Zamrznuti konflikt je neodrživ, situacija izmiče kontroli: Tahiri analizira poslednji susret i poruke Vučića i Tačija
Prema njegovoj oceni, i Vučić i Tači iskazuju odvažnost u nastojanju da dođu do sveobuhvatnog sporazuma, bez obzira na kritike i suprostavljanja
Susret predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog predsednika Hašima Tačija na forumu u Minhenu predstavlja korak napred u cilju pronalaženja pravednog i kompromisnog rešenja kosovskog pitanja, ocenjuje kosovski analitičar Ramuš Tahiri i ocenjuje da su Vučić i Tači tom prilikom donekle objasnili kakvo će biti konačno rešenje i konture sporazuma.
Kako kaže, Vučić govori o razgraničenju između Srba i Albanaca posle sukoba, rata ili nesporazuma koji traju više od 150 godina, dok Tači govori o blagoj korekciji granica.
- Izgleda da je obojici zajednički princip teritorija, to jest etničko razgraničenje duž linije susreta dvaju naroda, što konkretno znači novu liniju granice između Kosova i Srbije po etničkom kriterijumu na terenu, shodno popisu stanovništva iz određene godine koja je prihvatljiva obema stranama - analizira Tahiri za Tanjug.
Prema njegovoj oceni, i Vučić i Tači iskazuju odvažnost u nastojanju da dođu do sveobuhvatnog sporazuma, bez obzira na kritike i suprostavljanja u svojim "državama".
- Da li će uspeti u tome i da li će takav sporazum biti postignut ove godine i izglasan u skupštinama Srbije i Kosova ili prihvaćen na referendumima, to je rizik sa kojim se moraju nositi i oni i međunarodna zajednica - ukazuje Tahiri.
Jedno je sasvim sigurno, smatra Tahiri, a to je da se rešenje mora naći, jer ni Srbija, ni Kosovo, kako ocenjuje, ne mogu postati članice EU bez sporazuma o normalizaciji odnosa.
Prema njegovim rečima, status kvo ili tzv. zamrznuti konflikt je neodrživ, jer situacija izmiče kontroli, zbog čega su vrednovanja Srbije i tzv. Kosova o situaciji suprotna, kao i njihova očekivanja o budućnosti, bez obzira da li su zasnovana na realnim činjenicama ili predrasudama ili su pregršt javne i tajne politike, koje i Beograd i Priština, kako on to vidi, sprovode na određenoj teritoriji.
- Izgleda da vreme više ne može da se kupuje ili da se odlaže zbog stasavanja novih generacija i zbog velikih i ubrzanih promena u svetu - ocenjuje Tahiri.
Ističe da je važno to da obe strane više ne vide nikakvo rešenje bazirano na sili, niti na međusobnom nametanju određenog rešenja, kao ni na izmeni realnog i sadašnjeg stanja van sporazuma.
On rešenje vidi na tragu Ahtisarijevog plana, kao najbolje zaštite prava nacionalnih zajednica na tzv. Kosovu, naročito srpskog naroda, a time i međunarodnih garancija, koje se, dodaje, ne mogu nadglasavati u parlamentu Kosova, ukinuti, smanjiti ili izmeniti.
Tahiri nije sklon ideji razgraničenja ili korekcije granica:
- Vučić kaže da će Srbija uzeti ono što može i što ne pripada Albancima, što konkretno znači opštine na severu Kosova. On misli da će tako dobito podršku u narodu, ali i među političkim snagama u Srbiji, za sporazum i priznavanje nezavisnosti Kosova - kaže Tahiri, kako on to vidi.
A Tači se, prema njegovim rečima, zalaže za korekciju granica sa idejom da Preševsku dolinu prisajedini jednostrano proglašenom Kosovu, a da tri opštine na severu Kosova pripadnu Srbiji i da time kosovsko pitanje dovede u ravan rešenja albanskog nacionalnog pitanja na Balkanu.
- Tači smatra da nakon razgraničenja neće važiti Ahtisarijev plan, pa ni zakonom zagarantovana mesta za Srbe i za ostale manjine u Skupštini i Vladi Kosova, kao i da neče biti potrebna podrška manjinskih zajednica za izmenu Ustava Kosova, odnosno srpskih poslanika u kosovskoj skupštini... Tači veruje da je bolje da prava i slobode Srba na Kosovu budu uređena međudržavnim sporazumom Srbije i Kosova nego Ahtisarijevim planom - tumači Tahiri.
On primećuje i da je susret Vučića i Tačija bio jedan od interesantnijih događaja na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji i zbog ličnosti samih učesnika, ali i zbog velikih očekivanja, jer obojica, kako kaže, bez obzira na kritike iznutra i spolja, nastoje da reše spor.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
sava
Situacija stvarno izmice kontroi na KiM.
Podelite komentar
Dejan
Situacija treba da se rayresi sto pre da ne bi imala posledice
Podelite komentar
Danijela
Susret na forumu u Minhenu predstavlja korak napred u cilju pronalaženja pravednog i kompromisnog rešenja kosovskog pitanja i nadamo se da će se nastaviti tako i u narednom periodu!!
Podelite komentar