Milo Đukanović otkrio spomenik protivnicima ujedinjenja sa Srbijom (FOTO) (VIDEO)
- U vreme Komitskog pokreta nije se moglo ni slutiti da će ona kroz koju deceniju postati ravnopravna članica jugoslovenske socijalističke zajednice - naveo je crnogorski predsednik
Crnogoski predsednik Milo Ðukanović svečano je danas u Nikšiću otkrio Spomenik crnogorskim komitima 1916-1929 i istakao da se time želi poručiti da njihova borba nije bila uzaludna i da su oni bili preteča pokreta za obnovu nezavisne Crne Gore 2006.
Ðukanović je rekao da su komiti bili borci za slobodu Crne Gore u vreme austrougarske okupacije u Velikom ratu i borci za odbranu njenog državnog dostojanstva nakon, kako je naveo, nasilnog pripajanja Srbiji 1918.
Oni, tvrdi Ðukanović, nisu pristajali ni na tuđinsko, ni na savezničko ropstvo i poniženje.
Nisu pristali da Crne Gore više ne bude, da se poništi njena velika istorija, naveo je Ðukanović u svom govoru dostavljenom Tanjugu.
- Danas im država Crna Gora sa osećanjem duboke zahvalnosti odaje priznanje za njihovo antičko junaštvo. Slobodna, nezavisna, prosperitetna i uvažena Crna Gora, za kakvu su se borili i koju su sanjali. U vreme Komitskog pokreta nije se moglo ni slutiti da će ona kroz koju deceniju postati ravnopravna članica jugoslovenske socijalističke zajednice - naveo je crnogorski predsednik.
A posebno, kazao je, da će Crna Gora 88 godina "nakon nestanka biti obnovljena kao nezavisna, međunarodno priznata država, i ubrzo zauzeti dostojanstveno mesto u prestižnoj zajednici evropskih i evroatlantskih država i naroda".
- Vreme je pokazalo da njihova žrtva nije bila uzaludna - rekao je Ðukanović.
Govoreći o istorijatu njihovog nastanka i raspuštanja, Ðukanović je rekao da "upravo tada oslobođena Crna Gora biva unižena od Srbije i izigrana od saveznika".
Predśednik Crne Gore Milo Đukanović danas je u Nikšiću otkrio spomenik Komitima - Borcima za pravo, čast i slobodu Crne Gore 1916.-1929. pic.twitter.com/Ligi9pcWuW— Istorija Crne Gore (@CrnogorciCG) December 26, 2018
- Ideal ujedinjenja južnoslovenskih naroda pretvorio se u njen najveći nacionalni raskol. Dok su jedni bili za bezuslovno prisajedinjenje Srbiji, drugi su bili za jugoslovensku zajednicu koja bi sačuvala čast i ime crnogorsko. Uspostavljen je režim pod bajonetima srpskih trupa i bjelaških snaga. Crna Gora je surovo kažnjena i načinom ujedinjenja i ponižavajućom pozicijom u novoj državi - tvrdi Ðukanović.
On je rekao i da je "akcijom srpske vlade", koju su sprovodili njeni crnogorski poverenici, rađeno sve da Crna Gora nestane kao država, i da se detronizuje njena dinastija Petrović Njegoš".
Ðukanović tvrdi da je Njegoš upavo na komite mislio kada je pevao: “Na groblju će iznići cvijeće za daleko neko pokoljenje.
- Sa ove istorijske distance danas se jasno vidi koliko je napora trebalo da se ostvare ideali zbog kojih su se komiti žrtvovali. Kao i mnogo puta u crnogorskoj istoriji, desilo se da veliki ciljevi moraju čekati neku novu generaciju -rekao je Ðukanović i dodao da je Komitski pokret dobio i svoje sledbenike u političkim i intelektualnim grupacijama, koje su delovale u Crnoj Gori između dva svetska rata.
Šef crnogorske države je ocenio i da su crnogorski komiteti svojom borbom, ciljevima i idejama bili preteča pokreta za obnovu nezavisne Crne Gore 2006.
- Mi smo privilegovana generacija koja je završila tu istorijsku misiju. Obnovljena na nasljeđu Komitskog pokreta, današnja Crna Gora želi njegovom afirmacijom da ukaže na kojim temeljima počiva, i koje vrednosti baštini. Bez toga Crna Gora ne bi bila autentična, niti bi crnogorski trajala - naveo je.
Poručio je Ðukanović da Crna Gora nikada više ne sme doustiti da to dragoceno nasleđe bude rastakano i negirano kao ideološko oruđe bilo čije politike.
- Zato je naša dužnost da i sadašnjoj i budućoj Crnoj Gori ukažemo da će je nasljeđe Komitskog pokreta uvek činiti dostojnom njene slavne tradicije i njene dostojanstvene budućnosti. Neka tome od danas svedoči i ovaj spomenik - zaključio je Ðukanović.
Njegov govor pogledajte i poslušajte ovde:
VIDEO: Milo je političar koji nikad nije izgubio izbore
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dusan
Molim ovu, ili neku drugu u buducnosti vlast da donese zakon po kome crnogorski studenti ne mogu da uzivaju apsolutno ista prava kao i studenti iz Srbije. Pun je Beograd takvih studenata koji kada zavrse fakultet u Srbiji, dobiju posao i time direktno prave stetu nasim studentima
Podelite komentar
y555
Pa vi letujte u CG.
Podelite komentar
Mad4red
Ne gledajte citav pravoslavni narod kroz njega, kao sto ne treba da se gleda Srbijanski narod kroz ovog drugog.
Podelite komentar