NATO žali zbog formiranja "Vojske Kosova": Sledi preispitivanje saradnje
NATO, posredstvom KFOR-a, ostaje posvećen bezbednom i sigurnom okruženju na Kosovu i stabilnosti na širem Zapadnom Balkanu, poručuje šef Kancelarije NATO-a za vezu u Srbiji, brigadni general Čezare Marineli, i ističe važnost dalje komunikacije između KFOR-a i srpskih oružanih snaga.
U intervjuu za portal "Juropean vestern Balkans" (European Western Balkans), Marineli izražava žaljenje što je kosovska skupština usvojila tri zakona koji pokreću proces tranzicije Kosovskih bezbednosnih snaga.
- Ta odluka je doneta uprkos zabrinutosti koju je izrazio NATO. Iako je tranzicija Kosovskih bezbednosnih snaga u načelu pitanje o kojem Kosovo odlučuje, jasno smo stavili do znanja da nije trenutak za takav potez - rekao je on.
Prema njegovim rečima, s obzirom na promenu mandata Kosovskih bezbednosnih snaga, Severnoatlantski savet će sada morati da preispita nivo saradnje NATO-a sa tim snagama.
- NATO ostaje posvećen, posredstvom KFOR-a, bezbednom i sigurnom okruženju na Kosovu i stabilnosti na širem Zapadnom Balkanu. Međutim, sve strane moraju da obezbede da ta odluka ne pojača dodatno tenzije u regionu - istakao je, te pozvao sve odgovorne političke aktere u regionu da se fokusiraju na napredak reformi i na dijalog.
Uz to, naglasio je važnost dalje komunikacije između KFOR-a i srpskih oružanih snaga.
Marineli je, u intervjuu za EWB, izrazio zadovoljstvo što NATO i Srbija produbljuju praktičnu saradnju i jačaju partnerstvo u svim oblastima.
- Srbija i NATO imaju dobre odnose, sa obuhvatnim praktičnim radom i rastućim političkim dijalogom koji u potpunosti uvažava srpsku politiku vojne neutralnosti. Radimo zajedno u obostranu korist i naša saradnja pomaže u osiguravanju bezbednosti na Balkanu i u širem međunarodnom kontekstu - istakao je.
Godinu na izmaku opisao je kao veoma uspešnu u tom smislu, navodeći kao primer, između ostalog, međunarodnu terensku vežbu upravljanja posledicama vanrednih situacija "Srbija 2018", održanu u oktobru, kao najveću vežbu te vrste koju je NATO ikada organizovao.
Prema najnovijim dostupnim podacima, Srbija i NATO imaju više od 150 zajedničkih aktivnosti godišnje, zaključio je Marineli.
VIDEO: Svaka čast! Srbin sa Kosova vojniku KFOR-a: Je l' čekate da nas i odavde proteraju?
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera kojot number 1
Hahahaha, koje licemerje!
Podelite komentar
Dejan
Koga bre oni foliraju !
Podelite komentar
mihailovic
Srbija nema nista od toga sto Nato sef ZALI vec po UN R-1244 DA RAORUZA NI UKINE i albansku OVK vojsku i albansku OVK ROSU policiju. UN R-1244 jedine legitimne naoruzane strukture su vojne snage pod UN zastavom !
Podelite komentar