Neotkrivena priča novinara tokom bombardovanja 1999: Kako je Lukašenko leteo nad zapaljenim Beogradom na sastanak sa Miloševićem

 ≫ 
  • 35

U nedelju, 24. marta, navršava se 20 godina od kada su NATO snage počele bombardovanje Jugoslavije. Uoči godišnjice tragičnih događaja, beloruski i ruski novinar, u prošlosti, jedan od lidera Bel-tele-radiokompanije i voditelj programa "Resonance", Alekander Zimovski, priseća se svog leta za Beograd tokom vazdušnih napada 1999. godine.

Novinar se u nezgodno vreme nalašao u pratnji predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, koji je iz Minska odletio za Beograd kako bi se sastao sa predsednikom SRJ Slobodanom Miloševićem.

Prema memoarima novinara, "putovanje je bilo veoma intenzivno, jer je trajalo manje od jednog dana".

- Kada smo poleteli iz Minska sa gejta broj 1, onda je to bio Tu-154, mi smo sa čuđenjem i dozom straha otkrili padobrane ispod svojih sedišta. Ležali su na mestu na kom su obično smešteni prsluci u avionima ... Pravi vojni padobrani, pokazali su nam kako da ih pričvrstimo - priseća se Zimovski.

Kako piše u memoarima, čak i pre nego što je Lukašenko otišao u Beograd, iz NATO su javili da ne garantuju bezbednost predsedničkog leta, ali je ruska strana obećala da će obezbediti bezbedno praćenje letelice putem elektronskog ratnog sistema.

Foto: Privatna arhiva

Kako se dalje priseća Zimovski, sastanak lidera održan je u rezidenciji nedaleko od Beograda, gde su gosti bili u pratnji omanje delegacije.

- Po nas je dovezen "merzedes" iz 1969. godine, ali to nije bio znak nepoštovanja - kaže Zimovski, dok pojašnjava da u uslovima vazdušnih napada nije bilo moguće organizovati bolje vozilo.

Kako se priseća sagovornik Sputnjika, razgovori predsednika trajali su oko tri sata, dok su se u pozadini čule detonacije, pojačane zvukom sirena.

Predsednik Lukašenko stigao je i da obiđe grad tom prilikom. Posetio je nekoliko lokacij akoje su već bile uništene NATO bombama. Među tim objektima, Zimovski se seća beogradske bolnice.

- Prilično sablasan prizor kada nema polovine zidova, i kreveta, samo fragmenata neke medicinske opreme, koji vise na ruševinama. Stvarni udar bombe ili rakete izgledao je vrlo depresivno - kaže Zimovski.

VIDEO: Najgori mesec u godini: Zaključajte se, nestanite ako mislite da preživite:

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • AXA

    23. mart 2019 | 11:29

    Nije čudo što još nismo shvatili zašto su nas bomardovali, kad još ne znamo mi ko je pobedio na Kosovu 1389.

  • vulkanizer

    23. mart 2019 | 09:52

    Nije mi jasno zasto vlasti Srbije nisu pozvale predstavnike svih zemalja koje su ucestvovale u agresiji na malu Srbiju i one koji su ustupili aerodrome, da dodju i poklone zrtvama agresije, naravno da nece doci al zasto im cutati, ove stvari obavezno deci u udzbenike treba uneti da uce i pamte.

  • Ja

    23. mart 2019 | 10:31

    E, pa drugovi sunarodnici, krajnje je vreme da priznamo: Rusi su nas izdali!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA