Ako se ne dogovorimo, ostaćemo na periferiji! Razvoj Srbije zavisi od uspešnog okončanja dijaloga sa Prištinom (FOTO)

  • 1

Veze i odnosi Srba i Albanaca su složeni, istorija ta dva naroda nije samo politička i zato je potrebno raditi na međusobnom poverenju i vraćanju dijalogu Beograda i Prištine i pronalaženju rešenja, rečeno je danas na konferenciji "Izazovi i perspektive procesa normalizacije odnosa između Beograda i Prištine". Na skupu koja je održana u Beogradu učestvovali su istoričari i politički analitičari iz Beograda i s Kosova.

Predsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović ocenio da je potrebno intenzivno voditi dijalog Beograda i Prištine, raditi na jačanju međusobnog poverenja i na sveobuhvatnom rešenju.

- Pronalaženje rešenja će relaksirati odnose Srbije sa širim okruženjem i ona bi onda mogla da se okrene svom evropskom putu - rekao je Đukanović i napomenuo:

- Ako dijalog Beograda i Prišine ne bude rezultirao normalizacijom odnosa, ta činjenica će obe strane ostaviti na periferiji evropskih integracija.

Dragan Đukanović - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

On je ukazao na to da u dijalogu postoji preokupiranost nekim segmentima, a da izostaju razgovori o ključnim, među kojima navodi zaštitu ljudskih prava, srpsku zajednicu, religijsko i kulturno nasleđe.

- Ne postoji dovoljna težnja da se nagasi da završni dokument mora da se gradi na punom uspostavljanju poverenja, ekonomskoj saradnji - ocenio je Ðukanović otvarajući konferenciju.

Prema njegovim rečima, nadu u rešavanje kosovskog pitanja daju SAD koje su polovinom prošle godine istakle da je strateški interes Vašingtona da se dijalog okonča sporazumom.

U tom cilju je, ocenjuje, važno da dođe do deblokade procesa dijaloga.

- Moramo biti suočeni sa brojnim izazovima kao što su Bregzit, majski izbori za evropski parlament, kriza u Venecueli i tradicionalno mešanje neevropskih partnera, pre svega Rusije - dodao je on.

Konferencija "Izazovi i perspektive procesa normalizacije odnosa između Beograda i Prištine" - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

- Uslov razvoja Srbije je okončanje dijaloga na uspešan način - rekao je Ðukanović i dodao da će rešavanje tog pitanja relaskirati odnose sa širim okruženjem.

- Srbija će uspeti da napusti stranputice balkanske politike i da se okrene u potpunosti evropskom putu - kazao je on i dodao da uspešan rezultat dijaloga treba da osigura budućnost zapadnog Balkana.

Sporazum bi, naveo je Ðukanović, trebalo da doprinese i prevazilazenju lošeg nasleđa o čemu je danas bilo reči na prvom panelu "Srbija i Kosovo - stalni istorijski nesporazumi".

Konferencija "Izazovi i perspektive procesa normalizacije odnosa između Beograda i Prištine" - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Regionalni direktor Fondacije Hans Zajdel, koja sa Centrom za spoljnu politiku ogranizuje skup, Klaus Fisnsinger ocenio je da je dobro što je konferencija organizovana i što je akcenat stavljen na izazove koji će pre ili kasnije morati da budu rešeni.

Podsetio je da skup nije u vodama visoke politike, popun onog u Minhenu kada je došlo do razmimoilaženja stavova predsednika Srbije i tzv. Kosova Aleksandra Vučića i Hašima Tačija.

- Ovde nismo u vodama visoke politke i daleko smo od stereotipa. Saradnja je daleko više od čistog kontakta, kooperacije, potrebno je međusobno razumevanje i pod tim uslovima je moguće stvoriti regionalnu saradnju - rekao je Fisinger.

Klaus Fisinger - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

On je istovremeno kada je reč o rešenjima kosovskog problema ocenio da je realizacija nekih predloga o iscrtavanju granica veoma opasna i dovela bi do destabilizacije.

Asistent na beogradskom FPN Milan Krstić smatra da su istorijski narativ i različite interpretacije istorije jedan od faktora koji mogu biti prepreka za pomirenje i približavanje Srba i Albanaca.

Prema njegovim rečima, iako je potrebno dostići ideal istorijske nepristrasnosti, dominantni narativi služili su za izgradnju “figure neprijatelja”.

Milan Krstić - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Za istoričara iz Prišitne Iljbera Hisu pitanje koje je danas aktuelno je da li je važnija istorija ili njena percpecija, koja obe strane stavlja na ekstremne margine i prikazuje kao totalne žrtve, kao da između toga nema ništa - da nema dobrih Albanaca i dobrih Srba.

- Ona (istorija) je uvek doživljavanje svoje veličine ili nas prikazuje kao totalne žrtve, kao da između toga nema ništa - ocenio je on.

Kaže i da odnosi dva naroda nisu samo politički već postoje i neki životni poput jezičkih pozajmica, te da su odnosi složeni i samim tim što su ljudi okupljeni danas na konferenciji pokazuje da možemo drugačije da razmišljamo, van stereotipa.

Konferencija "Izazovi i perspektive procesa normalizacije odnosa između Beograda i Prištine" - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Milivoj Bešlin kazao je da se često upotrebljava sintagma "pravno-obavezujući sporazum", jer su se u prošlosti mnogi sporazumi sklapali, ali se nisu poštovali.

Bešlin je naveo da je vlast Jugoslavije 1988. rešila da ne reaguje na demonstracije u Novom Sadu, dok je ranije, 1981. godine, proteste na Kosovu ugušila silom.

- Specijalne jedinice poslate su na prištinske ulice. Savezni vrh koji je bio dužan da garantuje autonomiju pokrajina različito reagovao na Kosovu i u Novom Sadu - rekao je Bešlin.

Bešlin - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Naučni saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije Srđan Milošević ocenio je da u srpsko-albanskim odnosima postoji ukorenjen narativ o nepremostivim razlikama i endemskom neprijateljstvu.

- U tim odnosima dominirao je odnos snaga umesto spremnost da se problemi rešavaju kompromisom ili obostranim razumevanjem. Važno je tražiti rešenje u što širem obliku, poput balkanske saradnje, a ne samo u dijalogu - ocenio je Milošević.

(Telegraf.rs/Tanjug/Beta)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    3. april 2019 | 17:41

    PA KAKO SE VIDI DOGOVORA NEMA JER TO NEZELE ALBANCI PO NALOGU ZAPADA KOJI STVARA VELIKU ALBANIJU!!!!! OVO JE ISTINA I CEMU VISA PISANIJE!!! AJDE DA SE NELAZEMO VISE!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA