Američka poruka Prištini upućena iz Zagreba: Suspendujte te carine
Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Metju Palmer ponovio je da bi SAD želele da Kosovo ukine takse na robu iz centralne Srbije kako bi se dijalog s Beogradom ponovo pokrenuo.
- Čak bi i privremena suspenzija omogućila pokretanje dijaloga (...). Pozivamo Kosovo da suspenduje te carine i omogući povratak dijaloga između Beograda i Prištine - rekao je Palmer juče novinarima u Zagrebu gde je održao predavanje, prenela je Hina.
On je kazao da SAD podržavaju normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, kao i postizanje trajnog i sveobuhvatnog sporazuma koji bi, kako je rekao, u svojoj srži značio međusobno priznanje.
Dodao je i da je "potpuno moguće" da bi jedan takav sporazum uključivao i, kako je rekao, "prilagođavanje" granice između Srbije i Kosova.
- Dogovor dve strane moraju postići same, on mora biti trajan i sveobuhvatan. U samoj srži toga, za nas, to znači međusobno priznanje - kazao je Palmer.
- Potpuno je moguće da bi to uključivalo i prilagođavanje granice između Srbije i Kosova. SAD to ne zagovara, ali ni ne isključuje - rekao je američki zvaničnik.
Prema njegovim rečima, od Beograda bi se očekivalo "priznavanje i prihvatanje Kosova kao suverene i nezavisne države", a Kosovo bi moralo priznati Srbiju kao svog suseda, prenela je Hina.
Ima prostora, ocenio je Palmer, da strane ispregovaraju sporazum koji bi bio prihvatljiv za javnost i u jednoj i drugoj zemlji.
- Želeli bismo da vidimo da strane postignu sporazum, želimo da nam ga donesu i da ga dobro pogledamo. Ako bi bilo ikakvih nedoumica oko sporazuma, mi ćemo to dati na znanje i na tome raditi s uključenim stranama, te ga uobličiti u nešto što SAD može prigrliti i potvrditi - rekao je Palmer.
Upozorio je da je spor između dve strane izvor nestabilnosti u regionu, dok bi normalizacija odnosa i Srbiju i Kosovo približila evropskim integracijama.
On je pojasnio da bi sporazum između dve strane morao svakako biti "multivarijabilan" i sadržati političku, bezbednosnu, privredno-trgovinsku i kulturnu komponentu.
Govoreći o raspravama koje se vode, istakao je da SAD "nije strana u pregovorima", već da podržava strane da postignu dogovor koji im je prihvatljiv i koji je prihvatljiv za javnost u Srbiji i na Kosovu.
Po njegovom mišljenju, strane nemaju puno vremena na raspolaganju ukoliko svojim građanima žele omogućiti bezbednost i prosperitet, kao i put u evropsku budućnost.
- Hitno se moraju pokrenuti i biti ekspeditivni kako bi postigli sporazum koji bi bio obostrano prihvatljiv i uključivao potpunu normalizaciju odnosa - istakao je Palmer.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Đukić Dejanović: Raspust za osnovce i srednjoškolce od 24. decembra do 20. januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SasaV
Na KiM svega ima samo ne pravne drzave i vladavine prava.Ono je od Srbije oteto i sa razgranicenjem i bez njega pravnog utemeljenja nema a samim tim ni mira.Pregovarati sa teroristima i kriminalcima, srpska vlast nikad vece ponizenje nije dozivela i nece.U Kumanovu je potpisana rezolucija 1244 koja je i dan danas pravno obavezujuca i u tom okviru treba resenje da se trazi, sve drugo je sarena laza i politikanstvo za rad vlasti.
Podelite komentar
Др
А,шта је са ЗСО!!???
Podelite komentar
Nikolas
AMERI SAD TRAZE SUSPENZIJU CARINA -RAZGOVORE I NASE PRIZNANJE NATO DRZAVE KOSOVA!!!! SAD CEMO VIDETI HOCEMO LI ZARAD NOVOG LAZNOG OBECANJA ULASKA U EU DATI KOSOVO I METOHIJU ILI CEMO UCI U BRIKS STO NAM S NUDI !!!
Podelite komentar