Zbog Bregzita u Srbiju ovog proleća stiže zima: Kako će najveći događaj od pada Berlinskog zida uticati na našu zemlju
Bregzit je najveći je događaj od pada Berlinskog zida i smanjiće interesovanje za proširenje EU ka zemljama Zapadnog Balkana, poruka je panelista foruma „Bregzit: izazovi za Evropsku uniju i Zapadni Balkan“, koji je održan u organizaciji Centra za spoljnu politiku i Fondacije Konrad Adenauer u Srbiji. Prema njihovim rečima, izlazak Velike Britanije iz Evropske unije će imati veliki uticaj na evrointegracije Srbije i Zapadnog Balkana, imajući u vidu ulogu koju je London igrao u regionu.
Direktor Predstavništva Fondacije Konrad Adenauer u Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj Feliks Dane izjavio je da su posledice i izazovi Bregzita složeni i da niko ne zna šta će se tačno desiti, kao i da je pesimista i da ne isključuje mogućnost "ispadanja" Britanije iz EU bez dogovora.
Govoreći o posledicama Bregzita po zemlje Zapadnog Balkana, on je izjavio da Britanija sada prestaje da drži ovu regiju u fokusu, te da će postojati jedan period u kome će saradnje biti, ali je pitanje koliko će ona biti isplativa po Britaniju.
- Bregzit je složen sa više aspekata, ekonomskog, ali i bezbednosnog, jer Britanija neće moći da koristi Evropol i evropske poternice, i bezbednost posle Bregzita, biće najveći izazov i za EU i za Veliku Britaniju - smatra Dane.
Bivši ambasador Srbije Ognjen Pribićević ocenio je da je Bregzit "kapitalni istorijski događaj" i da se prvi put od pada Berlinskog zida Evropa razdvaja, a ne ujedinjuje.
On je kazao da sa Bregzitom i izborom Donalda Trampa za predsednika SAD dolazi novo vreme i da će ono biti drugačije.
- Bregzit će imati veliki uticaj na Srbiju i Zapadni Balkan, jer sve što je učinjeno u regionu do sada je urađeno zahvaljujući Evropskoj uniji i SAD, posebno kada je reč o izgradnji evropskog vrednosnog sistema - istakao je Ognjen Pribićević, nekadašnji ambasador Srbije u Londonu i Berlinu.
On smatra da će Zapadni Balkan sada biti na marginama interesa Unije, te da je dodatni problem to što Srbija i region sami ne mogu da se izbore sa modernizacijom.
Međutim, kako Pribićević kaže, nakon referenduma u Britaniji, u političkim krugovima Londona sva ostala politička pitanja su bila upitna, osim realizacije Bregzita.
- Izlaskom iz Evropske unije, Velika Britanija se posvetila izgradnji nove globalne uloge, ali ne znam kako će uspeti u tome sada pored rastuće ekonomije poput Indije, Brazila i Kine - rekao je Pribićević.
Predsednik Upravnog odbora Centra za evropske politike Srđan Majstorović, posledice izlaska Britanije iz EU ilustrovao je rečenicom iz popularne serije "Igra prestola" - "Winter is coming".
- Ovog proleća, ove godine, zima dolazi, kako, nažalost za građane Velike Britanije, tako i za građane država Zapadnog Balkana i Srbije - rekao je on.
Govoreći o uticaju Bregzita na generalnu politiku prošrenja EU, Majstorović je rekao da u Srbiji postoji uverenje da ćemo izlaskom Britanije iz EU "izgubiti nekoga ko se zalagao za proširenje EU", ali da Britanija nikada nije bila podržavalac proširenja "zato što je volela proširenja" već zato što je imala drugačiju političku agendu unutar same EU, odnosno "težila je više razvodnjavanju nego što je bila zainteresovana za nove, posebno nefunkcionalne, članice".
Dragan Ðukanović sa Fakulteta političkih nauka smatra da pored Bregzita, problemi u EU postoje na svim nivoima, ali on tvrdi da bez evropske integracije, neće biti ni modernizacija Zapadnog Balkana.
- Pored Bregzita, tu su i drugi problemi poput jačanja evroskepticizma, evropske desnice, kao i gubljenja interesa za novu integraciju, što ostavlja Zapadni Balkan kao nedovršeni bezbednosni projekat na razvalinama bivše Jugoslavije - kazao je Ðukanović.
Ðukanović objašnjava da svaka kriza unutar Evropske unije odražava se i na Zapadni Balkan koji je, prema njegovim rečima, 30 godina unazad permanentno u krizi.
On je dodao da je neke zemlje Zapadne Evrope nisu spremne da podrže proširenje EU i da se ponekad čini da se zaboravlja na strategiju proširenja do 2025. godine koja se najviše odnosila na Srbiju i Crnu Goru.
Đukanović je ocenio i da je Velika Britanija tradicionalno prisutna na Zapadnom Balkanu i da ne veruje da će se prisustvo te zemlje smanjiti posle Bregzita.
VIDEO: Britanija se suočava sa najvećom političkom krizom u 21. veku
(Telegraf.rs)
Video: Udes u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Brana
O cemu lupeta ovaj"strucnjak"!?Pa sta smo mi to dobro videli od Amerike,Engleske i EU?!Pa mi treba da budemo najsreciji ako se EU raspadne,da slavimo!Njima ce konacno zima a nama svakako prolece a kad vratimo Kosmet bice nam i leto!
Podelite komentar