Ukrajina protiv "Vojske Kosova", a Srbija protiv Ukrajine: Kijev traži saradnju službi u vezi ratnih plaćenika
Ukrajinski ambasador u Beogradu Oleksander Aleksandrovič izjavio je danas da Kijev ne priznaje nezavisnost Kosova, pošto smatra da je deo Srbije i da se Ukrajina usprotivila prijemu Kosova u Interpol, ali da Srbija u međunarodnim organizacijama glasa protiv Ukrajine.
Aleksandrovič je izjavio jda Ukrajina smatra da "nije dobro" što je kosovska skupština usvojila zakone o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u vojsku.
- Mi kažemo da to nije dobro, mi ne podržavamo formiranje vojske Kosova, jer mi ne priznajemo Kosovo kao nezavisnu državu. Dakle, treba da se poštuje Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN - kazao je Aleksandrovič.
On je objasnio da "stav Ukrajine po ovom pitanju proizlazi iz zvaničnog stava Ukrajine".
- A to je da mi ne priznajemo jednostranu nezavisnost Kosova. Mi kažemo da je Kosovo suvereni deo teritorije Srbije - rekao je Aleksandrovič.
On je istovremeno, na pres konferenciji, ranije u Beogradu, zamerio Srbiji što je juče u Generalnoj skupštini UN opet glasala protiv Ukrajine.
- U Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija je usvojena rezolucija o militarizaciji Azovskog mora i Krima, protiv koje je glasalo 19 država - zemlje kao što su Bolivija, Kuba, Zimbabve, Belorusija, Laos, Severna Koreja, Iran, Sirija, ali i Srbija - rekao je Aleksandrovič.
- Srbija ne može da podrži sve inicijative Ukrajine, ali je u UN glasala protiv rezolucije, iako je mogla da se suzdrži - izjavio je Aleksandrovič i dodao da je tokom letošnje posete Beogradu šefa ukrajinske države Petra Porošenka postignut "džentlmenski dogovor" o glasanju u međunarodnim organizacijama.
- Dogovoreno je da Ukrajina ne glasa protiv Srbije, niti Srbija protiv Beograda - rekao je Aleksandrovič.
On je izjavio da bi Kijev bio zadovoljan ukoliko bi se Beograd pridružio sankcijama protiv Rusije, uvedenim zbog aneksije Krima i umešanosti Moskve u sukobe na istoku Ukrajine, ali da razume da je to teško izvodivo.
- Zato ne tražimo da Srbija povuče takav potez, ali ne razumemo glasanje Beograda u međunarodnim organizacijama - rekao je Aleksandrovič.
On je izneo podatke ukrajinske službe bezbednosti da je u borbama na istoku Ukrajine, od aprila 2014. godine, učestvovalo oko 370 državljana Srbije.
- Nadam se da će biti pojačana saradnja ukrajinske službe bezbednosti i srpske Bezbednosno informativne agencije, kojoj Ukrajina šalje imena tih plaćenika i sve što zna o njima. Naše službe su spremne da prime delegaciju iz Srbije i čekamo reakciju Beograda - izjavio je Aleksandrovič.
On je naveo da je, prema zvaničnim podacima iz Beograda, u Srbiji pokrenuto više od 40 krivičnih postupaka zbog učestvovanja u ratu u Ukrajini.
Doneto je 28 presuda, od kojih su 24 uslovne.
- Neki od osuđenih su ponovo otišli da ratuju u Ukrajini. Navodno se četiri osobe nalaze u zatvoru, ali nikada nismo dobili informacije ko su ti ljudi, da li su iza rešetaka i kakve su im kazne izrečene - rekao je Aleksandrovič.
On je konstatovao da Srbija i Ukrajina imaju dobru trgovinsku razmenu, čija je vrednost 2017. iznosila oko 300 miliona dolara, dok će ove godine biti oko 370 miliona.
- Većina ukrajinskog izvoza iz Ukrajine u Srbiju je ruda za smederevsku železaru - izjavio je Aleksandrovič.
VIDEO: Ovako su Albanci zamislili svoju "vojsku" takozvane države Kosovo
VIDEO: Uz zurle i talambase, ogrnuti američkim zastavama Šiptari slave tzv. vojsku Kosova
(Telegraf.rs/Tanjug/Fonet)
Video: Prvi ozbiljniji sneg u prestonici: Snimci beogradske vejavice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boris
Dizanje tenzija na KiM prethodilo je dizanje tenzija na Crnom moru za šta je odgovorna Ukrajina.
Podelite komentar
Marmaris
Velika zahvalnost Ukrajini ali Srbija neće okrenuti leđa Rusiji.
Podelite komentar
Milan
Ja mislim da nema sanse da se Beograd pridruzi sankcijama protiv Rusije.
Podelite komentar