Na stolu tri rešenja za Kosovo: Dačić o spremnosti Srbije za dijalog

  • 14

Nema mnogo ponuđenih rešenja koja su na stolu, znam za jedno - razgraničenje, a ima i drugih - da mi priznamo Kosovo, što mi nećemo ili da Kosovo bude pokrajina u Srbiji, što oni neće, kaže ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i konstatuje da za sada niko nije odgovorio šta je kompromis, "ima neke alternative"

- Priština, pre svega, traži promenu formata dijaloga i uključivanje SAD-a, ali oni su protiv uključivanja Rusije - rekao je Dačić za Pink.rs. i dodaje da o tome još niko nije odlučivao, već da je sve na nivou želja,

- SAD nemaju neku posebnu želju da budu formalni deo dijaloga. Ukoliko neko zaista želi da uđu SAD, mi ćemo tražiti da uđu Kina i Rusija - rekao je Dačić.

Dačić i Tramp - Foto: Tanjug/MSP

Ipak, istakao je da Srbija nevezano za to, mora da kaže da ne postoji ta međunarodna sila ili pritisak koji će naterati Srbiju da izmeni svoj stav o nacionlanim i državnim pitanjima.

- Mi želimo pravilan kompromis, a ukoliko njega nema mi stvarno ne možemo da priznamo to što oni traže - podvukao je Dačić.

On je ponovio da je Srbija spremna na dijalog i pronalaženje rešenja, ali da Priština nije spremna i traži način da to odloži.

- Priština stalno uvodi i povlači neke jednostrane, nerazumne poteze kao što je uvođenje taksi, formiranje vojske. Priština je najveća prepreka dijalogu i dolasku do nekog trajnog rešenja - naveo je šef srpske diplomatije.

Na pitanje da li je optimista po tom pitanju, Dačić kaže da niko ne može da bude preterani optimista, jer Beograd želi da se stvore uslove za nastavak dijaloga i pronalaženje rešenja, ali da ne zavisi od nas, kada će do toga i doći.

- Oni koji podržavaju Kosovo su ti koji moraju da stvore uslove da se dijalog nastavi, a to znači da se ukinu takse - rekao je Dačić.

Administrativni prelaz Jarinje - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Nije optimista ni zbog toga što sada EU treba da se pozabavi unutrašnjim pitanjima, izborima za EP, formiranjem novih organa Unije i imenovanjem specijalneg visokog predstvnika EU, umesto Federike Mogerini.

- Ali, mi smo svakako spremni da sutra nastavimo dijalog, jer smatramo da je to u interesu stabilnosti regiona - rekao je Dačić.

Istakao je da je zadovoljan rezultatima u spoljnoj politici, pre svega zbog toga što je 12 zemalja povuklo priznanje o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, koje sada, kaže, nema većinu da bude članica ni u jednoj međunarodnoj organizaciji.

Napomenuo je da je to vratilo Srbiju na političku pozornicu kao faktora bez kojeg nema nikakvih razgovora ni dogovora o bilo kojoj temi koja se tiše Kosova.

Na pitanje da li se stiče utisak da je u regionu Srbija uvek “dežurni krivac”, a nakon što je cnogorski predsednik Milo Ðukanović rekao da je došlo do zaoštravanja odnosa Srbije sa komšijama, Dačić je istakao da Srbija nijednim svojim potezom nije izazvala nestabilnost.

- Srbija zastupa srpske intrese. Ne mogu da očekuju od nas da zastupamo tuđe. Mi se njima ne mešamo, srećan im put. Nas samo interesuje položaj Srba u Crnoj Gori i naši dobri odnosi u smislu traženja zajedničkog interesa - rekao je Dačić.

Dačić i crnogorski premijer Marković - Foto: VLADA CRNE GORE

Njegov stav je da bi bilo dobro da Srbi postanu deo vlasti u Crnoj Gori, jer bi se time rešio deo problema, odnosno, kako kaže, Ðukanović na Srbe ne bi više gledao kao anti-državni element.

- Za to je potreban jedan pomirljiviji ton nego što je sada. Ne mislim da je dobro da zaoštaravamo odnose, oni su već dovoljno oštri - zaključio je Dačić.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mihailoivc

    31. decembar 2018 | 18:35

    Nema dijaloga sa albanskim OVK teroristima Albanske OVK oruzane bande ROSU i vojska se moraju razoruzati i ukinuti PO SVAKU CENU jer im je krajnji cilj da po dobijanju svoje albanske OVK drzave na tlu juzne Sdrbije Kosovo i Metohije pristupe automatski NATO cime bi automatski stekli pravo na vecitu NATO zastitu kao jedna od clanica NATO-a U NATO pravilima i duznostima NATO clanica jasno stoji : KO NAPADNE JEDNU NATO CLANICU NAPAO JE CEO NATO. Dakle NATO je obavezan da direktnom vojnom intervencijom zastiti svoju napadnutu NATO clanicu. Zato albanski OVK teroristi su stvorili iprvo ROSU nelegalnu albansku OVK policiju a zatim i nelegalnu albansku OVK vojsku i time sticu pravo ako dobiju nezavisnu albansku OVK drzavu da pristupe NATO ZATO SE MORA UKINUTI ROSU nelegalna albanska OVK policija i nelegalna albanska OVK vojska

  • Ivan

    1. januar 2019 | 12:59

    Ma koje dao vama pravo da se odricete dela teritoriju Srbije? Vi ste u obavezi da branite ustav i teritorijalni integritet R Srbije! Za svako drugacije resenje prvo morate da promenite ustav. Pricate o pravnoj drzavi a sve vreme gazite ustav. To sto ste povukli sve institucije sa kosova i formirali carinske prelaze i dozvolili formiranje vojske kosova je tesko krsenje ustava...

  • mihailovic

    31. decembar 2018 | 22:18

    Predsednik Srbije je obavezan da radi po postojecem Ustavu Srbije ! USTAV SRBIJE: KOSOVO I METOHIJA JE NEOTUDJIVI DEO DRZAVE SRBIJE 1/ Proglasiti Nato EU okupaciju 2/ UN r -1244 zajedno sa Kinom i Rusijom resavati iskljucivo u UN povratak Srbije u 20 godina okupiranoj juznoj Srbiji Kosovo i Metohiji 3/ Srbija da zahteva od UN zamenu NATO EU okupatora Kineskom armijom 4/Srbija da udje u vojni savez sa Rusijom i Ruske vojne baze po celoj Srbiji DA LI JE SVE OVO TESKO URADITI ZA SRBIJU ?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA