U danu kada je stavljena tačka na najkrvaviji sukob na Balkanu, Albanci hoće da zapale novi požar

 ≫ 
  • 54

Uprkos naporima zvaničnog Beograda da svetskim zvaničnicima objasni neviđenu pretnju miru i stabilnosti u regionu i direktno narušavanje Rezolucije Saveta UN 1244, Priština je za 14. decembar najavila formiranje "Vojske Kosova". Namerno ili slučajno, izabran je upravo dan kada je, pre 23 godine u Parizu, potpisan mirovni sporazum kojim je okončan rat u Bosni.

Mogu li Albanci na dan kada je okončan najkrvaviji sukob na Balkanu ponovo da zapale požar u regionu?

23 godine pošto su u Jelisejskoj palati u Parizu potpise na mirovni sporazum o ratu u Bosni stavili predsednici Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, Franjo Tuđman, Alija Izetbegović i Slobodan Milošević, zvanična Priština je najavila da će na sednici skupštine tzv. Kosova usvojiti tri zakona o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku,

Dolivanje ulja na vatru, na već tako uzavrelu političku situaciju, predstavlja nikad ozbiljniju pretnju miru u regionu i direktno kršenje vojno-tehničkog sporazuma kojim je završen konflikt 1999. godine na Kosovu i Metohiji, poručio je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marko Ðurić.

Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Prema njegovim rečima, zadatak oformljene vojske bio bi "ostvarenje političkih ciljeva albanskih ekstremista i separatista i stvaranje pretnji za Srbe" na Kosovu i Metohiji i celom regionu, a takođe realizacija ciljeva "koje je nedavno odredio Enver Hodžaj, potpredsednik privremenih struktura u Prištini, zapravo stvaranje regionalnog bloka protiv Srbije".

Srbija poziva međunarodnu zajednicu, pre svega KFOR, koji ima mandat Saveza UN, da spreči i onemogući nameru albanaca u Prištini suprotnu međunarodnom pravu da osnuje takozvanu vojsku na teritoriji Srbije. Tražimo da se KFOR usprotivi tome, ako Albanci otpočnu formiranje oružanih formacija da ih razoružaju - ukazao je direktor Kancelarije KiM i pozvao međunarodnu zajednicu da pod hitno reaguje i uzdrži se od davanja podrške formiranju kosovske vojske.

S druge strane, Priština već uveliko jača naoružanje, pa je samo u poslednja tri meseca na Kosovo stiglo čak 68 borbenih vozila i to iz Nemačke i SAD.

Priština već uveliko jača naoružanje, pa je samo u poslednja tri meseca na Kosovo stiglo čak 68 borbenih vozila i to iz Nemačke i SAD-Foto: mksf-ks.org

U ponedeljak je Kosovskim snagama bezbednosti iz SAD dopremljeno 24 oklopnih vozila "Hamvi, dok su od nemačkog kontigenta Kfora u septembru ove snage dobile 77 setova specijalnog alata, 44 džipa "Mercedes-Benz 250 GD Wolf".

Priština je podršku dobila i iz Velike Britanije, što je preneo ambasador u Prištini, Ruri O' Konel, kada je rekao da zvanični London smatra da je pravo privremenih institucija u Prištini da ima vojsku.

Ujedinjeno Kraljevstvo smatra da je pravo Kosova da stvori svoje oružane snage. Nastavljamo da podstičemo Kosovo da se ponaša odgovorno i transparentno, u konsultaciji sa saveznicima NATO-a, i da poštuje svoju posvećenost Kforu, uključujući i razmenu pisama 2012-2013. - rekao je britanski diplomata, prenela je GazetaExpres onlajn.

Priština je podršku dobila i iz Velike Britanije, što je preneo ambasador u Prištini, Ruri O' Konel, kada je rekao da zvanični London smatra da je pravo privremenih institucija u Prištini da ima vojsku-Printskrin: Vimeo/kim

Nova zakonska rešenja Prištini daju odrešene ruke da vrši nabavku oružja "u skladu sa mogućnostima", što praktično znači da će moći da koristi onoliko novca koliko ima u budžetu, u kojem se već sada nalazi 170 miliona evra kupovinu oružja i opreme i obuku pripadnika KBS u naredne tri godine.

Stručnjaci, međutim, ocenjuju da sve što Priština nabavlja ili dobija jeste u skladu sa postojećim zakonom i uklapa se u kategoriju naoružanja koja im je dozvoljena, i da Srbija jedino može da prati šta se dešava i traži od Kfora reakcije ako primeti da bi jedinice KBS mogle da budu iskorišćene za provokacije.

Printskrin: Telegraf

- To su laka oklopna vozila naoružana mitraljezom. Prema zakonu, koji oni sada žele da zamene, predviđeno je da ne mogu da imaju ofanzivne sisteme, ograničeno je naoružanje koje mogu da poseduju i striktno je pod kontrolom Kfora. U ovom trenutku, šta god da urade po pitanju naoružanja koje dobijaju kroz donacije, od prijatelja i saradnika, nije protiv postojećih propisa i sa strane Srbije ne može da se učini ništa čime bi se to sprečilo - objasnio je za Telegraf vojni analitičar Aleksandar Radić.

Inače, u Prištini je sve spremno za 14. decembar, pa je tako glavni grad dva dana uoči najavljene sednice, preplavljen zastavama SAD koje su na trgovima i ulicama postavljene po nalogu privremenih prištinskih institucija, odnosno vlade Ramuša Haradinaja.

Video: Vučić: Albanci najavili datum formiranja vojske, molimo ih da pet puta razmisle

(J.N.)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • aca

    12. decembar 2018 | 17:49

    Beograd ce sve uciniti da do sukoba ne dodje

  • Mile

    12. decembar 2018 | 17:49

    Albanci ne biraju načine za provokaciju Beograda. Stičem utisak da bi najsrećniji bili da se sutra zarati.

  • vojin

    12. decembar 2018 | 17:05

    Albanci svesno potpiruju vatru teze ka novim sukobima. Rat nikome nije nista dobro doneo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA