Ko se s kim sretao, kome prete likvidacijom, a ko je u Skupštinu ušao u "žutom prsluku": Umesto rasprave na predlog zakona - nastavak vređanja
Poslanici Skupštine Srbije i danas su iskoristili vreme da na početku rada postave pitanja ministrima, predsedniku Srbije i premijerki, a pitanja su se odnosila na rad tužilaštva, MUP, kosovsku krizu, kao i na prava radnika. Deo opozicije je, takođe, tražio da se prekine sednica parlamenta, jer u sali tada nije bilo ministra finansija Siniša Mali. Tokom rasprave deo opozicije je nastavio sa jučerašnjom praksom da stoji i reklamira povrede Poslovnika skupštine.
Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović u parlament je došao u “žutom prsluku” u znak podrške protestima u Francuskoj zbog poskupljenja goriva, i naveo da se tako buni "protiv nenormalne cene goriva u Srbiji".a tokom rasprave čuli su se povici "Lopovi, lopovi", "Dole vlada".
On je postavio je pitanje predsedniku Vučiću i ministru Dačiću zašto ne reaguju na događaje u Crnoj Gori, gde se "hapse srpski političari, stavljaju u zatvore, gde se progone srpski jezik, pismo i crkva".
Predsedavajući Veroljub Arsić je na poziv da se prekine sednice jer Mali nije tu, podsetio da se sada ne raspravlja o Predlogu budžeta za 2019.godinu, već da su na dnevnom redu amandmani na Predlog zakona o centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja.
Predsednica Skupštine Maja Gojković, koja je posle toga ušla u salu, izrekla je opomenu samostalnom poslaniku Zoranu Živkoviću.
Ona je prokomentarisala, s obzirom da je Obradović obukao žuti prsluk u znak protesta zbog visokih cena goriva, da su cene goriva u Srbiji smanjene, ali ih je, kaže, mržnja onemogućila da to vide.
Priča o “preletanju” nastavljena je i danas, a o tome su polemisali Obradović i šef poslanika SNS Aleksandar Martinović.
Martinović je rekao Obradoviću da od njega nema "većeg preletačevića" i da ni jedan "žuti poslanik" nije obukao žuti prsluk, nego je "Boško naprasno požuteo da pokaže da je veći demokrata i veći Ðilasovac čak i od samog (Dragana) Ðilasa".
Obradović je kazao da Martinović ne može da mu drži moralno predavanje, podsećajući ga šta je govorio o predsedniku SNS Aleksandru Vučiću i bivšem predsedniku SNS Tomislavu Nikoliću, dva meseca pre nego je iz SRS prešao u SNS.
Poslanik SRS-a Vojislav Šešelj rekao je da ima informacije o tome da se na sastancima sa šeficom političkog odeljenja britanske ambasade Lusi Mejzels dogovara njegova likvidacija, te je upitao ministra unutrašnjih poslova Nebojšu Stefanovića da li će uraditi nešto povodom toga ili će čekati da krivično delo koje se planira bude izvršeno.
Samostalni poslanik Vladimir Ðurić pitao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića u vezi s podacima o adresama građana, penzionera, kojima je slao pisma zahvalnosti, ministarku za evropke integracije Jadranka Joksimović da li će na putu ka EU biti uvažene vojvođanske specifičnosti, dok je ministra za rad Zorana Ðorđevića pitao o radnicima novosadske fabrike Lir kojima se, kaže, krše radnička prava.
Poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić pitao je ministra policije Nebojšu Stefanovića o bezbednosti građana, navodeći da je od 2012. godine bilo 139 žrtava mafijaških obračuna, koji se često dešavaju "u sred bela dana" i tako ugrožavaju život običnih ljudi.
Ðorđe Vukadinović iz poslaničke grupe Nova Srbija - Pokret za spas Srbije upitao je predsednicu vlade, predsednika Republike i Ministarstvo spoljnih poslova da li su tačne infomacije koje je izneo Vuk Jeremić, da su se predsednik Vučić i kosovski predsednik Hašim Tači sreli 4. novembra u Rimu.
On je upitao i ministarstvo spoljnih poslova da li imaju informacije da je američki zvaničnik Metju Palmer prilikom posete Prištini rekao albanskim političarima da treba da požure da se dogovore, jer u "Beogradu nikada neće imati tako spremnog čoveka za saradnju kao što je Vučić".
Poslanik LDP-a Čedomir Jovanović postavio je pitanje predsednici vlade, ministru spoljnih poslova i predsednici skupštine "da li je ovo što sada Srbija živi deo nekog plana s kojim mi nismo upoznati ili smo zatečeni u situaciji koja je posledica haosa koji vlada u regionu i svuda u svetu". Upitao je zašto Srbija ima, kako kaže, loše odnose sa svima u regionu i šta Beograd preduzima da se to promeni.
Jovanović kaže da je sadašnja kriza posledica nedostatka inicijative i jasnog plana i podvlači da partijske razlike uvek postoje, ali da je pitanje mira sveto.
Poslanik DS-a Balša Božvić postavio je pitanje zašto tužilaštvo ćuti na, kako kaže, sve što se dešava u regionu, kao i na izostanak reakcije na ubistvo Olivera Ivanovića.
Poslanica iz Kluba samostalnih poslanika Marinika Tepić pitala je ministra policije zašto ne smeju da se nazovu pravim imenom lica koja su nedavno pretukla lidera Levice Srbije Borka Stefanovića kad su punoletni.
Tepićeva je navela da je juče u selu Rakita, gde se meštani bore protiv izgradnje mini hidroelektrane, obezbeđenje investitora presrelo jednog od njih i gađalo ga kamenjem dok nije uspeo da pobegne, te šta o tome misle premijerka i ministar policije.
Kako je rekla, predstavnici institucija štite investitore i provociraju meštane, policija to gleda i piše prijave meštanima koji štite svoj dom i svoju reku.
- Oni kažu da će biti prinuđeni da odu u Bugarsku i da će biti prve ekološke izbeglice i tamo potražiti zaštitu - dodaje Tepić.
Poslanik Narodne seljačke stranke, članice vladajuće koalicije, Marijan Risticević poručio je Obradoviću da je već poznato da je on "požuteo" kada je otišao kod Dragana Ðilasa, a upitao je da li je tačno da je Marinika Tepih prebacila 6,7 miliona dinara preko projekta zlatni most "seks za početnike" potpredsedniku pokrajinske skupštine Dušanu Jakovljevu.
Ministarku pravde pitao je kada će Boris Tadić i Vuk Jeremić odogovarati za ubistvo dva vojnika koje su, kaže, zataškali, te šta će tužilaštvo preduzeti povodom transfera novca Vuka Jeremića, koji je "uzet verovatno za izdaju zemlje".
Jadranka Jovanović iz poslaničke grupe Srpske napredne stranke pitala je ministra finansija da li će preispitati stav i odobriti sredstva za izgradnju memorijalnog centra za žrtve stradale u bombardovanju RTS aprila 1999. godine.
Navela je da će 23. aprila 2019. biti 20 godina od bombardovanja RTS kada je poginulo 16 nedužnih ljudi radeći svoj posao i isto toliko povređeno i da je Upravni odbor RTS pokrenuo i usvojio inicijativu da se izgradi memorijalni centar za žrtve.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kaca
Opozicija je pokazala da ne zna nista sem da se ponasa neprimereno kao za cirkus.
Podelite komentar
Olja
Umesto da pomognu narodu , oni stavljaju so na ranu .
Podelite komentar
Vlajko
Mi vas placamo vi pravite cirkus u skupstini
Podelite komentar