Pacoli priznao: Kosovo je ostalo nedovršena misija
- Želimo da se EU saglasi da normalizacija zahteva akcije obe strane, i da će i Srbija i Kosovo morati da donesu teške odluke kako bi se postigao trajni mir - navodi se u autorskom tekstu
Rukovodsto Kosova odlučno je da okonča mirovni dijalog sa Srbijom i postigne istorijski sporazum, ali je za to potrebna i snažna posvećenost transatlantske zajednice i jedinstven stav EU da normalizacija i trajan mir zahtevaju angažman i teške odluke obe strane, ocenio je kosovski ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli.
U autorskom tekstu za portal EUobserver povodom 20. godišnjice intervencije NATO u SR Jugoslaviji, Pacoli je naveo da samo postojanje Kosova svedoči "o angažmanu i volji transatlantske zajednice da partnerski, kroz NATO i EU, osmisli, izgradi i realizuje viziju dugoročnog mira".
Ali Kosovo je ostalo nedovršena misija", pošto "u svetu u previranju" postoji "opasnost povlačenja u bezbednost izolacionizma" i "ignorisanja problema" koji nisu u potpunosti rešeni, smatra Pacoli.
- Kosovo je takav problem: Naši pokušaji da rešimo istorijske razmirice sa Srbijom i dalje traju, naši napori da se u potpunosti integrišemo u medjunarodnu zajednicu ostali su nedovršeni; a naši gradjani su umorni od procesa koji se oteže već više od 20 godina - napisao je Pacoli.
Podvlačeći da je "političko rukovodstvo Kosova jedinstveno u odlučnosti da okonča mirovni proces sa Srbijom", Pacoli je rekao da Kosovo "želi da finalizuje dijalog sa Beogradom, koji je započela EU, a podžali ga Velika Britanija, SAD i ostatak transatlantske zajednice".
- Kosovu je potreban "sveobuhvatan sporazum kako bi u EU zauzelo mesto koje mu pripada, kao najviše prozapadnoj zemlji u jednom još uvek nestabilnom regionu, kojem sada preti i štetan ruski uticaj - ocenio je Pacoli. On je ukazao da je, "kao i u svim mirovnim pregovorima, za uspeh potreban angažman međunarodne zajednice".
- Potrebno nam je da se medjunarodna zajednica zauzme, kao što je to učinila pre 20 godina i zatim ponovo 2008. i obezbedi da Kosovo i Srbija preduzmu neophodne korake kako bi postigli trajan mir i zajednički put ka članstvu u EU. Bez jasne transatlantske posvećenosti, postoji opasnost da se ponovo vratimo žučnim diplomatskim bitkama - ocenio je Pacoli.
Prema njegovim rečima, na Balkanu se na Veliku Britaniju, EU i SAD gleda kao na nužne partnere kako bi se obezbedilo da odnosi sa Srbijom budu potpuno normalizovani.
- Šta to znači u praksi? Želimo da transatlantska zajednica kroz snažan i jedinstven angažman uputi signal nedvosmislene podrške mirnom rešenju. Želimo da se EU saglasi da normalizacija zahteva akcije obe strane, i da će i Srbija i Kosovo morati da donesu teške odluke kako bi se postigao trajni mir - navodi se u autorskom tekstu.
- Treba da iskoristimo jedinstvenu šansu koju je predsednik Donald Tramp pružio predsedniku privremenih institucija na Kosovu Hašimu Tačiju i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da postignu istorijski sporazum. Treba da iskoristimo legat direktne posvećenosti koju je kancelarka Angela Merkel uložila kada je 2011. inicirala proces dijaloga, uz posredovanje EU - naveo je šef kosovske diplomatije.
- Kao što smo u više navrata rekli, mi smo spremni da pokažemo političku hrabrost i vizionarstvo i da izadjemo sa realističnim i dalekovidim rešenjima. Za pregovore je, međutim, kao i za tango potrebno dvoje i ne možemo da pregovaramo sa praznom stolicom. I Srbija mora da pokaže dobru volju - zaključio je Pacoli.
(Telegraf.rs)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Daliborka
KiM je bez Srbije ništa i tako će ostati.
Podelite komentar
Mirjana
Kosovo nikad nece biti drzava i njihova prica, snovi i zelje ce ostati nedovrseni zauvek.
Podelite komentar
Jeretik
Pacoli priznao? Pa nije ovo priznanje, ovo je poziv za EU i NATO da Srbiji zadaju završni udarac, da završe ono što su počeli pre 20 god.
Podelite komentar