Januarska frka u Prištini: "Mač nad glavom" albanskih terorista

  • 5

Za Prištinu će januar biti u znaku prvih saslušanja bivših pripadnika tzv. Oslobodilačke vojske Kosova u Specijalnom sudu u Hagu, koji je formiran radi procesuiranja odgovornih za zločine nad Srbima i drugim civilima tokom poslednjeg rata.

Gotovo dve decenije od rata i tri godine od formiranja tog suda, u Hagu će se, po pozivu Specijalnog suda, prvi naći bivši komandanti OVK.

Prvi u Hag putuju bivši komandanti tzv. OVK Rustem Mustafa i njegov kolega iz operativne zone Drenica Sami Ljuštaku, piše Zeri onlajn.

Mustafa, poznatiji pod nadimkom Remi, i Ljuštaku će se u Hagu naći 14. januara.

Tri dana kasnije, 17. januara, u Hagu će se naći i bivši pripadnik tzv. OVK Remzi Šalja, poznatiji pod nadimkom Crvena jabuka, dok je bivši komandant Nazif Mehmeti, poznat kao komandant Dini, pozvan u Hag na saslušanje 22, 23. i 24. januara.

Za sada nije poznato da li su oni od Specijalnog suda pozive dobili kao osumnjičeni ili kao svedoci.

Sud u Hagu - Foto: Profimedia

Kako su ranije preneli prištinski mediji, još nije poznato zbog kojih će se dela Mustafa naći pred Specijalnim sudom u Hagu.

On je bio prvi komandant OVK koji je, po povlačenju jugoslovenskih snaga bezbednosti juna 1999. godine, ušao u Prištinu i u naselju Grmija uspostavio štab, odakle je "komandovao" gradom narednih nekoliko dana, dok njegove vojnike nisu razoružali pripadnici Kfora.

Tokom rata na Kosovu, njegove jedinice preuzimale su odgovornost za napade na policiju i prekidanje saobraćaja na putu Priština-Podujevo.

Neposredno nakon rata, policija Unmika u nekoliko je navrata istraživala njegove aktivnosti, uključujući navodno reketiranje vlasnika radnji i restorana, ali su istrage prekinute kada su čelnici misije UN procenili da bi njegovo hapšenje moglo da dovede do sukoba između bivših pripadnika OVK i pripadnika međunarodnih misija na Kosovu.

Kao i većina njegovih saboraca, Mustafa je posle rata prešao u političke vode, pa je u Tačijevoj Demokratskoj partiji Kosova obavljao niz značajnih funkcija, uključujući mesto poslanika u parlamentu i šefa odbora za unutrašnja pitanja i bezbednost.

Sa Ljatifom Gašijem i Nazifom Mehmetijem uhapšen je i osuđen na četiri godine zatvora jer su od oktobra 1998. do kraja aprila 1999. godine vodili logor u selu Lapaštica, gde su mučili i prebijali lokalne kosovske Albance, pokušavajući da ih nateraju da priznaju da nisu bili lojalni ciljevima tzv. OVK.

Ime Rustema Mustafe pojavljuje se na američkoj "crnoj listi" osoba koje "predstavljaju opasnost po stabilnost Balkana", ali i na listi pripadnika tajne službe "Šik", koju je nakon rata kontrolisala DPK.

Prema optužnici kosovske Kancelarije specijalnog tužioca koju je podigao tužioc Haki Gecaj, Remzi Šalja je osumnjičen da je juna 1998, dno sa drugim licima, članovima OVK, lišio slobode Hadžija Pertešija, koji je posle nekoliko dana pronađen mrtav kraj puta u blizini sela Dulje.

Sami Ljuštaku je jedan od najpoznatijih komandanata tzv. OVK. Ljuštaku je oslobođen optužbi za ratni zločin u predmetu "Drenica".

Oficir tzv. OVK Nazif Mehmeti, koji je tokom rata bio poznat kao komandant Dini, već je bio osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od tri godine zato što je u periodu od 30. novembra 1998. do kraja aprilal 1999. pomogao I podržao komandanta Rustema Mustafu I Ljatifa Gašija na hapšenju nelojalnih Albanaca.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Koncert ''Muzikom govorim'' izveden u Sremskoj Mitrovici uz prisustvo Tamare Vučić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Др

    3. januar 2019 | 12:30

    А, њих заболе!!!!!! Па, Амери,бре, стоје иза њих!!!!

  • ZR

    3. januar 2019 | 16:01

    Zabole njih za "mačeve" kad su pod suknjom mame iz amerike.

  • Др

    3. januar 2019 | 12:31

    Само чекам да пукне у Њујорку!!!!!;

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA