Da li je region dobio svoju verziju Džulijana Asanža? Srpkinja Branka Milić zatočena dve nedelje u ambasadi Crne Gore

  • 2

Srpska državljanka Branka Milić, jedna od optuženih za organizovanje navodnog državnog udara u Crnoj Gori, već dve nedelje se nalazi u ambasadi Srbije u Podgorici, gde je pronašla utočište od pravosudnih organa koji su joj odredili pritvor. Crnogorski MSP od Srbije zahteva da otključa vrata ambasade i dopusti njeno hapšenje, ali srpska diplomatija za sada stvar ni ne komentariše, piše N1.

Da li je region dobio svoju verziju Džulijana Asanža? U luksuznu rezidenciju u centru Podgorice pre dve nedelje uselila se nezvana gošća. Branka Milić, optužena za terorizam, demonstrativno je izašla sa suđenja pola sata pre nego što joj je zvanično određen pritvor.

- Dve godine me držite ovde. Nevinoj osobi sudite. Ovo dalje ponižavanje ja trpeti neću - rekla je Milić na suđenju.

Foto: Guliver/Rosie Hallam/Getty Images

Iz sudnice je direktno otišla u ambasadu. Njen čin, tvrdi njen advokat, posledica je zlostavljanja od strane sudskog veštaka, koji ju je, utvrđujući njeno zdravstveno stanje, skinuo golu, fotografisao, a zatim javno opisao šta je video.

- Gospođa Milić nije napustila zgradu suda zato što je sud odbio neki njen prigovor, na neki podnesak, na neku procesnu radnju. Ona je napustila zgradu suda jer nije želela dalje da bude ponižavana kao žena. Vrlo jednostavno - kako bi sačuvala sopstveno dostojanstvo. Ponoviću. Ona je fotografisana naga. Ona nije dužna da trpi to - kazao je advokat Miroje Jovanović.

Budući da se rezidencija vodi kao teritorija Srbije, crnogorsko ministarstvo zvanično je zatražilo od ambasade dozvolu za ulazak kako bi priveli ženu koju terete za umešanost u navodni pokušaj državnog udara. Pojedini crnogorski mediji preneli su da je ambasador Zoran Bingulac pristao na to, ali da je zvanični Beograd povukao ručnu.

- Nije mi poznato tako nešto. Teško mogu da uđem u to kako funkcioniše odnos između ambasadora i Ministarstva spoljnih poslova Srbije. Mi čekamo odgovor na taj slučaj. Verujemo da Srbija neće odlučiti da u svojoj ambasadi štiti begunca od pravde, i nadamo će se stvar rešiti u skladu sa dobrim odnosima dve zemlje - izjavio je ministar spoljnih poslova Crne Gore Srđan Darmanović.

Foto: Vlada Crne Gore/Bojana Cupic

Iako je u pitanju slučaj koji, po ocenama analitičara, može ozbiljno da naruši diplomatske odnose dve zemlje, Ministarstvo spoljnih poslova se već danima ne oglašava povodom molbe crnogorskih vlasti.

Skandal bi mogao da bude izbegnut ukoliko se Branka Milić dobrovoljno vrati na suđenje, što je opcija koju je ponudio njen pravni tim, ali pod dva uslova - da joj se ukine pritvor i da dobije garancije da neće biti maltretirana u zgradi suda.

(Telegraf.rs / N1)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Qwer

    6. decembar 2018 | 22:40

    Kakve garancije. Sve ce to oni izigrati.

  • Zivan

    7. decembar 2018 | 08:03

    Milogorci su gori od siptara, zivi bili pa videli. Kukace oni kad pritisnu siptari ali Srbija tad mora da ih pusti da se sami bore i nikako da im pomogne. Da posalje sve crnogorce iz Srbije nazad u njihov krsa Srbi iz crnegore da zauzmunjihovo mesto. Svakom svoje pa nek jedu kamenje!!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA