao je i da je skeptičan prema "Rambujeu 2" ili neke velike mirovne konferencije na kojoj bi se rešavalo kosovsko pitanje, jer bi takav skup Srbiju doveo u nemoguću poziciju.

- Plašim se da bi nam na tom skupu iza zatvorenih vrata bilo ponuđeno veoma malo i nedovoljno, kao i da nećemo moći ni na koji način da kažemo da ne ispunjava najniže zahteve srpske strane - rekao je Vučić u Skupštini Srbije.

On je dodao da govori iz iskustva razgovora sa predstavnicima EU i drugih zapadnih zemalja.

Vučić je rekao da bi takav skup okupio više različitih zapadnih sila te istakao da njih, sem nezavisnosti Kosova, najviše interesuje kako da se osigura integritet BiH, te da im je zato važno da se, ali i na koji način, završi situacija oko KiM. 

- Zato neće da daju gotovo ništa, a razmišljaju o tome šta Srbija može da ''proguta''. Od nemačke kancelarke Angele Merkel sam u Davosu, pred 20 ljudi, kada sam molio, dobio odgovor da razume šta govorim, ali da ne može da prihvati ono što tražim, jer nema šta kao alternativu da ponudi. To su reči najmoćnije žene u Evropi - preneo je on.

- Njih posebno interesuje, i najviše ih interesuje, da se zaštiti BiH. Zato im je važno da se Kosovo reši. Poslednji put sam od Angele Merkel dobio odgovor. Rekla mi je da razume šta govorim, da ne može da prihvati ono što ja tražim i da nema šta da mi ponudi - istakao je Vučić.

Predsednik je naglasio da su pregovori sa Albancima u ćorsokaku, jer prištinska administracija nijednog sekunda nije želela nijedan kompromis.

Dodaje da je Prištini jedini cilj da se prizna Kosovo na celoj terotoriji i da nisu spremni na suštinski kompromis.

Nenad Čanak Canak Nenad Đanak - Foto: Milena Đorđević

Posle Ševarlića reč je dobio i predsednik LSV Nenad Čanak. On je Vučića pitao da li se seća 2006. godine kada bio poslanik i kada su on i lider LDP Čedomir Jovanović vodili demonstracije protiv tog Ustava. Čanak je upitao Vučića zašto se ne ide na promenu Ustava, kako bi se taj dokument usaglasio sa faktičkim stanjem na KiM.

On je naglasio da bi, po slovu aktuelnog Ustava, trebalo angažovati sve policijske i vojne snage, otići u Prištinu uhapšiti Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja i ugušiti pobunu na delu teritorije Srbije.

- Da li to može da se uradi? Naravno ne. Ako ne može da se uradi, onda se mora usaglasiti Ustav sa faktičkim stanjem - rekao je Čanak.

Dodaje da postoji ozbiljan nesporazum oko pregovora koji su u ćorsokaku već duže, jer se uvek kreće od iste platforme koja je, po njegovom mišljenju, nacionalistička i centralistička.

Kaže da je pogrešno insistirati na tome da postoji nesporazum između Albanaca i Srba, te da treba razgraničiti da li je u pitanju konflikt Albanaca i Srba ili aktuelne prištinske administracije sa delom stanovništva srpskog porekla koje živi tamo.

- To je vrlo važno, jer se u tom slučaju poistovećuje etnička grupa sa jednim političkim projektom, a to nije tačno - naveo je Čanak.

Po njemu je potpuno pogrešna postavka pokušaj rešavanja kosovskog pitanja, jer se pominje da je na Jarinju i Brnjaku stavljena granica izumeđu Srba i Srba, te da ne treba da čudi ako u Albaniji pomenu da na svim svojim granicama imaju Albance sa jedne i druge strane.

- Dolazimo u poziciju da se pravda velikoalbanski projekat koji dobija na popularnosti. Hoću da skrenem pažnju da se gube potencijalni saveznici, saveznici dobre volje - kaže on.

Za ćorsokak u pregovorima kaže da treba pogledati sudbinu Velike Britanije posle izbora za Evropski parlament u kome je Britanija, uprkos Bregzitu, učestvovala i gde se vidi da se otvara niz novih problema koje je EU zatvorila.

- To su problemi Škotske i Irske. Ostankom u EU ti problemi bi bili relaksiraniji, ako ne bi bili potpuno uklonjeni. Devetnaestovekovni koncept poimanja nacije vezane za teritoriju u ovom slučaju isključivo je štetočinski, zato što nas dovodi u poziciju da povezivanjem nacije i teritorije gubimo iz vida da integrativni proces kakve nudi EU su suštinsko rešenje za to. I zato što više EU, to manje tenzija -  zaključio je on.

Vučić je ocenio da će današnji događaji na severu Kosova imati mnogo teže posledice.

- Ovo što se danas dogodilo, imaće posledice. To nije bilo pa prošlo. Sada se najmanje jedna velika sila, Rusija, uključila u to, što zbog svog državljanina, što zbog čitavog događaja - rekao je Vučić.

I dalje se zalažem za evropski put Srbije, uprkos licemerju koje pokazuju po pitanju Kosova i Metohije, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je istakao da se zalagao i da se dalje zalaže dalje za evropski put Srbije, uprkos licemeriju, sličnom onom njegovih političkih protivnika koji danas ne znaju da objasne šta se sve dešava na Kosovu, a tvrde da je on "namestio" upad specijalaca.

Izrazio je nerazumevanje za takve tvrdnje političkih protivnika, kazavši da nije u stanju da razume da neko normalan tako nešto i pomisli.

- Bićemo na evropskom putu, ali ne znači da neću imati dovoljno hrabrosti da im govorim o licemerju, sve što rade na KiM, i kako se odnose prema nama kada ispunimo sve uslove. Mi danas kada bi ušli u EU ne bismo bili najsiromašnija zemlja. Jedna zemlja je dobila 40 milijardi evra pomoći, a i dan dana ima manje plate i penzije nego kod nas. Ne moram da kažem koliko bi samo deo takve pomoći doprineo razvoju kod nas - objasnio je Vučić.

On je rekao da je Srbija ispunila sve ekonomske uslove, a EU ne otvara namerno ostala poglavlja u želji da nas drži u poglavlju 35.

Ponovio je da nije sporno da je naš strateški put članstvo u EU, ali i dodao da se našim građanima ne dozvoli da vide šta se događa oko nas.

Predsednik je istakao da moramo da budemo racionalni i da građani treba da razumeju da Srbija ide po tankoj žici i da je to možda jedini način da opstane kao zemlja.

- Dok dobijamo snimak dok pucaju iznad glava našim ljudima, oni se ne javljaju na telefon, jer je njima to normalna stvar. Znam da su neki zapadni predstavnici insistirali da se prekine akcija, ali neće niko to javno da kaže, već će reći ''podržavamo legalnu i legitimnu akciju policije''. To je nešto što vas dovodi u situaciju kada govorite o zaštiti našeg naroda... Imamo li još nešto na stolu, a da se ne ponašamo jednako neodgovorno kao vlasti od 2000-2012? Šta da uradite - da pustite da nestane narod? Da li mislite da tako nešto može da traje, da idu iz akcije u akciju. To neće moći - podvukao je Vučić.

Ukazao je da Priština nije razumela ni granice trpljenja našeg naroda, ni trpeljivosti i strpljenja srpske države.

Osvrnuo se i na pojam koji je Čanak koristio "ljudi srpskog porekla" na KiM, rekavši da se ti ljudi zovu Srbi.

- Nema razlike između Srbina koji živi u Vojvodini, u centralnoj Srbiji ili bilo gde. Mi smo svojevremeno u stranci imali raspravu oko bosanskih Srba. Oni koji su iz BiH, RS, bilo kojeg dela oni su Srbi. Nisu oni ničiji Srbi, pa ni bosanski. Kako Tomislavu Žigmanovu da kažem da je srpski Hrvat - objasnio je on.

Dalje je negirao da je centralista, rekavši da je samo po pitanju finansija više centralista nego drugi, jer je iz iskustva video koliko smo problema imali zbog neodgovornosti opština i drugih lokalnih samoprava.

- U svim drugim oblastima ne vidim problem decentralzacije - kazao je on. Što se Vojvodine tiče rekao je da je veoma srećan što je posle decenija propadanja i stagnacije bilo mnogo dobrih stvari.

Podsetio je da je samo on otvorio 20 novih fabrika i velikih pogona, i da je veruje da će dalje fabrike koje treba da se otvore biti novi signal za ubrzan razvoj Vojvodine.

Uveren je da građani vide boljitak i da zna da nisu još sasvim zadovoljni.

POTVRĐENO HAPŠENJE 19 OSOBA

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ima informaciju da je za sada potvrđeno hapšenje 19 Srba, Bošnjaka i jednog Albanca u današnjoj akciji specijalnih jedinica kosovske policije na severu KiM i dodao da su svi uhapšeni sada u Južnoj Mitrovici.

- Trenutno se 19 Srba i Bošnjaka i jedan Albanac sa severa nalalaze u Južnoj Mitrovici. To je naša informacija. Videćemo, pošto smo imali prvu dojavu za više lica - rekao je Vučić.

- Za sada imamo potvrdu za 19, što ne znači da je to konačan broj. Zamislite, sa celog juga, koliko smo dobili informaciju, dobilo je poziv - papirče da se jave. A, srpskih policajaca je ukupno 6,8 ili 6,9 odsto. I, sad vidite, isti je broj Srba i Albanaca - 13 prema jedan, ''tako to ide u demokratiji'', jer su Srbi 13 puta veći kriminalci nego Albanci -  rekao je Vučić.

Kaže da je video da je Fatmir Ljimaj rekao da je to strašan udar kriminalu na severu KiM.

Vučić je zapitao kako reagovati kada neko kao što je Ljimaj kaže da je nešto strašan udarac kriminalu i dodao da je Ljimaj za EU, nažalost, legitiman predstavnik.

Za reč se javilo još nekoliko poslanika, mahom vladajuće većine, nakon čega se ponovo obratio Vučić, koji je rekao da je sotalo "da se mi zanosimo i uživamo u tome što se pravimo da ne znamo šta se dogodilo na KiM".

Između ostalih javio se i Milorad Mirčić. On je takođe rekao da Vlada Srbije mora biti spremna na velike izazove i još veće potrese i da se zato mora izvršiti priprema koja podrazumeva rekonstrukciju vlade. On je rekao Vučiću i da on živi u zabludi i misli da će ministarka Zorana Mihajlović uvek biti uz njega, navodeći da radikali o tome govore, kao i da ona nije jedina. Takođe je naveo i da EU uvek nađe pogodne da zarad lične vlasti urade šta treba, i da je sada došao red na garnituru koja treba da promeni Ustav, koji je prepreka za sve sto je zamislila EU.

- Ova vlast je izabrana voljom naroda, a ne bilo kakvih zapadnih sila i da je drugačije, uveren sam da se niko od ovih ljudi ne bi nalazio na ovom mestu, a ja sigurno ne bih - odgovorio mu je  Vučić.

Vučić je istakao da, iako ne može da govori sve što zna i nikad nije zloupotrebljavao informacije koje ima od bezbednosnih službi, ima saznanja o uticaju različitih faktora na našoj političkoj sceni i na političkoj sceni regiona.

 - I u skladu sa tim trudio sam se, i kao predsednik stranke, a ne samo kao predsednik Republike, da predlažem ljude koji imaju integritet i autoritet, koji neće zavisiti od volje bilo koje ambasade. To se odnosi na Zoranu Mihajlović, kao i na sve druge - rekao je Vučić.

On je poručio da ljudi za koje bi se pokazalo da su u agenturnom odnosu sa bilo kojom drugom zemljom, ne samo sa SAD, već i sa Rusijom, Nemačkom, Francuskom, Velikom Britanijom... više nikada ne bi imali njegovu podršku.

- I to garantujem. Ne možete da radite za dve zemlje, nego za jednu. Možete da volite zemalja koliko hoćete, ali da radite možete samo za jednu - podvukao je Vučić.

On je rekao da ima poverenja u Zoranu Mihajlović, a oni u koje nema, videće se posle sledećih izbora.

Na pitanje lidera radikala Vojislava Šešelja kada će izbori, Vučić je odgovorio da su izbori uskoro i da smo svakako odavno ušli u izbornu godinu.

- Ukoliko je neko od njih u agenturnom odnosu, ako bi se to pokazalo, ti ljudi ne bi imali više moju podršku. Ne možete da radite za više zemalja. Imam poverenja u Zoranu Mihajlović, a nakon sledećih izbora videćete u koga nemam poverenja. Izbori će biti brzo, ušli smo u izbornu godinu - naveo je Vučić.

- Ako Ana (Brnabić, premijerka) predloži rekonstrukciju, imaće moju podršku. Ovo je bilo samo moje razmišljanje - dodao je Vučić.

Mirčetić je pitao i kakva je brana i prepreka bio Ustav 2008. godine za sve što se dogodilo.

- Ustav nam nije bio nikakva prepreka za ono što se dogodilo 2008. godine. Mi se pravimo da ne znamo šta se dešava i da je isto kao što je bilo pre 11 ili pre 19 godina - situacija je sada mnogo teža po nas -  nastavio je Vučić.

- Nisam defetista, niti tražim izgovore zbog kojih će neko da prizna KiM ili će neko nešto da im da, već govorim zato što ne može Ustav, već mnogo veća snaga Srbije, jedinstvo i bolja ekonomija da budu razlog našeg napretka i veće šanse da sačuvamo ono što se sačuvati može na KiM - rekao je Vučić.

Podvukao je da Srbija ima dobre, iskrene i prijateljske odnose sa Rusijom i Belorusijom, da će nastaviti da gradi i učvršćuje odnose sa tim zemljama, ali se nalazi na putu EU.

- To govorim na svakom mestu, to je politika od koje ne želim da odustanem. Ako bi se dogodilo da od te politike moramo da odustaemo, bilo bi vreme da istog sekunda idemo na izbore i ponudimo vladu i vlast nekim drugim ljudima sa drugom politikom -  rekao je Vučić.

MILOŠEVIĆ JE IMAO NAJBOLJU POZICIJU, DOS NEŠTO LOŠIJU, A DANAS SMO U UŽASNO TEŠKOJ POZICIJI

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u parlamentu da neće odustati od borbe za KiM, ali da ljudi moraju da shvate da nemamo preveliku moć u sopstvenim rukama i da su nam pozicije različite u odnosu na prethodne periode.

- Milošević je imao najbolju poziciju, DOS nešto lošiju, ali je još mogao da se ''igra'', a mi smo danas u užasno teškoj poziciji, a pri tome nisam defetista, već sam samo oprezan - rekao je Vučić, primetivši da je to mnogo bolji pristup u politici nego onaj po sistemu "lako ćemo" jer je neodgovaran.

Ipak, kaže on, borićemo se snažno, svom energijom, sa mnogo entuzijazma, iako imamo mnogo manje prostora i to uporedio je sa borbom u ringu sa protivnikom koji je tri ranga iznad nas a nama još vezana ruka.

 - Mi to konstatujemo ali neće da odustanemo od borbe, pa čak i od pobede - rekao je Vučić.

Podsetio je na pismo ubijenog premijera Zorana Ðinđića Savetu bezbednosti u kojem, između ostalog , kaže da je Srbija spremna da vrati određeni broj svojih policajaca i vojnika na KiM, ali i na tadašnje saopštenje DS S da taj poziv premijera predstavlja dvostruki promašaj - prvo jer je upućen nenadležnom licu, a zatim jer predstavalja trik za prikupljanje političkih poena.

- Od tada je prošlo 16 godina, a mi smo doživeli pogrom, za 50 odsto je manje Srba na KiM, 2008. je proglašena nezavisnost, 2009. izmestili smo to pitanje u EU, 2010. smo imali presudu MSP, 2011. postavili granicu na Jarinju i Brnjaku. I pri svemu tome očekujete od mene da 16 godina kasnije, u strostruko lošijim uslovima, da reagujem onako kako vaša partija nije ni pre 16 godina. I ja vam kažem: ne brinite, reagovaćemo snažno - rekao je Vučić odgovarajući poslaniku Milanu Lapčeviću, ranije članu DS S.

Dodao je i da to što je danas završena drama na KiM nije kraj, imaćemo 7 "dobrih dana" i opet će se ponoviti.

- Ali, naša reakcija ne sme da bude ista, pozivanje da nas saslušaju, pomognu i da nam ne tuku narod. Naša reakcija će biti odgovorna, uvek ćemo se truditi da čuvamo mir, ali i da sačuvamo određene rezerve u sopstevnom ponašanju i u sopstvenoj reakciji i različite vrste iznenađenja za one koji misle da mogu da maltretiraju srpski narod - kaže on.

"Ako to nije dovoljno, ako to nije fer, onda ja ne znam šta je fer".

Takođe je rekao da Albanci na Kosovu ne žele punu autonomiju iako su je nudili i Koštunica, i Tadić, Milošević.

- Oni to nisu hteli ni 90-ih godina, a kamoli danas kad ih ceo civilizovan i moderan svet, kako oni smatraju, priznaje. Nemojte da obmanjujemo svoj narod da je moguće da neko od njih to da prihvati. Oni su, po njima, stekli nezavisnost, a mi smo ti koji ih ometamo u sprovođenju efekata pune nezavisnosti. I zato se bore protiv nas -  dodao je Vučić.

U našim rukama nije prevelika moć, ali onim što jeste upravljamo bolje nego pre, kaže on.

- Samo neći da lažemo narod da govorimo da je u našim rukama prevelika moć - rekao je Vučić dodajući da samo govori kakva je realna situacija.

- Ako mislite da se Srbija razvija, hoćete li da odustanemo od nemačkih, italijanskih fabrika? Ja to ne mogu kao predsednik jer ćete sutra da pitate kolike su nam plate. Moramo da guramo zemlju da ide brže od ostalih a da politički opstajemo -  kazao je on.

Od poslanika je zatražio da se ponekad postave u njegovu poziciju.

- Pa ćete videti da biste se mnogo puta češće složili sa mnom nego što ste to danas učinili -  kaže on.

Kada je govorio katastrofi za srpski narod, objasnio je danas, mislio je u dugoročnom smislu.

- Nisam govorio o danu D, da će sve da propadne u jednom prepodnevu, već da suštinski gubimo šanse za ekonomski napredak i mislim da tu nisam ništa pogrešio - rekao je on.

Dodao je i da je na formiranje kosovske vojske takođe veoma oštro reagovao, da je zvao i generalnog sekretara NATO, koj je to osudio, ali da to nije vredelo.

- Rekli smo da Albanci krše i svoj sopstveni ustav ali to nikoga nije interesovalo jer su zemlje Kvinte bez izuzetka to podržale, a onda to podražavju i druge zapadne zemlje. A na koji drugi način smo to mogli da sprečimo, šta da napravimo - upitao je Vučić.

Milovan Drecun Milovan Drecun - Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

SRPSKI NAROD MORA DA REDEFINIŠE NACIONALNU STRATEGIJU

Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun izjavio je da srpski narod mora da redefiniše nacionalnu strategiju i da odluči da li će je zasnivati na liniji Beograd-Prišitna ili Beograd-Banjaluka.

- Na početku 21. veka moramo redefinisati nacionalnu strategiju i reći da li ćemo je zasnivati na liniji Beograd-Priština i tom nerešenom konfliktu, ili ćemo forsirati liniju Beograd-Banjaluka. Otvoreno moramo razmišljati o tome i izneti stavove kako bi svi znali šta od nas da očekuju -  rekao je Drecun na sednici parlamenta posvećenoj KiM, a na kojoj, kao i juče, govori predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Drecun je na sednici na kojoj se govorilo i o upadu ROSU na sever KiM  predstavio i "lični okvir za rešavanje kosovskog problema" koji, kako je rekao, podrazumeva "policentrično rešenje" i isključuje mogućnost priznavanja nezavisnosti Kosova.

- Moj okvir potvrđuje da su pregovori jedini način za postizanje rešenja koje ne može biti zasnovano na novoj realnosti koju Priština pokušava da uvede, od formiranja vojske do uvođenja taksi - rekao je Drecun.

Drecun je dodao da njegov predlog podrazumva i sprečavanje ujedinjenja Kosova i Albanije, ali i otvaranje puta ka EU integracijama.

Drecun je ocenio da je Srbija pokazala snažnu i uverljivu poruku Albancima i celokupnoj međunarodnoj zajednici da želi da reši kosovski problem na miran način, da želi nastavak dijaloga i istorijsko pomirenje, dok iz Prištine stiže odgovor da neće rešenje, pomirenje, nastavak razgovora i da žele da završe užasno etničko čišćenje.

Od kosovskog pitanja zavisi put kojm će cela Srbija i srpski narod ići u 21. veku, kazao je on i dodao da u rešavanju kosovskog problema veliku ulogu ima međunarodni činilac i da je zato važno da se razmotri što se dešava u svetu kako bismo znali kako najbolje da zaštitimo interese.

Prema njegovim rečima, to nije rađeno do sada i zato je krajnje vreme da se to učini jer posle ovoga neće biti moguće ispravljati greške.

Takođe, dodao je da bi u suprotnom mogli da počnemo da reagujemo srcem, a to nam, kako je ocenio, neće zaštiti interese.

Predsednik Odbora ocenio je da treba da se zna da Rusija i Kina, koje će nam pomagati da se spreči ulazak Kosova u UN, ne mogu i da reše to pitanje.

- Nalazimo se na prostoru gde je dominatni uticaj evroatlantskih saveznika, čiji je kapacitet da urušavaju interese Srbije i srpskog naroda ogroman i toliko snažan da ne smemo dozvoliti da nam se ponovi 1999 -  rekao je on.

Dodao je da je pomoć prijateljskih zemalja ograničena i da zato odnose treba usmeriti na SAD, NATO, EU, Nemačku.

To su zemlje preko kojih možemo stvoriti manevarski prostor da umanjimo postojeću štetu i sprečimo nastajanje velike Albanije, rekao je on i dodao da upravo za ostvarenje tog cilja Albancima treba opravdanje u jednoj nepromilšljenoj reakciji Srbije.

Drecun je dodao da će se rešenje, kakvo god bilo, odraziti i na položaj Republike Srpske.

NEMA ALTERNATIVE PREGOVORIMA

Bolje je 1.000 dana pregovarati, nego jedan dan ratovati, izjavio je danas u parlamentu predsednik Srbije Aleksandar Vučić u odgovor na pitanja poslanika koji je smisao pregovora, te zapitao da li uopšte imamo alternativu pregovorima.

- Moje pitanje je - šta je alternativa, ako nemamo pregovore, šta radimo onda? Pa je' l mislite da je neko želeo da se povuče - poručio je Vučić.

Kako je rekao, sa bilo kim da se ratuje, stvari moraju da se završe pregovorima i razgovorima. Predsednik je naglasio da je pregovaranje suština posla predstavnika države, a sve kako ne bi došlo do sukoba.

- Mnogi koji su se zaklinjali u to da je Kosovo srce Srbije doprineli su tome da Kosovo u dobrom svom delu i de fakto ne bude pod kontrolom Srbije - naveo je Vučić.

Apelovao je na obične ljude da razumeju, pošto smo u izbornoj godini, da je politika veština mogućeg, a ne nemogućeg i ponovio da neće obećavati građanima stvari koje su nemoguće.

- Prebacuje nam se da želimo da predamo Kosovo. Pa, to se desilo za vreme njihove vlasti, 2008. godine i kada smo poraženi 1999. od velike NATO sile. Zar mislite da može posle toga da se ne plati cena, a evidentno je bilo da smo izgubili u tom sukobu? Kako mislite da je moguće da sve ostane isto i da se ništa nije promenilo? - zapitao je Vučić.

Podseća da je on prvi uveo obeležavanje godišnjice NATO agresije i nazivanje toga agresijom umesto NATO bombardovanjem i NATO kampanjom.

- Molim vas za malo više relanosti. Neće prestati ni na Srbiju niti na Republiku Srpsku. Izbor je samo da li da se borimo ili da odustanemo od svega - rekao je Vučić na šta mu je lider radikala Vojislav Šešelj dobacio da treba da izaberemo odustajanje od EU.

Aleksandar Šešelj Aleksandar Šešelj - Printskrin: Youtube/BALKAN INFO - Zvanični kanal

Reč je dobio i poslanik SRS Aleksandar Šešelj. On je kazao da se okolnosti menjaju i da mi treba da sačekamo i da preispitamo naše stavove kada je reč o ulasku u Evropsku uniju. On je predsedniku postavio pitanje kakve veze mali prirodni priraštaj na Kosovu i Srbiji sa kosovskim pitanjem?

Odgovarajući na Šešeljeve kritike, Vučić je rekao da su rađene ozbiljne projekcije, da će Srbija u narednih nekoliko decenija izgubiti stanovništvo. Kazao je i da ljudi odlaze iz zemlje, i da se u budućnosti sa tim mora računati.

- Mnogo gubimo, i u mnogo smo teškoj situaciji - kazao je Vučić.

Vučić je rekao i da prihvata Šešeljevu konstataciju da je možda ''prespavao'' pad Berlinskog zida, ali je naglasio da Srbija neće prespavati aktuelan trenutak i da se na vreme okrenula Kini sa kojom, kaže, imamo najbliže odnose, što nam neretko zameraju u Briselu i drugim centrima moćima.

Vučić je podvukao i da se sa njim ne razgovara jezikom ucena.

- Kada su me ucenjivali ili Šešelj u Hag ili sankcije, ja sam znao šta će biti moj odgovor bez obzira na to da li ste mi politički protivnik ili ne - rekao je Vučić.

Negirao je tvrdnju da je Srbija tolerisala formiranje vojske Kosova i dodao da je Prištia to učnila uz pomoć i podršku članica kvinte.

- Šta smo mogli da uradimo, šta da napravimo, osim da pravimo snažniju vojsku i ne dozvolimo da njihova vojska ugrozi Srbe. to je ono što je u našim rukma i to radimo bolje nego što su drugi u prethodnih nekoliko decenija - rekao je Vučić.

Kako je rekao, da bi se to postiglo, bilo je potrebno više finansija, mnogo teških ekonomskih mera, a bio je potreban i evropski put.

Govoreći o odnosu Srbije prema Rusiji, Vučić je podsetio da je on jedini Srbin koji je posle 105 godina dobio orden Aleksandra Nevskog.

- Nije mi Putin lično uručio orden zato što ne razumem i ne volim Ruse, ja samo uvek, čak i ispred mnogo drage Rusije, uvek stavljam Srbiju, rukovodim se interesima srbije i građana i to je ono zbog čega sam izabran i što je moja obaveza - naglasio je Vučić.

Istakao je da smo prvi primetili da svet više nije unipolaran, već multipolaran i da ga on deli na četiri velike sile: SAD, Kinu, EU i Rusiju.

Vučić smatra da treba da koristimo prijateljstva sa svim tim zemljama i da ih molimo za podršku Srbiji, kao i da novi odnos snaga na globalnoj svetskoj sceni neće mnogo uticati na poziciju Srbije kada je reč o pitanju KiM .

- Plašim se da se u tom smislu neće mnogo toga promeniti i da sebe stavljamo u poziciju nekoga ko čeka nešto što nikada neće dočekati. Mislim da smo se ponašali odgovorno i pokazali da je naš stav ozbiljan, odgovoran i zasnovan na činjenicama, a vama ne sporim pravo da imate durgačiji stav i drugačiju politiku -  poručio je Vučić odgovarajući Šešelju.

Vjerica Radeta Vjerica Radeta - Foto: ATA Images

Posle Šešelja reč je dobila i Vjerica Radeta. Ona je navela da Kosovo i Metohija ne mogu biti nikakva maštarija, i da predsednik Srbije mora voditi računa o tome šta gubimo ili dobijamo mora biti u sklau da Ustavom Republike Srbije i Autonomne pokrajine Kosovo koja je njen deo.

Radeta je kazala da to što je na Kosovu teško i što se ljudi odatle iseljavaju ne znači da tog dela Srbije treba da se odreknemo.

- Ni u drugim delovima Srbije nije drugačija situacija što se iseljavanja tiče, ali to ne zači da treba da se odreknemo tih delova Srbije - rekla je Radeta.

- Vodite računa da sačuvate mir, jer niko normalan ne želi rat, ali morate da sačuvate i teritorijalni integritet. Predsednik države nema pravo na defetizam, imate Ustav, imate Rezoluciju 1244, i Rusija je spremna da pomogne, samo prekinite ove evrointegracije i sve će biti bolje - navela je Radeta.

Vučić se ponovo oglasio, rekavši da u poslednje vreme sluša dve grupe ljudi, od onih koji traže da se kosovsko rešenje nađe i završi posao, i onih drugih koji ga nazivaju izdajnikom.

- Svi me danas pozivate na Ustav, prozivaju me i oni koji kada su 2008. godine umesto da Ustav sprovedu, ostali nemi - kazao je Vučić.

Rekao je i da je on jedini koji nikoga nije isporučio Haškom tribunalu.

- Pa ni tebe Vjerice, ni Jojića, jer to ne rade zbog vas, nego da bi unizili Srbiju - istakao je Vučić.

Vučić joj je rekao da u poslednje vreme sluša samo dve stvari, da treba da završi sa Kosovom i da skine muku sa leđa i da je kriv ako to ne učini, dok drugi govore, mada ne direktno, da će izdati KiM i da će se tako upisati u istoriju najgorih.

U raspravu su se uključili i Petar Jojić i Miljan Damjanović iz SRS.

NA SEVERU KOSOVA UHAPŠENO 28 LICA OD TOGA 9 OBIČNIH GRAĐANA                              

Predsednik je ispričao zvanične podatke o uhapšenim ljudima u jutrošnjoj akciji ROSU na severu Kosovu i Metohije.

-Uhapšeno je ukupno 28 lica. Od toga je 19 policajaca, 9 običnih građana, od čega 11 Srba, 7 Albanaca i 1 Bošnjak. Svi uhapšeni građani su iz Zubinog Potoka i svi oni su uhapšeni jer su se suprotstavili jutros naoružanim pripadnicima Albanske policije kod mesta Varage - rekao je Vučić.

- A, onda će sutra mene pitati zašto smo nekoga zadržali 17 minuta na granici. I ubeđivaće me da je ovo akcija danima planirana i da je uperena protiv organizovanog kriminala i korupcije. Šta sad možete da im kažete? Osmehnete se i kažete ''da, da, u pravu ste'' i ''čestitam vam na vladavini prava za koju se zalažete - dodao je.

Govoreći o napadima na Srbe na KiM, Vučić je poslanicima preneo da je od 1999. godine do danas bilo ukupno 9.000 etnički motivisanih napada, a da ih je od 2014. do danas bilo oko 500. To je, kaže, mnogo manje nego u prethodnom periodu, "iako su govorili da ih je tada bilo manje".

Hoću da vam pokažem da ti rezultati nisu tako mali kako izgledaju i kada pogledate proporciju, videćete da je ovo višestruko manje nego što je bilo u prethodnom periodu kada su govorili da je sve mnogo bolje nego što je danas -  rekao je Vučić.

- Taj dijalog je doneo i mir i stabilnost. Naša pozicija nije laka, a mogu da kažem da ni onima na drugoj strani nije lako, niti će im biti lako. U budućnosti, rekao sam već to, moramo da gledamo da dobijemo najviše što možemo - istakao je Vučić.

- To je stvar zbog koje sam zadovoljan -  rekao je Vučić.

Vučić je naveo da nema nikakve iluzije kada je reč o uticaju zapadnih sila na ovde prostore, i da nema dilemu da Kosovo nije jedini uslov kada je reč o EU.

U raspravu se dalje uključio i Veroljub Stevanović, bivši gradonačelnik Kragujevca, poslanik opozicije. On je rekao da ovakvih scena, kao jutros sa KiM, nije bilo ranije.

- Zajedno smo ušli u Skupštinu svojevremeno, vi i ja. Potrebno je da budemo pametni i jedinstveni. Jesam rekao na početku da po ovom pitanju ne treba da budemo nejedinstveni. Tokom NATO bombardovanja bili smo svi istomišljenici, i zašto po ovako važnom pitanju danas to ne bismo bili - rekao je Stevanović.

Nataša Sp. Jovanović i Filip Stojanović, iz radikalne stranke naveli su da je vlast nekadašnjeg DOS-a krivac za sve što se na Kosovu dešavalo od 2000. godine do danas. Njih dvoje smatraju da je potrebno veće približavanje Rusiji, kao i da za SRS nije prihvatljivo nikakvo razgraničenje.

U raspravi su učestvovali i poslanik SMS Vladimir Đurić, i ponovo Đorđe Vukadinović, koji je rekao da je Kosovo suviše važna tema da bi se prikupljali politički poeni. On je kazao da je prošla vlada, na čelu sa Mirkom Cvetkovićem uvela administrativne prelaze sa Kosovom, a da je vlast koja je na čelu Srbije od 2012. godine taj dogovor implementirala.

On je Vučiću rekao da je jedini slučaj kada su ROSU upale na sever Kosova bio 2011. godine, kao i da tada nisu mogli da "vršljaju po severu kao u poslednje vreme".

- Šta biste vi kao lider opozicije, kao što ste bili, rekli za ovakve situacije, za Briselski sporazum? Zar ne bi bilo u redu da imate malo samokritike? Građanima ste čestitali ZSO, a nadam se da ona nije kompenzacija za pravno-obavezujući sporazum - rekao je Vukadinović, koji je naveo i da nije čuo šta može za Srbiju biti kompenzacija za priznanje KiM?

Vučić je ponovo odgovorio Vukadinoviću, rekavši da je nekadašnji pregovarač sa KiM Borko Stefanović potpisao uspostavljanje integralnih prelaza sa KiM.

- Šta smo mi drugo mogli da radimo, nego to da primenimo? - upitao je Vučić, koji naveo i da je Briselski sporazum omogućio "da dobijemo četiri gradonačelnika na severu Kosova, koji su međunardono priznat".

Kazao je i da on, za razliku od prethodne vlasti, nije dozvolio da stolica u UN uđe u Briselski sporazum, niti će to da dozvoli.

Rasprava o iznetom izveštaju o Kosovu i Metohiji završena je glasanjem.

Skupština Srbije usvojila izveštaj o Kosovu i Metohiji sa 145 glasova za koji je poslanicima predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Protiv je bilo četvoro poslanika, uzdržanih nije bilo, a 13 poslanika nije glasalo.

Izveštaj o KiM je bio jedina tačka dnevnog reda sednice parlamenta.

(Telegraf.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mile

    28. maj 2019 | 12:38

    Ako zapad nema veze, zašto se teroristima ne stane na put?

  • Ilija

    28. maj 2019 | 15:20

    Albanci pokazuju da nemaju niti stida niti obraza! Našem stanovništvu mogu samo da poručim: Izdržite! Barem će, Evropa, još jednom imati u vidu sa kime imamo posla.

  • goksi

    28. maj 2019 | 16:27

    Očekujemo i reakciju Rusije zbog upada ROSU na sever Kosova, obzirom da je pretučen ruski državljanin i član UMNIK-a.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA