Od sudbonosnog trenutka, preko udaljenih stavova, do nastavka dijaloga bez uslova: Šta o Samitu u Berlinu kažu Đukanović, Plenković, Rama i Šarec?
Berlinski zapadnobalkanski samit završio se bez konkretnog približavanja Beograda i Prištine. Ali dijalog se nastavlja i to je već veliki uspeh domaćina Angele Merkel i Emanuela Makrona. Među učesnicima samita su bili i lideri Crne Gore, Hrvatske, Albanije i Slovenije. Oni su izneli svoje viđenje sastanaka u Berlinu.
ĐUKANOVIĆ: SUDBONOSNI TRENUTAK ZA SRPSKO-ALBANSKE ODNOSE
Crnogorski predsednik Milo Ðukanović izjavio je da su razgovori u Berlinu pomogli da se otvori put za prevazilaženje blokade u dijalogu Beograda i Prištine i da je ovo sudbonosan trenutak da se prevaziđe, kako je naveo, prastari problem komplikovanih srpsko-albanskih odnosa.
Ðukanović je, posle sastanka o Zapadnom Balkanu, rekao da je dogovoreno da dijalog i dalje bude pod pokroviteljstvom Evropske unije, te da se sad neposredno uključe i Francuska i Nemačka.
- Na taj način bi se obezbedio dovoljno dobar kvalitet i intenzitet tog dijaloga i pokazalo, u narednih nekoliko meseci, da li imamo potencijal da u ovoj generaciji to pitanje rešimo - kazao je Ðukanović, prenosi portal CdM.
Ðukanović je dodao da je na samitu podsetio da je stav Crne Gore da je stabilnost jednako integracija na Zapadnom Balkanu.
- A stabilnost je kategorija za koju nismo zainteresovani samo mi na Zapadnom Balkanu, jer je reč, zapravo, o stabilnosti Evrope - istakao je Ðukanović.
On je naveo da je važno da se ostvare standardi, ali istovremeno i da EU mora da otkloni neke nesaglasnosti u stavovima u odnosu na region Zapadnog Balkana.
- Da ukaže na jasnu i doglednu evropsku perspektivu, kako bi pospešili sva balkanska društva i posebno balkanske vlade da nastave predano sa realizacijom reformi koje, zapravo, vode ka ispunjavaju tih standarda - rekao je Ðukanović.
- Sastanak je sam po sebi bio dragocen, jer je označio fazu u kojoj će dve ključne zemlje, Nemačka i Francuska dati značajniji pečat daljem putu integracije zemalja Zapadnog Balkana. Bila je to prilika da iz ugla naših država, svi koji smo učestvovali, ukažemo na važnost tog procesa - naveo je Ðukanović, prenosi RTCG.
PLENKOVIĆ: BEOGRAD I PRIŠTINA PRILIČNO UDALJENI U STAVOVIMA
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da su ključne poruke berlinskog sastanka bile usmerene ka pokušaju deblokiranja zastoja u dijalogu Beogradai Prištine, čiji su stavovi, kako je naveo, prilično udaljeni.
- Bilo je nekoliko ideja, međutim u ovom trenutku se nisu približili stavovi po pitanju ukidanja kosovskih taksi, niti da Beograd načini neki korak koji bi u ovoj fazi vodio prema priznanju - kazao je Plenković, prenosi Hina.
Napominjući da je dogovoreno da se dijalog po tom pitanju nastavi početkom jula, Plenković je rekao da će "napor Nemačke, Francuske a i šire evropske diplomatije verovatno zahtevati još razgovora kako bi se situacija deblokirala".
On je dodao da je u Berlinu istakao i koje su ambicije Hrvatske za sledeću godinu kada će u prvih šest meseci ta zemlja predsedavati EU.
- Pokušaćemo da kombinujemo političke teme koje su otvorene između država jugoistočne Evrope kao i institucionalni deo približavanja EU - naveo je Plenković.
RAMA: DIJALOG ĆE SE NASTAVITI BEZUSLOVNO
Premijer Albanije Edi Rama rekao je danas da Albanija neće propasti i da će dijalog između Prištine i Beograda nastaviti bezuslovno i bez predrasuda od bilo koga.
On je na Tviteru napisao da je zadivljen "zlom koje očajnički želi neuspeh Albanije i neuspeh dijaloga između Kosova i Srbije".
ŠAREC: SPORAZUM PREKO POTREBAN
Slovenački premijer Marjan Šarec naglasio je danas, kao jedan od učesnika neformalnog samita o zapadnom Balkanu u Berlinu, da bi preko potreban sporazum između Beograda i Prištine morao biti u skladu s međunarodnim pravom, dobro koordiniran i sveobuhvatan.
Dok samit, čiji su domaćini bila nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron, nije uspeo da oživi zastoj dijaloga između Beograda i Prištine, Šarec je istakao podršku Slovenije regionu na njegovom evroatlantskom putu.
On je naglasio da EU treba da ostane aktivna u podsticanju dobrih odnosa i ukazao na sporazum Grčka-Severna Makedonija kao model za postizanje kompromisa, saopštila je vladina Kancelarija za komunikacije.
Šarec je takođe naglasio značaj nastavka reformi u zemljama regiona, kao i presudan značaj sporazuma između Beograda i Prištine za regionalnu stabilnost i evropski put dve zemlje.
On je rekao da bi sporazum morao biti u skladu sa međunarodnim pravom, dobro koordiniran i sveobuhvatan.
Slovenija naglašava da sporazum ne sme dozvoliti otvorena ili različita tumačenja, a trebalo bi da bude da bude konačan i potpuno sprovodiv, kaže Šarec.
Prema njegovim rečima trebalo bi učiniti sve da se spreče negativne implikacije za druge zemlje u regionu, prenosi slovenačka agencija STA.
Premijer je, takođe, naglasio značaj nastavka proširenja EU kako bi se u Uniju uključile zemlje koje ispunjavaju uslove za pristupanje.
- Slovenija će nastaviti da podržava zemlje u regionu u njihovim naporima za pridruživanje, između ostalog zbog toga što su napredak, poštovanje standarda i stabilnost regiona u vitalnom interesu Slovenije - dodao je Šarec.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Od početka godine na putevima Srbije poginulo 25 osoba, posebno ugroženi pešaci
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milorad Vujicic
Povlacenje nezakonitog priznanja. Kosovo je Srbija. Ako pod ovim uslovima srpski siptari nece dogovor ondsa izaci sa granicama na mediteran.
Podelite komentar