Vulin upozorio: Svet neće zaustaviti nesreću na Balkanu ako dopusti stvaranje "Velike Albanije"

 
  • 7

- Mi moramo da rešavamo celokupno srpsko nacionalno pitanje, uključujući Kosovo i Metohiju, a ne bez njega. Predstavnici međunarodne zajednice moraju da imaju razumevanja za srpske probleme - rekao je Vulin za kanal "Rusija 24"

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin poručio je da svet neće zaustaviti nesreću na Balkanu ako dopusti stvaranje "Velike Albanije", te da ono što bude dozvoljeno Albaniji, moraće biti dopušteno i Srbiji.

Vulin je rekao da, ukoliko bude rešavano albansko nacionalno pitanje, i Srbi će rešiti svoje.

- Mi moramo da rešavamo celokupno srpsko nacionalno pitanje, uključujući Kosovo i Metohiju, a ne bez njega. Predstavnici međunarodne zajednice moraju da imaju razumevanja za srpske probleme - rekao je Vulin za kanal "Rusija 24".

Vulin je naglasio da je interes Srbije da zaštiti Srbe na Kosovu, iako u Srbiji ne postoji konsenzus po pitanju Kosova i Metohije.

Svet neće zaustaviti nesreću na Balkanu ako dopusti stvaranje "Velike Albanije", ocenio je Aleksandar Vulin-Foto: Guliver/Chris Hondros/Getty Images

- Dok su Srbi na Kosovu i Metohiji, možemo nešto da učinimo. Ono što je za nas vrlo važno, velike i moćne zemlje kao što je Rusija, moraju da prepoznaju da se stvara "Velika Albanija" - ukazao je Vulin.

Prema njegovim rečima, svi Albanci, izuzev dve opštine koje su u centralnoj Srbiji, nalaze se u jedinstvenom političko-bezbednosnom okruženju NATO pakta.

- Kada Severna Makedonija postane članica NATO pakta, a to se očekuje već u ovoj godini, svi Albanci živeće u jedinstvenom političko-bezbednosnom okruženju. Oni traže formalizaciju svog prostora granicama, a sve zemlje na koje gledaju ćute - rekao je Vulin.

On je naveo i da Crna Gora vrlo često napada Srbiju, ali ne i "Veliku Albaniju", koja hoće da uzme deo njene teritorije.

Kada Severna Makedonija postane članica NATO pakta, a to se očekuje već u ovoj godini, svi Albanci živeće u jedinstvenom političko-bezbednosnom okruženju-Foto: Milena Đorđević

- I Severna Makedonija će vrlo često napadati Srbiju, priznaje Kosovo bez ikakvih problema, a polovina njene teritorije je na putu "Velike Albanije". Svi ćute, samo Srbija govori - rekao je Vulin.

Upitan da li Srbija, kao vojno neutralna zemlja, ipak razmišlja o tome da bude član NATO-a, Vulin je odgovorio da do toga neće doći dok god je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a on ministar odbrane, "makar bili i poslednja zemlja u Evropi koja nije članica NATO pakta".

- Srbi kažu - za mir ćemo uraditi skoro sve, a za slobodu ćemo uraditi sve. Mi smo prva srpska administracija od 2000. godine koja se nikome ne izvinjava zato što je Rusija njen prijatelj - poručio je Vulin.

Ocenjujući trenutno stanje u Vojsci Srbije, Vulin je rekao da je bolje nego što je bilo, zahvaljujući sporazumu između Vučića i ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je Srbiji otvorio sva vrata u Rusiji.

Vulin je na poziv ruskog kolege Sergeja Šojgua učestvovao na Osmoj bezbednosnoj konferenciji u Moskvi.

(Telegraf.ra/Srna)

Video: Lakićević: 8 dece poginulo u Srbiji u avgustu u saobraćajnim nesrećama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ljiljana

    27. april 2019 | 22:12

    Nije za svet da spreci "veliku albaniju" Ali je posao za Srbiju.

  • Crnogorac a ne milogorac

    27. april 2019 | 21:28

    Tako je ,valja arnaute vratiti u granice Albanije, a ostale teritorije onima kojima i pripadaju...

  • slađa

    27. april 2019 | 21:37

    Sve što je ministar Aleksandar Vulin rekao je tačno. Srbija sigurno neće ćutati kada je u pitanju rešavanje svih naših nacionalnih problema u regionu Zapadnog Balkana. Mi nemamo nikakvih teritorijalnih pretenzija, nikoga ne ugrožavamo, ali smo svedoci veoma loših promena u vojno- bezbednosnim strukturama u našem okruženju. iako dobro sarađujemo sa NATO paktom na KiM, međunarodna zajednica treba da ima na umu i povede računa o albanskim pretenzijama, ne samo nacionalnim, već i teritorijalnim, na Zapadnom Balkanu. Mir u regionu bi trebalo da bude cilj i podsticaj za ekonomski razvoj, a ne za novu konfiguraciju vojnih i bezbednosnih struktura, koja će samo dodatno remetiti balans snaga i ugrožavati slobodu za koju su se ljudi na ovim prostorima vekovima pošteno borili.Naročito srpski narod.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA