Ko je sudija Haškog tribunala koji "oslobađa" Šešelja, Mladića i Karadžića?
Intervju bivšeg haškog sudije Kristofa Fluga, koji je u izjavi za nemački list Cajt optužuje sudiju Žan Klod Antonetija da za haške optužnike, Radovana Karadžića i Ratka Mladića, priprema oslobađajuću presudu, podigla je veliku buru u javnosti.
"Analizirajući" rad sudije Antonetija, hrvatski Ekspres prenosi da je Francuz, osim pokušaja da pripremi oslobađajuću ili bar presudu sa značajno blažom kaznom u odnosu na već izrečene u prvostepenom postupku za Mladića i Karadžića, javnosti postao poznat i kada je 2016. godine pustio na slobodu Vojislava Šešelja, optužujući ga da "donosi drugačije odluke kada je u pitanju Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju".
Na njegovu odluku da lidera radikala pusti na slobodu 2016. godine, osvrnuo se Mark Elis, izvršni direktor Međunarodne advokatske komore. U razgovoru za Helsinški odbor za ljudska prava, Elis je rekao da bi se Šešeljev glavni tužilac morao žaliti na odluku Međunarodnog suda, odnosno na Antonetijevu presudu i podsetio kako je francuski sudija tada opravdao svoju odluku.
- Vojislav Šešelj nije bio deo državnog aparata jer nije imao nikakvu političku, administrativnu ili vojnu odgovornost. On se služio rečima. Dokazi pokazuju da je davao intervjue i držao govore tokom izbornih kampanja. Njegova je primedba uglavnom bila usmerena na "ne" srpsko stanovništvo, od kojih se očekivalo da napuste područja pod kontrolom Srba. Govori Vojislava Šešelja, koji su ponekad bili nasilni po prirodi, uvek su prvo bili podstaknuti delovanjem protivnika. Te njegove reči upozorenja nisu same po sebi podsticale njegovu publiku da deluje i počine kaznena dela... Slično tome, njegove reči nisu mogle imati značajan učinak na činjenje kaznenog dela. U tom pogledu, valja napomenuti da tužilaštvo nije iznelo nikakve dokaze koji bi pokazali tako značajan učinak - navodi Elis reči svog kolege i napominje da je ova presuda utemeljena na "pravnim greškama."
Rekao je da se ne slaže sa ovakvim stanovištem, jer je sudska praksa u međunarodnim sudovima u ovakvim situacijama vrlo jasna.
- Huškački govori mogu podsticati pojedince da počine ratne zločine i upravo je to ono što se i dogodilo. Dobrovoljci su odlazili na frontove i tamo ubijali. Nastavili su sa proterivanjem i raseljavnajem naroda zbog njihove etničke pripadnosti. Pojedinac ne može biti odgovoran za ta ubistva, ali je Šešelj svakako bio uključen u pomaganje i podržavanje. To je apsolutno ono za što se tužitelj zalagao. I mislim da je, po mom mišljenju, postojao dokaz koji to potkrepljuje. Tvrditi da političko delovanje putem huškačkog govora ne bi bilo relevantno u ovim vrstama suđenja je laž - rekao je on.
Elis je izjavio da su takvi govori bili deo plana stvaranja "Velike Srbije" i reći da to nije relevantno za kaznena dela koja su se dogodila, je pogrešno.
- Uprkos brojnim kritikama na Antonetijev rad, ovaj sudija je u septembru još jednom izašao u susret osuđenim srpskim ratnim zločincima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću koji su osuđeni za najkrvavije pohode tokom rata 90-ih. Osim što im je suđeno za najdužu i najkrvaviju opsadu Sarajeva u modernoj istoriji, Mladiću se sudilo i za nezapamćeni zločin u srcu Evrope - masakr u Srebrenici u kojoj su njegove jedinice, između 13. i 19. jula 1995. ubile 8.500 muslimana. Mladić je zato osuđen na doživotni zatvor, a on i njegovi pravnici pripremaju se za žalbeni postupak - rekao je sudija i otkrio da je odbrana tražila da se iz žalbenog postupka pred Tribunalom isključe suci Teodor Meron, Karmel Agius i Li Dakun, a Antoneti je to prihvatio i imenovao sasvim neiskusne sudije kad je reč o ratu na području bivše Jugoslavije.
U odluci o izuzeću trojice članova žalbenog veća, Antoneti je zapravo usvojio argumente Mladićeve obrane da pomenute sudije nisu nepristrasne jer su učestvovali u donošenju ranijih presuda pred Haškim tribunalom u kojima su Mladićevi podređeni osuđeni zbog genocida u Srebrenici. Umesto trojice iskusnih sudija Antoneti je u žalbeno veće, koje će raspravljati o Mladićevoj žalbi imenovao sudije koje nemaju nikakvih iskustava s procesima za ratne zločine na području bivše Jugoslavije jer su do sad sudili za ratne zločine u Ruandi.
(Telegraf.rs/Ekspres)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Crns Gora
Sloboda za vitezove !
Podelite komentar
Qwer
Bravo za poštenog sudiju Antonetija. Tako se posmatraju stvari u tim ratnom sukobu. Koliko je gluposti Šešelj izgovorio u Srbiji, ne bi trebalo nikada iz zatvora da izađe. Ali to je njegova politička retorika, kojom ili dibija ili gubi poene na političkoj sceni.
Podelite komentar
Tigar 43
Čekamo te Generale Ratko ! Welcome to Home !
Podelite komentar