Niko ne bi želeo da Srbija bude primorana da svojom vojskom brani ugroženo stanovništvo na Kosovu: Jaka podrška stigla iz Slovačke
Slovačka se izričito protivi tranformaciji kosovskih bezbednosnih snaga u oružane snage, poručio je danas premijer Slovačke Peter Pelegrini.
On je na konferenciji za novinare posle susreta sa srpskom premijerkom Anom Brnabić, naglasio da njegova zemlja i dalje snažno podržava teritorijalni integritet Srbije i da ne menja stav po pitanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Na pitanje novinara šta ako se obistine pretnje Prištine i bude formirana tzv. Vojska, Pelegrini je rekao:
- Situacija je veoma složena. Slovačka je članica NATO i mislim da je i pozicija Alijanse u vezi s tim pitanjem negativna. Zato mislim da će jednako snažan stav pokazati i Alijansa, a to je stav i međunarodne zajednice i EU. Slovačka će iskoristiti svoje instrumente u OEBS za rešavanje ovog pitanja.
Slovački premijer je kazao da Priština mora da dobije jasan signal da, ako bude povlačila korake protiv međunarodnog prava i ako bude narušavala mir i stabilnost u regionu, ne može da računa da će biti poštovan partner u Evropi.
Prema njegovim rečima, neophodno je da pozovemo Prištinu da se povuče od ovih jednostranih i pre svega neustavnih koraka.
- Niko ne bi želeo da Srbija bude primorana da svojom vojskom brani ugroženo stanovništvo na Kosovu. Žao mi je što trenutno izgleda da Priština nema interes za mirno rešenje i što, i u pogledu politike, vidimo težnju napetosti i dalje eskalacije - zaključio je Pelegrini.
Brnabić je rekla da je Pelegrinija upoznala sa teškom situacijom u kojoj se Srbija nalazi, o "teškom novembru", taksama koje je uvela Priština i ogromnoj zabrinutosti Beograda zbog najava o formiranju tzv. vojske.
- To smatramo najvećom i najdirektnijom pretnjom miru i stabilnosti u regionu. To nisu evropske vrednosti. Mi želimo u EU, to je mesto gde treba da bude ceo Balkan, i opredeljeni smo za dijalog - istakla je ona.
Zamolila je, kako kaže, Slovačku da utiču u EU da se vratimo dijalogu a ne da podižemo barijere.
- Zahvalni smo i na stavu o tzv. vojsci - dodala je premijerka.
Brnabić je podsetila da je Slovačka jedna od pet članica EU koja ne priznaje nezavisnost Kosova i da je EU zahvaljujući tome statusno neutralna.
- To onda praktično tera Prištinu da sedne za sto i da ima podsticaj da napravi dogovor sa Beogradom kako bi svi u regionu imali drugačiju budućnost - rekla je ona.
Brnabić ističe da ne može da razume poziciju Prištine, da se Srbima u 21. Veku zabranjuje štampa na maternjem jeziku.
- Idu praznici, a mi ne znamo da li će Srbi imati grejanje ili lekove i umesto da govorimo o budućnosti, inovacijama, da govorimo o oružju i vojsci. To je za Srbiju neprihvatljivo. Molim sve u Evropi da se vratimo razgovorima i dijalogu. Srbija ima najveći interes za regionalnu stabilnost - rekla je ona.
Kako je istakla, Srbiju i Slovačku spaja i to što Slovačka poštuje međunarodno pravo i pravdu i ne prihvata jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i po tom pitanju ima principijelni stav.
- Prenela sam Pelegriniju zahvalnost srpskog naroda. To nećemo zaboraviti, taj postojan stav. To što nam ovako pomažete omogućava nam da imamo dijalog o mogućoj dugoročnoj normalizaciji odnosa sa Prištinom - rekla je ona.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
monika
Vlada Srbije vodi politiku mira.Zelimo da mirnim putem se dogovorimo,i zajedno doprinesemo mirnoj buducnosti.Nije nam cilj da ratujemo,i znacajno je sto Slovacka podrzava stav,i politiku koju Srbija vodi.
Podelite komentar
Hana
Mi prvi ne bi želeli da moramo vojskom da branimo svoje stanovništvo na KOsmetu, ali ako na to budemo primorani, moraćemo to da uradimo!
Podelite komentar
Bane
Vreme ratovanja je prošlost, dovoljno smo odgovorni i privrženi miru da ne nasedamo na provokacije.
Podelite komentar