Unuk Titove desne ruke nam udara šamare: Nećete u EU dok ne priznate genocid u Srebrenici
Poput bombe odjeknula je vest koja nam je juče poslepodne stigla iz Brisela. Priznavanje genocida u Srebrenici osnovni korak na putu Srbije ka EU! Naime, to stoji u Rezoluciju o Srbiji, koju je usvojio Evropski parlament. Pitanje Srebrenice dodato je kroz amandman na inicijativu slovenčakog evroposlanika Igora Šoltesa. Ovo nije prvi put da se unuk Edvarda Kardelja trudi da pomrsi račune našoj zemlji.
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su juče u Briselu Rezoluciju u kojoj se ocenjuje da je Srbija ostvarila napredak u ekonomskim reformama, ali da je od ključnog značaja da se u reformama pravosuđa, suzbijanju korupcije i slobodi medija ostvare opipljivi rezultati.
Evropski parlament je usvojio šest od osam predloženih amandmana na rezoluciju o Srbiji, uključujući one koji se odnose na slučaj Savamala, na odnos srpskih vlasti prema genocidu u Srebrenici, i na očuvanje zaštićenih sredina, uz osvrt na gradnju hidroelektrana na Staroj planini.
U četvrtom amandmanu, koji je podneo Šoltes, stoji da Evropski parlament "žali zbog kontinuiranog poricanja genocida u Srebrenici od nekih srpkih vlasti; podseća ih da je puna saradnja sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, i mehanizmom koji ga je nasledio, takođe uključuje puno prihvatanje i primenu njegovih presuda i odluka; naglašava da je priznavanje genocida u Srebrenici osnovni korak na putu Srbije ka pristupanju EU".
Međutim, ovo nije jedini put da Šoltes pokušava da "disciplinuje" Srbiju.
Verujem - naziv je stranke, koju je formirao Igor Šoltes, 54-godišnji advokat iz Ljubljane, unuk poznatog slovenačkog i jugoslovenskog komuniste Edvarda Kardelja, nekadašnjeg najbliže sasradnika Josipa Broza Tita.
Upravo sa liste te stranke ušao je u Evropski parlament, gde je izabran za izvestioca za Kosovo.
Južna srpska pokrajina mu nije strana oblast, s obzirom na to da je već radio kao savetnik Svetske banke za Kosovo.
Čim je stupio na dužnost, jasno je pokazao svojom izjavom, šta će mu biti fokus rada.
U svom prvom intervjuu rekao je, parafraziramo, da mu je prvi radni zadatak da natera ostalih pet članica Unije koje nisu priznale Kosovo — da to urade.
Činjenicu da je Slovenac zadužen za Kosovo mnogi u Prištini vide kao prednost, jer je Slovenija prva priznala kosovsku nezavisnost od bivših jugoslovenskih republika. S druge strane, posle niza kritika koje je Priština iznela na račun EU, izbor Šoltesa za izvestioca albanski lideri shvataju kao znak dobre volje Brisela, jer je došao čovek koji, po njima, najbolje razume „stradanja Albanaca pod Srbijom“, pisali su prošle godine kosovski mediji.
(Telegraf.rs)
Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
momci
Kad Slovenci priznaju genocid nad Srbima onda ce mo i mi priznati genocid nad bosancima!!
Podelite komentar
aca
Kad Nemci i Hrvati priznaju genocid nad Srbiima
Podelite komentar
Jasminka
Kad Nemci i Hrvati priznaju genocid nad Srbiima e onda će da razmislimo..
Podelite komentar