Obradović i Popović protiv ideje "razgraničenja", poručili da nije u skladu sa Ustavom Srbije: Dačić im odgovara da "ne treba širiti lažne slike"
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ponovio je danas će se srpski narod izjasniti na referendumu o sporazumu sa Kosovom, ako ga bude, a kolegu iz Vlade Nenada Popovića, s kojim se otvorila debata o ideji razgraničenja - da li je ona u suprotnosti sa Ustavom ili ne, pita zašto je u vladi ako se ne slaže sa predlogom predsednika države.
Popović smatra da ideja o "razgraničenju" ne može da bude zvanična državna politika, jer je ona, u direktnoj suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije u čijoj preambuli stoji da je Kosovo sastavni deo teritorije Srbije.
Dačić podseća da je Beograd ušao u dijalog sa jasnom pozicijom da je Kosovo autonomija u okviru Srbije.
Dačić kaže da su kada je on prekjuče pomenuo razgraničenje, o kojem je ranije govorio i Vučić, reagovali Vuk Jeremić, Dveri, Sanda Rašković Ivić, Nenad Popović, ali i Ramuš Haradinaj, što znači da je ta ideja nešto što Kosovu ne odgovara.
- Pitajte Vuka Jeremića šta je njegov predlog. Pitajte Nenada Popovića šta je njegov predlog. Ne znam zašto sedi u vladi ako se ne slaže sa predlogom predsednika. Stvarno ne znam - kaže on.
Dačić dodaje da će to Popovića pitati na sednici Vlade.
Kako kaže, zalaže se da se dogovor nađe u skladu sa Rezolucijom 1244.
- Ako ne možemo, dajte da nađemo neki dogovor - rekao je Dačić i podsetio da je o razgraničenju govorio i nekadašnji premijer Zoran Đindić, ali da ga niko ne optužuje da je izdajnik.
Na stav Popovića da "nikakvu drugu politiku, osim postizanja kompromisa u okviru Ustava Srbije i Rezolucije 1244, Vlada nikada nije utvrdila", reagovao je danas i predsednik Vučić rečima:
- Svaka čast, tako bi trebalo, i super je to, nego - što to nisi uradio 2008. godine, jer si bio potpredsednik tada vladajuće stranke. Što to nisi zaštitio tada? Mi ga danas štitimo - rekao je Vučić.
Dačić je danas ukazao i da su ranije postojali predlozi za podelu Kosova, ali da ih Srbija nije prihvatala i da to više niko ne nudi.
Dačić upozorava da, ako oteraju Srbe, nećemo imati ni sever Kosova i to ljudi treba da znaju.
Dodaje da se Priština sada vraća na svoju platformu koja kaže da promena kosovskog ustava ne dolazi u obzir, a to misli i stotinak zemalja koje ih priznaju.
On poručuje da bi između te dve pozicije trebalo tražiti prostor za kompromis i kaže da su svi imali prostor u okviru unutrašnjeg dijaloga da iskažu svoje ideje a on nije čuo ni jednu drugu ideju osim te.
- Ove dve opcije nisu prihvatljive za kompromis, nije izneta nijedna druga ideja - naveo je Dačić i dodao da, kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo ideju o razgraničenju, usledila je detonacija negativnih izjava.
Govoreći o odnosu bivših vlasti prema pitanju Kosmeta, Dačić kaže da je Ustav donet 2006. godine a da je dve godine kasnije proglašena tzv. kosovska nezavisnost.
- A šta su oni preduzeli tada? Šta je ostalo iza te ekipe vlasti (Borisa) Tadića i (Vojislava) Koštunice - upitao je Dačić.
Navodi da je Jeremić bio ministar spoljnih poslova i da su tada 84 zemlje priznale nezavisnost Kosova, da je kreirano pitanje Međunarodnom sudu pravde i da je usledio katastrofalan odgovor, da je dijalog prebacen iz Un u EU i da su ostali granični prelazi na Jarinju.
- Ostavili su nam ništa - rekao je Dačić i dodao da su oni koji su ranije pregovarali "pozivali da će Ustav Srbije sam po sebi sve rešiti".
On je ukazao da ni Dejtonski sporazum nije bio u skladu sa Ustavom Bosne i Herecegovine, kao ni Prespanski dogovor, sa Ustavom Makedonije.
Upitao je šta bi se dogodilo ako neko napadne Srbe na KiM, i poručuje da je veoma važan odgovor na to pitanje.
Smatra da ne treba širiti lažne slike i da je potrebno postići kompromis.
Popović ipak, smatra drugačije.
- Celo Kosovo je Srbija, ni metar manje! - poručio je ministar za inovacije kao odgovor na jučeranju Dačićevu izjavu.
Drago mi je što je ministar spoljnih poslova, Ivica Dačić, za samo 24 sata, promenio mišljenje o ideji ”razgraničenja”, pa više ne tvrdi da je takva ideja zvanična državna politika, već kaže da je to predlog pojedinih državnih zvaničnika", ističe Popović u izjavi dostavljenoj Tanjugu.
Ideja o ”razgraničenju” ne može da bude zvanična državna politika, jer je ona, ističe ministar Popović, u direktnoj suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije u čijoj preambuli stoji da je Kosovo sastavni deo teritorije Srbije.
- Ministar Dačić me je juče napao zato što se u svojoj politici po pitanju Kosova čvrsto držim Ustava Srbije i njegove Preambule. Želim da ponovim ministru Dačiću da sam na taj svoj stav ponosan, i da od njega nikada neću odustati - navodi Popović.
On kaže da za razliku od ministra Dačića, koji je, navodi, bio u svim vladama od Miloševića do danas, nema potrebu da po svaku cenu bude u vlasti.
- Podsetiću ministra Dačića da je 2010. godine, kada je on bio potpredsednik Vlade Srbije, doneta odluka Međunarodnog suda pravde kojom je legalizovana secesija Kosova, a protiv koje sam ja glasao kao poslanik u Skupštini Srbije - kaže Popović.
Iste godine, dodaje, za vreme vlade u kojoj je Dačić bio potpredsednik, usvojena je rezolucija o Kosovu u Ujedinjenim nacijama, kojom je pitanje Kosova iz nadležnosti Saveta bezbednosti UN, preneto u nadležnost Evropske unije, čije 23 članice su u tom trenutku već priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
Popović podseća ministra Dačića da je 2013. godine, kao predsednik Vlade Republike Srbije, potpisao Briselski sporazum, dok je on kao poslanik glasao protiv tog sporazuma u parlamentu.
- Prilikom izbora na mesto ministra zakleo sam se svojom čašću da ću poštovati Ustav Srbije i da ću biti posvećen očuvanju Kosova unutar Republike Srbije.
Nameravam da poštujem datu zakletvu i da učinim sve što mogu u toku svog mandata kao ministra da Kosovo ostane srpsko. Kao što je zapisano u Ustavu i Svetosavskom zavetu. Celo Kosovo. Ni metar manje", zaključuje ministar Nenad Popović i poručuje "Dogodine u Prizrenu!".
Ovim povodom se oglasio i pokret Dveri.
Oni traže danas da tužilac reaguje na izjave ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića o razgraničenju, jer su, tvrde antiustavne, a smatraju i da bi ministri u Vladi Srbije trebalo pojedinačno da se izjasne da li su za ideju o razgraničenju.
Dveri u saopštenju navode "da je državne granice moguće menjati samo uz promenu Ustava i dopuštenje građana na referendumu".
Pri tom, međutim, navode i "stav Dveri i Saveza za Srbiju iz programske platforme u 30 tačaka, da bi svaki referendum održan u trenutnim nedemokratskim uslovima u zemlji bio nelegitiman"
U toj platformi, inače, pitanje Kosova i Metohije se ne pominje.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
VladimirBK
Obradovic je lazni patriota koji bi da ima mogucnosti prodao Kosovo za saku dolara.
Podelite komentar
Ana
Sadasnja vlast brani nas narod na Kosovu na najbolji nacin.
Podelite komentar
Dragana
Opozicija večito neosnovano negoduje.
Podelite komentar