20 godina kako su američki projektili ubili troje Kineza u Beogradu: Obeležena godišnjica bombardovanja kineske ambasade (FOTO)
Polaganjem venaca i minutom ćutanja danas je na mestu ispred nekadašnje kineske ambasade u Beogradu obeleženo dve decenije od bombardovanja te zgrade u kome je poginulo tri novinara, a 21 osoba povređena.
Skupu koji je organizovalo Udruženje novinara Srbije prisustvovala je ambasadorka Kine Čen Bo, ministar rada Zoran Ðorđević, kao i predstavnici Grada Beograda.
Nakon polaganja venaca ispred spomen ploče podignute u znak zahvalnosti NR Kini na podršci i prijateljstvu i u znak sećanja na poginule, ambasadorka Kine Čen Bo rekla je tom prilikom da su kineski i srpski narod bili zajedno u najtežim trenucima i da prijateljstvo dve zemlje postaje sve čvršće.
- Uspostavili smo sveobuhvatno strateško partnerstvo, naša saradnja u svim oblastima postiže sve bolje rezultate što je u interesu naša dva naroda - rekla je ambasadorka.
Ona je zahvalila predstavnicima Vlade Srbije, Grada Beograda, medija što se svake godine okupljaju na prostoru nekadašnje ambasade Kine na Novom Beogradu i odaju počast poginulima.
- Oni će zauvek biti u srcima naša dva naroda, uverena sam. Kina osuđuje bombardovanje Srbije i varvarski čin bombardovanja kineske ambasade na današnji dan 1999. godine - rekla je ambasadorka Kine u veoma emotivnom obraćanju novinarima.
Ministar rada Zoran Ðorđević rekao je da veruje da će prijatetsvo dva naroda ubuduće biti na još višem nivou, i da je i sada na visokom nivou, uz obostrano uvažavanje.
- Naša žemlja želi da sa Kinom razvija odnose u svim sferama, a ono što se desilo pre dvadeset godina je cin bez presedana u novijoj istoriji i pokazuje da ciljevi nisu bili samo vojni već i civilni - rekao je ministar.
Kako kaže, danas se odaje počast onima koji su za vreme bobardovanja Jugoslavije dali živote, novinarima iz Kine koji su obavljali svoj posao, kao i građanima Kine koji su tada bili sa srpskim narodom u teškim trenucima.
- Nikada nećemo zaboraviti, veliki smo narod umemo da praštamo ali nećemo zaboraviti bombardovanje i svake godine ćemo dolaziti ovde da se podsetimo na to što se desilo u nadi da se tako nešto nikad nikom neće dogoditi - rekao je ministar rada.
Danas se navršava 20 godina od NATO bombardovanja Ambasade Kine u Beogradu. U bombardovanju u 23.45 sati 7. maja 1999. poginuli su dopisnici lista Guangming žibao Sin Sing i Đi Đing i novinar agencije Sinhua Šao Junhuan, a 20 osoba je teško povređeno.
Ambasada je pogođena sa tri projektila, južni deo zgrade pogodile su dve rakete, jedna poslednji sprat, a druga prizemlje.
Treći projektil srušio je prizemlje i podrum zapadnog dela zdanja na Novom Beogradu - vidno obeleženog kao objekat od diplomatskog znacaja.
Uništene su, takode, i pomoćne zgrade u dvorištu ambasade, kao i parkirani automobili, dok su znatna oštecenja pretrpeli i objekti u neposrednoj blizini, posebno zgrada "Energoprojekta" i Stambeno-poslovni centar JBC (Ju biznis centar).
Na mestu bombardovanja kineske ambasade 2009. godine otkrivena je spomen-ploča-simbol prijateljstva dvaju naroda.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
AMERI NEMOGU DA PREBOLE RASTUCU MOC KINE -KAKO EKONOMSKU TAKO I VOJNU -KINA JE VELESILA I TU AMERI SAMO MOGU DA SE LJUTE I PRETE IZ PRAZNE PUSKE!!!
Podelite komentar
Imenjak
Vratice njima Kina u rezancima i stapicima za jelo
Podelite komentar
Kako
Baš tu da Pera sazida zgradu i baš američkim opranim parama....???
Podelite komentar