Istorijski pokušaj Kine da prodre u Evropu! Američki prestižni list "Vol strit žurnal" objavio priču o kineskim investicijama u Srbiji
Kina se za uticaj na svetskom planu u poslednje vreme bori u zapadnom "zadnjem dvorištu", gradeći paralelne finansijske i komercijalne mreže širom centralne i istočne Evrope, a Srbija joj je najbliži partner u srednjoj Evropi, piše američki list "Vol strit žurnal" (Wall Street Journal).
U opširnom tekstu pod naslovom "Trofejna infrastuktura, problematični dugovi: Kina prodire u Evropu", njujorški dnevnik danas navodi da Kina koristi "istorijsku priliku da se uglavi u samo srce Zapada" u trenutku kada je Evropa rastrzana unutrašnjim trvenjima zbog imigracije i napetih odnosa s Rusijom i SAD.
- Osporavajući globalni poredak, Kina je prisutna u više od desetak zemalja na periferiji EU od kojih su neke, poput Mađarske, manje i marginalizovanije članice, dok su druge - među kojima je Srbija - na putu ka članstvu -stoji u tekstu.
WSJ je, u sklopu teksta, objavio fotografiju predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kineskog premijera Li Kećijanga sa svečanog otvaranja mosta kineskog-srpskog prijateljstva u Beogradu 2014, kao i fotografiju snimljenu tokom Vučićeve posete Pekingu prošle godine sa predsednikom Si Ðinpingom.
- Predsednik Vučić opisuje predsednika Sija kao ličnog prijatelja i sa njim se sastao pet puta u roku od dve godine - podseća njujorški list, koji istovremeno napominje da se Si sa predsednikom SAD Donaldom Trampom sastao tri puta.
U tekstu se, takođe, ukazuje da je Srbija među pet evropskih zemalja koje je predsednik Si posetio.
- Zemlja od sedam milion stanovnika, sa ekonomijom veličine ekonomije Vermonta, Srbija projektuje političku neutralnost. Zvaničnici Peking nazivaju "četvrtim stubom" svoje spoljne politike, pored Brisela, Vašingtona i Moskve - piše WSJ.
U tekstu se navodi i izjava srpskog ministra finansija Siniše Malog, koji je u pisanim odgovorima na pitanja WSJ naveo:
- Ne smatramo da bi trebalo da biramo između Istoka i Zapada - preneo je list.
Američki list prenosi i reči guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković, koja je rekla da je za Srbiju važno da je sa njom izabrao da sarađuje takav jedan veliki međunarodni igrač kao što je Kina.
Peking, piše WSJ, nudi "trofejnu infrastrukturu i finansijsku podršku ekonomijama u problemima, kakve tim zemljama ne nude Vašington i Moskva koji generalno ovaj region vide kroz prizmu nacionalne bezbednosti, a ni Brisel koji je preokupiran sopstvenim jedinstvom".
Kao najveće kineske investicije u Srbiji, američki list - kroz infografiku - ističe most kinesko-srpskog prijateljstva, RTB Bor, smederevsku železaru i brzu železnicu na relaciji Beograd-Budimpešta.
Kina je, navodi američki list, pomogla i da se modernizuju električni i telefonski sistemi u Srbiji, a nedavno je uvela i mrežu finansijskog plaćanja UnionPay "što kineskom juanu krči put u Evropu".
WSJ, između ostalog, ukazuje na rezultate prošlogodišnjeg istraživanja beogradskog Centra za bezbednosnu politiku prema kojima Srbi SAD vide kao vojno i politički snažnije od Kine, ali ne i kao daleko ispred Kine u ekonomskom smislu, te da, prema istoj anketi, SAD zaostaju iza Kine kad je reč o tehnologiji i poverenju kao investitor.
- Za evropske političare, kineska alternativa obećava brze rezultate i manje problema kad je reč o ugovorima i transparentnosti nego što je obično slučaj na Zapadu - zaključuje američki list, ali napominje da je kineska finansijska podrška u Evropi uglavnom zasnovana na pozajmicama čime se zemlje pretvaraju u klijente kineskih banaka.
VIDEO: Ambasador Kine u Srbiji dobio od Vučića frulu, a onda je pokazao šta zna
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
HAJ
Prpa bato
Podelite komentar
Jaca
Da li vam nešto smeta? Nije vas niko pitao za dozvolu.!?
Podelite komentar
Krle
Treba ovo shvatiti kako je napisano. Koliko znam 2021 godine pocinje otplata najveceg dela naseg duga. Ove investicije bi morale same da se odplacuju inace cemo doci u katastrofalnu krizu. Znaci pazljivom ekonomskom politikom mozemo da imamo velike koristi, a mozemo I da se zaglibimo. Redovne informacije o stanju ekonomije su neophodne da stvari kogu na vreme da se koriguju, ako je potrebno.
Podelite komentar