Evropa konačno shvatila: Priština i Tirana najavile stvaranje "Velike Albanije"

 ≫ 
  • 18

Zajednička sednica vlada Kosova i Albanije u pravi plan je ponovo stavila ideju "Velike Albanije", koju je osudila šira međunarodna zajednica, između ostalih i Evropska unija i SAD.

Albanija je u ponedjeljak podržala carine u iznosu od 100 posto koje je Kosovo nametnulo za robu iz Srbije. Naime, Priština je tu meru nametnula kao osvetu Beogradu za pokušaj osporavanja njihove nezavisnosti na svetskoj pozornici.

Kosovo je 21. novembra podiglo carinu na robu iz Srbije i BiH sa 10 na 100 posto, nakon što ih je Srbija sprečila da se pridruže međunarodnoj policijskoj organizaciji Interpol.

Evropska unija je javno kritikovala nametanje carina, dok je srpski predsednik Aleksandar Vučić rekao da se, s obzirom na visinu carina, de facto radi o zabrani trgovine.

Albanski premijer Edi Rama, u ponedjeljak je rekao da je navedena mera "politička reakcija prema državi koja Kosovu zabija nož u leđa".

Rama je razgovarao s novinarima u Peći, gradu zapadnog Kosova u kojem su se dve vlade susrele kako bi potpisale dogovor o uklanjanju trgovinskih zabrana na granici do sredine 2019. godine.

Printskrin: Facebook/Ramush Haradinaj

- Stvorili su se uslovi da nametnemo carinu od 100 posto na severu države, a onu od nula posto na njenom jugu - izjavio je premijer Rama.

Prema albanskoj novinskoj agenciji Tirana Times, Rama je pozvao ministarstva spoljnih poslova u Prištini i Tirani "da počnu da radei na zajedničkom strateškom nacrtu koji će uediniti Albance do 2025. godine".

- Ja jako dobro znam kako će Beograd ili drugi komentarisati taj cilj, ali smatram da je albanska unija nužan preduslov za naše punopravno članstvo u Evropskoj uniji - dodao je.

U nastavku je rekao da Evropska unija "treba prestati imati dvoličan pristup" rešavanju spora.

Na svom službenom Twiter profilu objavio je fotografiju s kosovskim političarom Fatmirom Limajnijem, na kojoj su za tu priliku rukama napravili znak albanskog orla, što je simbol Velike Albanije.

Foto: Twitter

Komentari su pojačali ogorčenje Beograda, pa je srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao da "nakon svega što je Rama izjavio nema smisla održati sastanak o regionalnoj suradnji".

Albanija je ključni saveznik Kosovu, bivšoj srpskoj provinciji na kojoj većinu stanovništva čini albanska etnička manjina. Upravo zato, Kosovo je unilateralno proglasilo nezavisnost 2008. godine te se od tada bori za međunarodno priznanje.

Srbija odbija priznati nezavisnost Kosova, optužujući Albaniju za pokušaj formiranja "Velike Albanije" na Balkanu.

Na sastanku održanom u ponedjeljak, Kosovo i Albanija najavili su i kraj roaming tarifa prilikom korištenja mobilnih usluga njihovih građana.

Zapadne sile predvođene Evropskom unijom i SAD-om upozorile su Tiranu zbog korišćenja "nesmotrenog govora" nakon što je albanski premijer u govoru sugerisao postavljanje jednog predsednika i jedne sigurnosne politike za obe zemlje.

Govor je izazvao bes Srbije, preneo je Euractive, neovisna pan-europska medijska mreža specijalizovana za tematiku politike EU .

VIDEO: Provokacija usred srpskog svetog grada

(Telegraf.rs)

Video: Telegraf.rs u Vašingtonu uoči Trampove inauguracije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Neša

    27. novembar 2018 | 17:08

    Dobro jutro! Vidi se da ste bas bistri vi u Evropi kad vam je trebalo toliko vremena da shvatite. A docice oni i do vas, alavi su mnogo, to im je prokletstvo.

  • Milenko

    27. novembar 2018 | 15:27

    Srbija nikad nece priznati nezavisnost Kosova a dobro da Zapad shvata da se Pristina bori za stvaranje velike Albanije.

  • Radasin

    27. novembar 2018 | 15:31

    E sada neka kazu da Vucic izmislja ? Gde su sada, neka stopiraju ludilo ALbanca.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA