Bivši ambasador Srbije u Unesku: Ima onih koji kažu da je Kosovo njihovo, a ne srpsko i da srpsko nikada nije ni bilo
Doskorašnji ambasador Srbije u Unesku Darko Tanasković izjavioje danas da pitanje prijema Kosova i Metohije u tu ageniju UN nije rešeno i da očekuje da će naredne godine ponovo biti pokrenut zahtev za prijem.
On je u intervjuu za Radio Beograd rekao da bi to onda značilo ponavljanje svega što je Srbija prošla u Parizu 2015. i 2017. godine, gde je u centru pažnje, između ostalog, bilo i srpsko kulturno nasleđe.
- To je političko pitanje, može li se obezbediti dovoljan broj glasova, da, uprkos svemu, KiM bude primljeno u Unesko. Moj je utisak i procena da, kad bi danas taj zahtev bio podnet, sigurno Kosovo ne bi moglo da dobije dvotrećinsku većinu na Generalnom zasedanju Uneska - rekao je Tanasković i dodao da je prijem KiM u Unesko strateški cilj vlasti u Prištini i njihovih međunarodnih pokrovitelja.
On je naglasio da je srpska baština na Kosovu i Metohiji, iako je pod zaštitom Uneska, i dalje u opasnosti, a da je jasno da je ugrožavaju oni koji tamo sprovode vlast, s obzirom na to da Srbija nema mogućnost da deluje na terenu.
- Tu dolazimo do apsurdne situacije da se neke države, iz čisto političkih razloga, zalažu za to da KiM uđe u međunarodnu instituciju kulture i baštine, iako znaju da je srpska kulturna baština i srpski narod tamo ugrožen, a glasali su za to da naša baština bude na listi zaštite Uneska. To su dvostruki standardi - rekao je Tanasković.
Prema njegovim rečima, jedna od tendencija je da se na prostoru Kosova i Metohije zatre svaki trag srpskog viševekovnog prisustva, o čemu svedoči srpska materijalna baština koja ima univerzalnu vrednost.
- Pojednostavljeno rečeno, oni koji nastoje da kažu da je Kosovo njihovo, a ne srpsko i da srpsko nikada nije ni bilo, veoma bi voleli da ta kulturna baština uopšte ne postoji, kao što bi, usuđujem se reći, neki u Crnoj Gori voleli da Njegoš ne postoji - rekao je Tanasković.
On je ocenio da će Priština nastaviti da vrši pritisak na monaške zajednice i da "administrativnim smicalicama" otežava život sveštenstvu i vernicima.
Tanasković je rekao da je u toku nastojanje da se izgradi novi identitet Kosova, a koji u stvari nikada nije postojao, kao i da tu počinju pretenzije da, preko istorijskih falsifikata, srpsko postane "kosovsko".
- U naučnoj zajednici to ne može da prođe. Međutim, u sferi paralelne realnosti koju stvara politika i konkretne moći na terenu, na ovom polju može biti zloupotreba, i to je potencijalno veća opasnost od fizičkog uništavanja baštine - ocenio je Tanasković.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mihailovic
TO NAM SE SVE DOGADJA ZATO STO NAM JE VAZNIJI EU OD JUZNE SRBIJE KOSOVO I METOHIJE. NERADIMO NI PO UN 1244 A NI PO USTAVU SRBIJE UMESTO DA SE RESAVANJE NATO OKUPACIJE I USPOSTAVA USTAVNOG PORETKA SRBIJE RESAVA U UN MI SA EU GUBIMO DRAGOCENO VREME JER ONI ,EU SU NA STRANI ALBANSKIH ZLOCINACA. DA NIJE TAKO NEBI POSTOJAO NI HAG NI SUDJENJE SRBIMA NITI 1999 BOMBARDOVANJE EU NAD SRBIJOM PA POTOM VOJNA OKUPACIJA GDE NAM JE PAMET ? AKO UOPSTE IMAMO MOZGA !
Podelite komentar
Тодорић
Лепо седите,попишите целокупну црквену имовину са све национализовано земљом,јер је 50 год.прошло,те презентује чињенице о хришћанској имовини( верско право) на којој ни једна особа која није хришћанин,не може полагати ни морално ни материјално право.Све куповине земље обављене са стране нехришћана су ништаве пред законом,јер власник,црква,није могла да одобри такву купопродају,нити је дала пристанак.Српска црква има прече право на своју имовину,него неки неверник.Може држава и да исплати,мада не би требало. Затим,када се реши површина црквеног власништва,тражити и верску,и другу,државну аутономију на том простору. Обухватити тиме и приватна српска имања,и тражити аутономију за иста,са црквеним имањима. Која имања су продата прогоном,изнудом,принудом,ништити уговоре.Ресто што преостане,а чињенично је албанских миграната из Албаније може добити аутономију на делу који заиста,по закону могу да својатају. Посебно пазити на преминуле,чију имовину без наследника својатају мигранти из Албаније.То би био посао на који нико не би имао приговор.
Podelite komentar
S
Vi im kažite Kosovo je uvek bilo Srbija........
Podelite komentar