3 usvojena zaključka, 2 cilja i jedan važan dan za Vladu Srbije: Brnabić najavila pomoć Srbima sa Kosova kroz projekte vredne 6,1 milijardi dinara (FOTO)

 
 ≫ 
  • 83

Brnabić je precizirala da je u 2018. godini za implementaciju projekata potrebno oko 444 milion dinara, sledeće godine oko pet milijardi dinara, a u 2020. godini oko 583 miliona dinara

Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila tri zaključka - o potrebi dugoročnijeg pristupa investicionim ulaganjima na KiM sa većinskim srpskim stanovništvom, pripremi izrade nacrta zakona kojim će se urediti pitanje finansijske pomoći i opredeljivanju 300 miliona dinara za početak finansiranja nekih od projekata.

To je rekla premijerka Ana Brnabić posle sednica Vlade Srbije kojoj su prisustvovali predsednik Republike Aleksandar Vučić i predstavnici Srba sa KiM.

Ona je istakla da ukupno ima 76 projekata vrednosti 6,1 milijardi dinara, što je oko 51 milion evra.

Brnabić je precizirala da je u 2018. godini za implementaciju projekata potrebno oko 444 milion dinara, sledeće godine oko pet milijardi dinara, a u 2020. godini oko 583 miliona dinara.

Foto: Tanjug/Rade Prelic

Moguće je, kaže Brnabić, da će tokom 2019. godine biti usvojeni i dodatni projekti za 2020. godinu i 2021. godinu.

- Mislim da je ovo važan dan. Mislim da je ovo ispisivanje jedne nove stranice naše podrške Srbima na Kosovu i Metohiji. Imamo dva cilja, jedan je da unapredimo sistemsku i institucionalnu podršku i da građanima na KIM poručimo da smo tu za njih, a drugi cilj je da ekonomski osnažimo poziciju Srba sa KiM - rekla je Brnabić.

Foto: Tanjug/Rade Prelic

Premijerka je istakla da je Srbija srpskom narodu na KiM mogla finansijski da pomogne zahvaljujući vrlo teškim reformama, fiskalnoj konsolidaciji i ekonomskoj stabilnosti, kao i privrednom rastu koji je bolji od predviđenog.

Brnabić je govoreći o situaciji na KIM ukazala da je ove godine zabeleženo oko 70 napada na Srbe, da se dogodilo ubistvo Olivera Ivanovića, navodeći da Srbiji nije dozvoljeno da učestvuje u istrazi tog ubistva.

Foto: Tanjug/Rade Prelic

Kako je navela, na Kosovu i Metohiji, uoči i prilikom posete predsednika Aleksandra Vučića bilo je raznih incidenata, o čemu svakom prilikom, kaže, obaveštava predstavnike međunarodne zajednice i pokušava da im dočara kako je izgledalo kada je na dan posete opkoljeno selo Banje u koje predsednik nije uspeo da ode.

Foto: Tanjug

- To govori na šta su spremni oni koji se nalaze u privremenim institucijama Kosova, dok sa srpske strane su svi spremni za razgovor - kazala je Brnabić i dodala da je jedan od poslednjih incidenata bila i poseta Hašima Tačija jezeru Gazivode.

Kao najnoviji incident, premijerka je navela pokušaji formiranja vojske takozvanog Kosova i istakla da je to u potpunosti protivno svim dosadašnjim dogovorima, kao i njihovom ustavu, koji su, kaže, sami doneli, ali ga ne poštuju.

Imamo pritiske i da nam preuzmu elektro sisteme, kazala je Brnabić i istakla da je i to još jedan način da se izigraju svi dogovori.

Foto: Tanjug/Rade Prelic

- Mi komuniciramo svakodnevno kako bismo pronašli mirno i održivo rešenje. Zbog svega ovoga što sam navela, mi danas možemo ekonomski da ojačamo Srbe na KiM i tako ih motivišemo da tamo ostanu - navela je premijerka.

Naglasila je da će se nastaviti sa pomoći Srbima na KiM i istakla da današnjom sednicom nisu poslate poruke sukoba, već poruke mira, stabilnosti i poruke koje su dobre za perspektivu za bolji život na KiM.

Predsednica vlade kaže da je dogovoreno da se nastavi sa zajedničkim radom sa predstavnicima Srba na KiM na redovnoj osnovi.

Vojska Kosova šteti stabilnosti regiona

Brnabić je izjavila da formiranje vojske Kosova direktno šteti stabilnosti celog regiona.

Foto: Tanjug/Rade Prelic

Ona je odgovarajući na pitanja novinara rekla da je stabilnost najvažnija i da ako imamo bilo kakvu nestabilnost i unilateralne poteze, kakve smo imali u vezi sa vojskom Kosova, to šteti stabilnosti u regionu.

Brnabić je navela da je dosadašnja stabilnost na KiM rezultat toga što je srpska strana bila strpljiva, fleksibilna i tolerantna.

- Nismo bili previše emotivni - dodala je Brnabić.

Rekla je da je i u slučaju kada je šef Kancelarije za KiM Marko Ðurić doživeo teror i ponižavan na KiM bilo teško da se ne reaguje osim diplomatski.

- Stabilnsot je važna zbog Srba na KiM i trudićemo se i dalje da na miran način rečimo sve problemima koje imamo i sa ENTSO i našim prenosnim sistemom. Trudimo se da se svaki dan vratimo za sto i objasnimo šta kažu međunarodno pravo i ugovori, kao i Rezolucija UN 1244".

FOTO TANJUG/ RADE PRELIC

Brnabić ističe da Srbija svoje intrese na KiM treba da odbrani mirno i razumno, pozivajući se na dokumente.

Kako je rekla, što je Srbija ekonomski jača to se više pojačava nervoza Prištine.

- Nadam se da će međunarodna zajednica malo glasnije i oštrije da reaguje - poručila je Brnabić istakavši da je nemoguća situacija da uvek imate jednu stranu koja je mirna, stabilna i fleksibilna i drugu koja to nije.

Naglasila je da nije jasno kako to da niko nije reagovao kada su Albanci tokom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića KiM kod sela Banje pravili barikade i pucali u vazduh i da je to pitala i Unmik i generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga.

- Mi ćemo i dalje biti stabilni i razgovaraćemo o radnim mestima i fakuletima i opremanju škola, domova zdravlja i drugim stvarima koje mogu da donesu bolji život na KiM. Nama je cilj mir i stabilnost - poručila je Branbić.

Đurić: Menjamo lice srpskih sredina na KiM

Direktor vladine Kancelarije Kosovo i Metohiju Marko Ðurić izjavio je danas da će sva ulaganja i realizacija projekata na KiM, iz meseca u mesec, menjati lice srpskih sredina i istakao da je reč o najvećem investicijama u opštine na KiM od završetka rata.

Ðurić je novinarima nakon zajedničke sednice Vlade i predstavnika Srba sa KiM rekao da će obaveštavati javnost o tome kako ide realizacija projekata, te poručio da će se već za mesec, dva videti rezultati.

- Videćete iz meseca u mesec kako se, zahvaljujući onome što je danas na sednici na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića i uz podršku premijerke Ane Brnabić vlada usvojila, menja lice srpskih sredina na KiM - rekao je Ðurić.

Foto: Tanjug/Rade Prelic

On je rekao da je ovo nesumnjivo najveće ulaganje u srpske sredine na KiM od završetka rata, posebno ako se uzme u obzir da se to ne odnosi samo na jednu godinu, već je reč o višegodišnjem planu.

- Nastavićemo sa ovim, ne protiv bilo koga, već sa ciljem da ostanemo i opstanemo - istakao je Ðurić.

On je naveo da ga fascinira, ali i pomalo nervira što postoje političari koji, kaže, potcenjuju inteligenciju i pamćenje građane.

- Pretpostavljaju da se mi ne sećamo da oni koji se danas najviše busaju u grudi i napadaju predsednika i vladu po pitanju KiM, kada su imali prilike da nešto odlučuju o Kosovu i Metohiji, nisu ništa uradili za naš narod, da nisu iza sebe ostavili ni uređene ulice, obnovljene škole i vrtiće, izgrađene stanove - rekao je Ðurić.

Sa druge strane, kako je rekao, za poslednje tri i po godine izgrađeno je i predato na upotrebu blizu 1.000 stambenih jedinica.

- Uspeli smo da dođemo u svaku srpsku sredinu, iako to nije bilo lako, a lično sam se 18 puta za nešto više od godinu dana suočio sa sprečavanje odlaska na KiM. Ali naši ljudi su bili tamo i Srbija je bila u svakoj srpskoj kući na KiM, jer želimo da budemo zajedno, to je naša politika, predsednika, vlade i svih koji složno predstavljamo Srbe na KiM - zaključio je Ðurić.

On je naglasio da su izazovi koji se u vezi sa KiM očekuju u novembru rezultat činjenice da su ključna pitanja nerešena.

- Mi se ne slažemo sa Albancima u Prištini čak ni oko toga koja su pitanja otvorena. Oni smatraju da nema šta da se razgovara o statusu, ni o teritoriji, ni o bilo čemu drugom, a neke od političkoh stranaka u Prištini smatraju da treba da se razgovara samo kako Srbija da prizna samoproglašenu nezavisnost KiM - rekao je Ðurić novinarima u Beogradu.

On je ponovio da Srbija želi da dođe do kompromisnog rešenja, ali da nije video takvu spremnost sa druge strane.

Ðurić je naveo da nema nikakvih tajni kada je reč o planu Srbije za KiM, navodeći da je on već duže vreme isti i da se to predočava predstavnicima međunarodne zajednice na isti način odakle god da dolaze.

- Danas je otvoreno rečeno da se nažalost ne nalazimo blizu rešenja, da se nalazimo blizu nekog rešenja koje bismo mogli da ponudimo građanima Srbije, sa radošću bismo to uradili, ali nažalost danas smo nešto dalje od rešenja nego što bismo želeli - rekao je Ðurić posle sednice Vlade Srbije u Palati Srbija.

Ðurić je izrazio nadu da će Srbija u budućnosti biti bliže rešenje, jer je to u našem interesu, jer se problemi gomilaju.

Srpska lista: Projekti podržavaju život svakog stanovnika 10 opština na KiM

Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić zahvalio je svima koji su podržali inicijativu predsednika Srbije da se projektima za unapređenje privrede, poljoprivrede, obrazovanja pomogne Srbima na KiM.

On ja nakon sednice Vlade Srbije kojoj su prisustvovali i predstavnici Srba sa KiM rekao i da je izuzetno važna poruka sa te sednice da Vlada i sve institucije pružaju punu podršku srpskom narodu u južnoj pokrajini za sve ono što su njihove životne potrebe.

- Ovi projekti znače podršku životu, opstanku, ali daju i mogućnost povratka svih onih koji danas nažalost van svojih domova. Svi mi koji živimo na KiM znamo koliko je važno da budemo ekonomski jaki. Onoliko koliko je ekonomski jaka država Srbija, toliko ćemo biti jaki i mi kao narod - kazao je Jevtić.

Naveo je da su projekti koji su danas dogovoreni rezultat svega onoga što se dešavalo u prethodnom periodu.

- Život Srba na KiM nije lak, suočavamo se sa svakodnevnim izazovima. Naša borba unutar institucija na KiM nekad deluje kao da neće doneti rezultat, ali mi od nje nećemo odustati. Nemamo uvek i gotovo nikad razumevanje od onih koji govore da žele da grade suživot i biće sigurno otpora onih koji ne razumeju da je ovo što se danas desilo podrška životu. Oni će na ovo gledati kao jedan vid političke borbe - kazao je Jevtić.

Poručio je Albancima na KiM da je jedini način za rešavanje međusobnih nesuglasica i problema zajednička izgradnja svega što treba da podrži život.

- Ovi projekti nisu upereni protiv bilo koga, a projekti podržavaju život svakog stanovnika 10 opština na KiM, bez obzira da li su oni Srbi, Albanci, Bošnjaci ili Romi - rekao je Jevtić.

Dodao je da oni žele da nastave da razvijaju svoje sredine i da pruže mogućnost mladima da se obrazuju i zapošljavaju, što je i rezultat svih usvojenih odluka na današnjoj sednici.

Jevtić je naveo da su Srbi u prošlosti propuštali prilike da na konkretan način rade na rešavanju svih problema, te da vlasti u Srbiji ranije nisu imale dovoljno sluha i razumevanja za to kako se može održati život Srba na KiM.

- Rezultati te politike su bili katastrofalni i danas moramo da se borimo za određene stvari protiv onih koji se zalažu da se Rezolucija 1244 ukine, da se Misija UNMIK-u ugasi, a sve to je rezultat pogrešne politike nekih koji su odlučili da pitanje KiM iz središta UN prebace u Brisel - naveo je Jevtić.

Odgovarajući na pitanje novinara o tome koliko strane doplomate doprinose povratku Srba na KIM, Jevtić je rekao da je podrška međunarodne zajednice u tom smislu samo deklarativna, a da konkretne akcije izostaju, jer se ne sprovode zakoni.

Reuzultat je, dodao je, da je tek 10 odsto povratnika u odnosu na broj raseljenih.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sanja

    30. oktobar 2018 | 16:58

    Svaka čast vladi i državi Srbiji na ovakvim projektima. Srbima sa Kosova neosporno treba podrska, koju će uvek imati iz Srbije!!!

  • Mile

    30. oktobar 2018 | 15:47

    Jedan je cilj spasiti KIM i pomoci Srbima da lakse zive!

  • nika

    30. oktobar 2018 | 20:01

    Srbija ce uvek voditi racuna o svom narodu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA