Dan kada je Milošević izveo tenkove na ulice Beograda: 28 godina od velikih devetomartovskih demonstracija

 ≫ 

Danas se navršava 28 godina od prvih velikih opozicionih demonstracija koje je u Beogradu, zbog politike tadašnje državne Televizije Beograd prema opoziciji, 9. marta 1991. organizovao Srpski pokret obnove (SPO).

Tokom demonstracija na kojima je učestvovalo na desetine hiljada građana, poginuli su učenik Branivoj Milinović i policajac Nedeljko Kosović, a više stotina građana je povređeno.

Demonstracije su na kratko uzdrmale vlast tadašnjeg predsednika Srbije i lidera Socijalističke partije Srbije Slobodana Miloševića, a režim je na ulice Beograda te večeri poslao tenkove Jugoslovenske narodne armije.

Protest je predvodio predsednik SPO-a Vuk Drašković, sa zahtevom da tadašnji čelnici državne televizije podnesu ostavke.

Neposredan povod za protest bio je komentar na TV Beograd u kojem je SPO optužen da je produžena ruka "ustaškog" hrvatskog režima.

Pozivu na okupljanje u subotu 9. marta, nazvanom i Miting protiv petokrake, pridružile su se Demokratska stranka i više drugih opozicionih stranaka.

Dešavanja na Trgu republike prikazala je televizija Studio B, čiji je program potom prekinut.

Drašković sa pristalicama - Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Pošto okupljeni nisu mogli dobro da čuju Draškovićevo obraćanje sa postolja spomenika Knezu Mihailu, lider SPO-a se popeo na balkon Narodnog pozorišta odakle je uzviknuo "juriš", reagujući na napad policije na okupljene građane koji su uzvikivali "bando crvena" i "Slobo Sadame".

U protest su naredno veče ušli studenti, koji su krenuli sa Novog Beograda i uspeli da probiju policijsku blokadu na mostu i dođu u centar grada.

Kod Terazijske česme, nekoliko dana smenjivali su se govornici u, kako je nazvana, plišanoj revoluciji.

Milošević je uzalud probao da odgovori kontramitingom na Ušću, ali je na kraju ipak morao da ispuni zahtev za smenu generalnog direktora Televizije Dušana Mitevića i njenih vodećih ljudi, koji su podneli ostavke.

Ostavku je podneo i ministar policije Radmilo Bogdanović.

Drašković je povodom 27 godina od demonstracija rekao da je 9. mart 1991. simbol početka "duge i preskupo plaćane borbe Srbije za evropsku budućnost" i da danas mladi ljudi u Srbiji ne znaju gotovo ništa o svemu tome, kao i da se piše lažna istorija o zbivanjima tragičnih 1990-ih godina.

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Tubić: Pacijenti su svesni, hemodinamski stabilni

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rastko

    9. mart 2019 | 10:11

    NECU da shvatim muski deo populacije koji svesno IZBEGAVA svoje obaveze NAROCITO u odbrani svojih domova dece i drzave, takav sam takva su mi deca i takvi cemo nestati i TACKA!!!

  • Rastko

    9. mart 2019 | 10:06

    SVI smo tada izgubili ali smo mali da bi to i shvatili od CEGA i danas trpimo posledice.

  • Rastko

    9. mart 2019 | 09:59

    Dan kojeg treba da se stidimo kad vec nismo u stanju da u zemlju propadnemo kao ljudi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA