Ne postoji opcija da se zadrži status kvo! Američki ambasador poslao jasnu poruku Prištini
Ambasador SAD u Prištini Filip Kosnet izjavio je u intervjuu za KoSSev da 2019. mora da bude godina sveobuhvatnog sporazuma, ali da SAD ne ispisuju blanko ček i ne kažu da će podržati sve o čemu se vlade tzv. Kosova i Srbije dogovore.
- Moja vlada smatra da bi pozitivan korak bio ukoliko bi kosovska vlada u ovom trenutku suspendovala carine, kao sredstvo za kreiranje zamaha, kako bi proces dijaloga napredovao - rekao je Kosnet.
Dodaje da su vlade u Prištini i Beogradu nekim potezima pokazale koliko su opasne, ali da sada treba da pokažu kakve korake dve strane mogu da preduzmu kako bi pokazale koliko su posvećene procesu dijaloga i napretku.
- Trampova administracija posmatra ono što nazivamo zamrznutim konfliktima širom sveta i kaže: „Moramo da uzdrmamo stvari. Sada moramo da napravimo napredak.“ Tako da mislim da je predanost predsednika Trampa dobro prihvaćena i u Srbiji i na Kosovu - rekao je Kosnet navodeći duboku posvećenost pronalaženju "trajnog, održivog, uzajamno korisnog sporazuma".
On kaže da je optimista i da misli da 2019. mora da bude godina sveobuhvatnog sporazuma i da ako se odnos između Srbije i Kosova ne poboljša, postaće još gori:
- Zaista ne postoji opcija da se zadrži status kvo. Vlada SAD, takođe, čvrsto veruje da je ovo trenutak za nacionalno jedinstvo, "kada sve političke partije treba da učestvuju u procesu, da se glas svih zajednica, uključujući i glasove srpskih građana Kosova, mora čuti, ovo nije vreme da se sedi po strani i kritikuje.
Kosnet dodaje da je politika Sjedinjenih Država je dosledno bila da nemaju neki željeni ishod.
- Ne pokušavamo da napišemo to kako bi trebalo da izgleda sporazum između Kosova i Srbije. U interesu Sjedinjenih Država je da vide mir, prosperitet i pravdu na Kosovu, u Srbiji i svim zemljama regiona. Mi ne „ispisujemo blanko ček“ - rekao je.
- To znači da ne kažemo da će Sjedinjene Države podržati sve o čemu se te vlade slože i to je važna stvar, ne možemo reći hipotetski, dok ga ne vidimo. Mi zaista ne vidimo alternativu dijalogu - rekao je Kosnet.
- Smatramo da je bilo onoliko teških trenutaka u prošlosti koliko je bilo i rasprava koje su dovele do stvarnog napretka - kazao je on.
Prema njegovim rečima, efektivni sveobuhvatni sporazum između dve zemlje mora da uzme u obzir zabrinutost i sigurnost Srba na Kosovu.
- Iskreno mislim da je to prilično očigledno. To ne možete da ignorišete. Svakako razumem zašto su neki kosovski Srbi nervozni što bi mogao da se pojavi sporazum koji neće u potpunosti da odražava njihove brige i rešava njihove potrebe. Razumem to - rekao je Kosnet.
Sjedinjene Države, dodao je, čvrsto veruju da prava i bezbednost kosovskih Srba i drugih manjinskih zajednica moraju da budu zaštićeni.
- To nam je veoma važno. Sjedinjene Države su multikulturalno, multietničko, religiozno raznoliko društvo, poput Kosova. Smatramo to prirodnim i nečim sa čime Amerikanci odrastaju gledajući na to kao na pozitivnost - rekao je Kosnet.
VIDEO: Srbin sa Kosova vojniku KFOR-a: Je l' čekate da nas i odavde proteraju?
(Telegraf.rs/Fonet)
Video: Udes u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
srbin iz srbije
Traze dogovor a nece podrzati ono sto dve strane dogovore, ko je ovde lud ??
Podelite komentar
Jeretik
Moglo je i kraće, američki protektorat, američka pravila igre.
Podelite komentar
Bakica
O čemu ovaj priča. On i ne zna gde se nalazi. Ološ američka. Dokle god se vi ponašate tako osiono i mi čemo kako moramo sa takvima.
Podelite komentar