Đurić u Zvečanu razgovarao sa predstavnicima Srpske liste: Prisutnima se telefonom obratio i predsednik Srbije (FOTO)
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić sastao se večeras u Zvečanu sa predstavnicima Srpske liste.
Na početku sastanka koji se odvija iza zatvorenih vrata njima se telefonom obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ovo je prvi put da je direktor vladine Kancelarije u južnoj pokrajini nakon što su privremene prištinske vlasti 21. novembra nametnule uvećane takse od 100 odsto na robu iz Srbije.
Sastanak je počeo u 17.00 u zgradi Opštine Zvečan, a nakon toga Ðurić i predstavici Srpske liste obratili su se medijima.
Napori mnogih spolja i mnogih iznutra da se političko i institucionalno jedinstvo Srba na KiM što je moguće više naruši su pojačani, kao i namera da se srpski narod oslabi, izjavio je on okupljenim novinarima. Đurić je kazao da nema dileme da su pojačani različiti pritisci i metode da se srpski narod oslabi, poput tarifa i taksi koje otežavaju svakodnevni život, rigidnih pozicija vezanih za dijalog Beograda i Prištine...
Ðurić je istakao da postoje i nevidljivi pritisci kao što su, kaže, određena nastojanja da se unutar srpskog korpusa veštački proizvedu pukotine.
Izrazio je zadovoljstvo što su Srbi iz svih srpskih sredina u južnoj pokrajini na sastanku pokazali rešenost da se bore za srpske interese i rešavanje problema srpskog naroda na KiM.
Tokom sastanka telefonski se obratio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a Ðurić je kazao da je predsednik pre svega poslao poruku solidarnosti i sloge cele Srbije u nastojanju države da pomogne srpskom narodu na KiM.
Ðurić je naveo da se razgovaralo i o 141 projektu koji realizuje i finansira Vlada Srbije u južnoj pokrajini.
- To što vlada danas više nego ikada pomaže srpskom narodu na KiM, znači da od svakog našeg građanina postoji podrška da se pomogne opstanak našeg naroda u južnoj pokrajini - rekao je Ðurić.
Naveo je da su projekti koje vlada finansira značajni i za život i opstanak srpskog naroda i da su od suštinske važnosti, jer su među projektima novi putevi, škole, bolnice - "sve ono što je potrebno da se udahne život srpskim sredinama koje posustaju pod teretom pritisaka i loših uslova".
- Ogromna je naša obaveza da u ovoj godini damo snažan impuls realizaciji svih tih projekata - rekao je Ðurić i istakao da je najvažnije da se na KiM sačuva jedinstvo i sloga.
Prema njegovim rečima, mnogi situaciju na KiM predstavljaju u svetlosti koja odgovara njihovim dnevno-političkim potrebama i spremni su da žrtvuju nacionalni i državni interes na KiM gde, ističe Ðurić, deoba ne sme da bude.
Predsednik Srpske liste Goran Rakić izjavio je da je tema večerašnjeg sastanka bila političko-bezbednosna situacija u smislu taksi koje su uvedene od strane privremenih prištinskih organa, kao i nerazumnih pritisaka koji se svakog dana mogu čuti iz Prištine.
- Jedna od tih poruka je i o ujedinjenju Mitrovice, koja nema za cilj ekonomski razvoj kako oni žele da predstave, već ima za cilj da protera Srbe iz severnog dela Mitrovice kao što su uradili iz južnog dela - rekao je Rakić.
Istakao je da su se dogovorili da će i dalje dejstvovati složni i jedinstveni i naglasio da im daje snaga poruka predsednika Vučića da će Srbija snažno i maksimalno podržavati Srbe na KiM.
Đurić je dodao da je u interesu i Srba i Albanaca je da se ukinu takse koje su privremene prištinske vlasti uvele na srpsku robu, jer ne donose šansu za rešavanje problema koji postoje na KiM i u odnosima Beograda i Prištine.
- Želim da se stvari rešavaju na civilizovan način, ali pre toga moramo da stvorimo nužne pretpostavke, rekao je Ðurić upitan da prokomentariše to što kosovski premijer Ramuš Haradinaj i pored međunarodnih pritisaka ističe da takse neće biti ukinute.
Upitan da prokomentariše mogućnost održavanja prevremenih izbora na KiM Ðurić je rekao da su srpski politički predstavnici pokazali da ne prihvataju da budu "folklor".
- Ja poštujem njihovu hrabrost - istakao je Ðurić.
Odgovarajući na pitanje šta raseljeni Srbi sa KiM mogu da očekuju, Ðurić je kazao da su oni najugroženija kategorija što pokazuju i podaci UNHCR-a da je stopa povratnika na KiM najniža u odnosu na sve druge postkonfliktne zone na svetu.
On je naveo da ni 2018. godina nije godina kojom se može biti zadovoljan kada je taj problem u pitanju i dodao da možda neki od raseljenih i ne žele da se vrate.
- Odgovornost nije na ljudima koji se nisu vratili, ali ni na srpskoj strani - rekao je Ðurić i dodao da ni politička klima na KiM nije poslužila da se uradi više i bolje.
- Mi ćemo sa naše strane što više možemo da uradimo, kao što to već radimo kroz stambenu izgradnju - rekao je Ðurić i naveo da bi i taj trend trebalo još više da se ubrza.
U prethodne tri godine izgrađeno je više od 1.000 stanova i kuća za raseljene Srbe, rekao je Ðurić i dodao da će država Srbija nastaviti da radi i na tome i da čvrsto pruža podršku opstanku srpskog naroda u južnoj srpskoj pokrajini.
I.S (Telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mica
Takse se mraju uinuti dosta je Pristina ucenjivala
Podelite komentar
ina
Srbija je uvek uz svoj narod.
Podelite komentar
aca
Narod na Kosovu mora da zna da je Srbija uz njih!
Podelite komentar