Sutra će pokušati da otmu severni deo Kosovske Mitrovice: Albanci održavaju vanrednu sednicu
Taj predlog izneo je juče gradonačelnik južne Mitrovice Agim Bahtiri
U južnoj Mitrovici sutra će biti održana vanredna sednica skupštine opštine na kojoj će biti razmatrana inicijativu o ponovnom ujedinjenju severne i južne opštine Mitrovica.
Taj predlog izneo je juče gradonačelnik južne Mitrovice Agim Bahtiri.
- Vreme je da ispravimo greške i da povratimo severni deo grada a da ja budem gradonačelnik ''ujedinjene'' Mitrovice'' - napisao je Bahtiri na Fejsbuku, nakon ostavki gradonačelnika četiri srpske opštine na severu Kosova.
Bahtiri očekuje od privremenih prištinskih institucija da preduzmu "pravne radnje" za ukidanje odluke o podeli Mitrovice na dve opštine.
Kosovska Mitrovica je podeljena nakon NATO bombardovanja 1999. godine na severni deo, u kome živi pretežno srpsko stanovništvo, i na južni deo, u kome živi pretežno albansko stanovništvo.
Opština severna Kosovska Mitrovica formirana je na osnovu Zakona kosovske skupštine o administrativnim granicama opština, u februaru 2008. godine.
Nastala je, inače, po planu Martija Ahtisarija za decentralizaciju na Kosovu i Metohiji i trebalo je da bude opština sa srpskom etničkom većinom, na području opštine Kosovska Mitrovica.
Obzirom da je lokalno stanovništvo bojkotovalo sve lokalne izbore, koje su sprovodile privremene kosovske instutucije, opština nije konstituisana i nije imala organe vlasti do novembra 2013. godine.
Opština Severna Mitrovica ne postoji po aktuelnom Zakonu o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije od 27. decembra 2007. godine, ali je Vlada Srbije podržala izlazak na izbore i formiranje ove opštine po kosovskim zakonima.
U južnoj Kosovskoj Mitrovici, živi oko 110.000 stanovnika i većina su Albanci, uz manje zajednice Bošnjaka, Turaka, Roma, Aškalija, Egipćana i Goranaca, dok u severnoj Mitrovici živi oko 20.000 stanovnika od kojih su 17.000 Srbi, a 3.000 manjine i to najviše Albanci, Bošnjaci, Romi i ostali.
Severnom delu pripadaju i etnički mešovita naselja Gornji Suvi Do i Donji Suvi Do.
Iz južnog dela Kosovske Mitrovice oko 8.000 Roma je, posle dolaska KFOR-a, raseljeno u severni deo i centralnu Srbiju.
Most koji razdvaja južnu i severnu Mitrovicu više puta je bio mesto sukoba, a 2014. godine umesto barikada na njemu je postavljen "Park mira".
Dve godine kasnije Park mira je uklonjen i počela je rekonstrukcija mosta.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
sasa
Ovo im je vec koji pokusaj po redu.
Podelite komentar
aca
Kako to misle da izvedu bez Srba???
Podelite komentar
malenkost
Bahati Bahtiri bi hteo da se bahati i na severu Mitrovice. Nema šanse dok su Srbi tamo.
Podelite komentar