Mira Marković je bila optužena za dugu listu zločina

 ≫ 
  • 14

Mirjana Mira Marković, supruga nekadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića, preminula je danas u Rusiji. Ona je nakon vladavine svog supruga, pred pravosudnim organima u Srbiji, bila optužena za dugu listu zločina. 

Apelacioni sud u Beogradu je krajem marta ove godine poništio je presudu kojom je Mira Marković, osuđena na godinu dana zatvora.

Naime, tada je bila namera da se udovici nekadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića i jedinoj predsednici JUL-a, ponovo sudi zbog podstrekivanja na nezakonitu dodelu stana dadilji njenog unuka Marka jer je Apelacioni sud poništio presudu kojom je bila osuđena na godinu dana zatvora.

Mahinacije

Istom odlukom Apelacionog suda, predmet je bio vraćen na prvostepeno suđenje, i to skoro 16 godina od pokretanja krivičnog postupka.

Mira Marković je ovu odluku, kao i prvostepenu presudu koja joj je izrečena pre devet meseci, dočekala u Rusiji, gde joj je dodeljen politički azil.

Za njom je tada na snazi bila i međunarodna poternica, tako su bile male šanse da se na početku ponovljenog suđenja pojavi u sudnici jer bi bila uhapšena čim kroči na tlo Srbije.

Inače, Viši sud u Beogradu je 27. juna prošle godine izrekao prvostepenu presudu kojom je nekadašnja predsednica JUL-a osuđena na godinu dana zatvora jer je uticala na članove vladine komisije da nezakonito dodele stan 2000.

Foto: Profimedia

Uloga "Diposa"

Istom presudom nekadašnja sekretarka Vlade Srbije Živka - Cica Knežević bila je osuđena je na godinu i po dana zatvora, a tadašnjem direktoru "Diposa" Milošu Lončaru izrečena je godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja. Markovićeva je bila osuđena jer ih je podstrekivala Cicu Knežević da bez neophodne procedure pribavi stan u Beogradu od 47,36 kvadratnih metara Iloni Pešić, dadilji njenog unuka.

Postupak je bio razdvojen prema Danilu Pantoviću, koji je trenutno ambasador Srbije na Kubi.

Zločini

Ova odluka suda - bez želje da se ulazi u njenu opravdanost i argumente koje je sudsko veće iznelo - nastavlja niz nekažnjenosti prve dame SRJ, ali i kompletne porodice Milošević, pa i Slobodana Miloševića, koji nije dočekao presude za krivična dela.

Ubistvo Ivana Stambolića

Poput, na primer, ubistva Ivana Stambolića, nekadašnjeg predsednika Predsedništva Srbije, ubijenog 25. avgusta 2000. U završnoj reči na suđenju kriminalnoj grupi koja je ubila Stambolića, tužilac je, između ostalog, rekao:

"Režim je uspostavio više strukturnih nivoa: takozvane dvorske intelektualce, ekonomsku mafiju, tajnu i drugu policiju, vojsku, vladajuće partije, a sve to sa Slobodanom Miloševićem i njegovom suprugom Mirjanom Marković, kao centrom mreže i personifikacijom tog sistema" - rekao je tužilac.

Ta uloga Markovićeve nikada nije do kraja ispitana. Po svemu sudeći, nikada i neće biti.

Foto: e-stock.us/Matija Koković

Ubistvo Ćuruvije

Iako zvanično nije optužena da je učestvovala u ubistvu Slavka Ćuruvije, vlasnika "Dnevnog telegrafa", ime Mire Marković se pominjalo u istrazi ovog zločina.

Navodno, bila je kivna na Ćuruviju zbog njegovog novinarskog rada, pa je u "Politici ekspres" naručila sramni tekst "Ćuruvija dočekao bombe". Taj tekst bio je početak hajke na Ćuruviju i uvod u njegovu likvidaciju.

Šverc duvana

Protiv Mire i njenog sina Marka Miloševića je 2006. pokrenuta i istraga zbog sumnje da su učestvovali u švercu cigareta devedesetih godina.

U spisima Tužilaštva za organizovani kriminal Miloševićeva supruga bila je označena kao važna karika u tom švercerskom lancu jer je jedan njen poziv tadašnjem direktoru Carine Mihalju Kertesu bio dovoljan za propuštanje kontingenta cigareta.

Sekretar: Cica Knežević

Nekadašnja sekretarka Vlade optužena je da je, na nagovor Mire Marković, mimo procedure uticala na čelnike "Diposa" da dadilji porodice Milošević, Ilinki Pešić, bude dodeljen državni stan, na koji nije imala pravo.

Foto: Tanjug/AP

Direktor "Diposa" Danilo Pantović

Bivši direktor "Diposa", vladine agencije koja raspolaže državnim nekretninama, takođe je optužen u ovom procesu, ali je postupak protiv njega razdvojen.

U međuvremenu, Pantović je imenovan za ambasadora Srbije na Kubi, gde ga takođe prate afere.

Rusija utočište za Miloševiće

Markovićevoj se sudilo u odsustvu jer je nedostupna pravosudnim organima Srbije i za njom je 2005. raspisana međunarodna poternica. Sud je zbog toga ostavio na snazi rešenje o određivanju pritvora od 17. aprila 2003. godine.

Mira Marković, kako su saopštili predstavnici ruskog tužilaštva 2010. godine, u toj državi imala status političke izbeglice i nije mogla da bude uhapšena.

VIDEO: Mira Marković preminula u bolnici u Moskvi

(Telegraf.rs/Blic)

Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mihailovic

    14. april 2019 | 22:57

    Bruka za celu Srbiju svi koji ste kacili slike Slobodana Milosevica u kancelarije,privatnim kucama,dizali ga u nebo da se na ovakav NELJUDSKI NEHUMAN NACIN OPHODI SRBIJA SA CELOM PORODICOM SLOBODANA MILOSEVICA. Bar da je Srbija oslobodila u vojnom savezu sa Rusijom NatoEU vojno okupiranu Srbiju Kosovio i Metohiju nego nije kad gnjide vode drzavu koju ce njihovom jadnom politikom svest Srbiju na KALUDJERICU !

  • Mima

    14. april 2019 | 18:37

    Doneti je u Srbiju i sa Slobom sahraniti u Aleji zasluznih gradjana.

  • Jul

    14. april 2019 | 17:33

    Na Pinku sutra dan zalosti. Nema zadruge, nema zabavnih emisija.. Umro je osnivač Pinka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA