Priština krije da građani odlaze sa Kosova i Metohije: Otišlo im 170.000 ljudi
Građani su uglavnom emigrirali u zemlje EU, ali ima i onih koji su otišli u Sjedinjene Države i Kanadu
Najnoviji izveštaj tzv. Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova ukazuje da je sa Kosova i Metohije u periodu od 2013. do 2017. emigriralo više od 170.000 građana, prenosi Slobodna Evropa. To su podaci kosovske Agencije za statistiku, a podrazumevaju i legalnu i ilegalnu migraciju.
Samo tokom 2015, Kosovo je napustilo 75.000 građana, uglavnom ilegalnim putem.
Trend migracije trajao je do 2016. godine, nakon čeka je uočen pad. Kasnije, 2017, sa Kosova je emigriralo oko 12.000 građana, uglavnom legalnim putem a radi porodičnog spajanja, venčanja, zaposlenja ili studiranja.
Za 2018. još nema potpunih podataka, ali iz Ministarstva navode da je taj trend u padu. Na osnovu dosadašnjih informacija, prošle godine je oko 3.500 građana tzv. Kosova tražilo azil u zemljama Evropske unije (EU).
Ljudi su uglavnom emigrirali u zemlje EU, ali ima i onih koji su otišli u Sjedinjene Države i Kanadu.
Sefedin Kući, rukovodilac Odeljenja za planiranje i statistiku u tzv. Ministarstvu unutrašnjih poslova, kaže da je poslednjih godina ostvaren pad kada je ilegalna migracija u pitanju.
- Od 67.000 osoba koje su podnele zahtev za azil tokom 2015, ta brojka je prošle godine pala na 3.515. Smatramo da će taj trend da se nastavi i tokom ove godine - kaže on.
Kući naglašava da je tokom 2018. odbijeno 98 odsto takvih zahteva.
Pre 2018. godine građani tzv. Kosova uglavnom su tražili azil u Nemačkoj, Francuskoj i Austriji, kasnije i u Italiji.
Kući ističe da će pad ilegalne migracije imati pozitivan uticaj na liberalizaciju viza za građane tzv. Kosova.
Iz nevladinih organizacija ipak smatraju da je odlazak građana zabrinjavajući.
Behdžet Šalja iz Saveta za zaštitu ljudskih prava i sloboda ističe da se radi o borbi za egzistenciju.
- Migracija se dešava zbog nedostatka radnih mesta. Mladi, iako završe škole, ne mogu da nađu posao. Nepotizam je pustio korene na Kosovu. Ukoliko nemaš političku podršku, nemaš ni posao, stoga su (ljudi) primoreni da pobegnu i da rade nešto što i nije njihova profesija, a samo radi boljeg života - kaže Šalja.
Šalja takođe smatra da je zabrinjavajuće to što kosovske vlasti pokušavaju da umanje ovu pojavu, a upravo su one, kako kaže, odgovorne za to.
Izveštaj tzv. Ministarstva unutrašnjih poslova ukazuje i na to da Kosovo, radi boljih mogućnosti, napuštaju i lekari te da se Kosovo postepeno suočava sa "odlivom mozgova".
S druge strane, u periodu od 2013. do 2017. za Šengen vizu apliciralo je više od 300.000 građana Kosova.
Opozicioni Demokratski savez Kosova pokrenuo je inicijativu za održavanjem vanredne sednice Skupštine tzv. Kosova zbog, kako je naveo, odlaska mladih, pozivajući se na brojku od 170.000 onih koji su napustili Kosovo.
U međuvremenu, reagovao je premijer tzv. Kosova Ramuš Haradinaj, navodeći da podaci poslednjih godina ukazuju na pad migracije, u poređenju sa 2015, kada je Kosovo napustilo više od 67.000 građana.
VIDEO: Ispovest baka Svetlane koja je preživela pogrom Srba sa Kosova
(Telegraf.rs/Slobodna Evropa)
Video: Na Zlatiboru prava zimska idila: Snežni pokrivač i -2, predivan snimak sa popularne srpske planine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Лицемер
Кад би могли макар мало осиромашеног уранијума да понесу својим ослободиоцима ... у знак захвалности.
Podelite komentar
Joker
Ma šta je to za njih. Oni se razmnožavaju ko zečevi, brzo će da nadoknade!
Podelite komentar
Moma
I njima se smučila bagra terorista i zločinaca na vlasti.
Podelite komentar