Šta se krije iza formiranja "Vojske Kosova"? Jelena Milić poručuje: Namera im je da Beograd isključe iz dijaloga sa Prištinom
Direktorka Centra za evroatlantske studije Jelena Milić izjavila je da je usvajanje seta zakona o transformaciji kosovskih bezbednosnih snaga urađeno mahom za unutrašnju političku upotrebu, ali da i pored toga predstavlja veliku provokaciju Srbije, s namerom da se Beograd isključi iz dijaloga sa Prištinom.
Makedonija rešena, sva pažnja usmerena na Kosovo: Slede pojačani pritisci na Beograd i Prištinu?
Milić navodi da je usvajanje zakona samo prvi korak procesa koji će trajati desetak godina, te da se i zato može gledati iz ugla unutrašnjih prilika, budući da je borba za opstanak na vlasti na Kosovu veoma dimanična i intenzivna, te da je bilo potrebno pokazati kosovskoj javnosti još jedan primer "državotvornosti" u trenutku kada je očito da će i Kosovo morati da popusti u dijalogu sa Beogradom.
- Najbinije je da se niko ne uplaši na Kosovu, pogotovo ne srpska zajednica, da nema zapaljive retorike i da Srbija izdrži ovu provokaciju i to izuzetno veliku i neprijatnu, da pusti da bezbednosnu situaciju na Kosovu realizuju oni koji su za to nadležni, pre svega Kfor i da ne naseda na provokaciju koja bi je izbacila iz nastavka dijaloga pod okriljem EU - kaže Milić za Tanjug.
Ona veruje da je usvajanje zakona takođe lukav manevar s ciljem da se srpska strana pokaže kao ta koja ne želi dalje pregovore.
- Dobro je što Srbija nije ni na koji neprimeren način za sada reagovala. Mislim da sada treba imati dobru veru i u zvaničnike EU, koji vode proces dijaloga, ali i u NATO i Kfor - rekla je Milić.
Upitana kako tumači izjavu NATO zvaničnika da će alijansa morati da preispita nivo angažovanja na Kosovu ukoliko se promeni mandat sadašnjih KBS, Milić podseća da Kosovo nije ni u Partnerstvu za mir, a da njihovi zvaničnici često šalju poruke javnosti da su korak bliže NATO.
- Na neki način je poslata poruka obema stranama na Kosovu da - ako želite političku podršku i ako svojoj javnosti tvrdite da ste korak bliže i da ste maltene postali članovi NATO - to i nije tako i da na to moraju da obrate pažnju - rekla je Milić.
Kad je reč o stavu SAD, ona veruje da je za Vašington problematičan način na koji je počela transformacija kosovskih bezbednosnih službi u oružane, ali i trenutak kada se to dešava.
Milić navodi da je činjenica da države koje su priznale Kosovo ne osporavaju pravo Kosovu da ima svoje oružane snage, ali da je sasvim drugo pitanje kada te snage i na koji način počinju da funkcionišu.
- Sada je problematičan način na koji je to urađeno, a rekla bih da je problematičan i tajming. SAD jesu najveća zemlja članica NATO, ali ne verujem da bi zbog Kosova i kosovskih oružanih snaga radile bilo šta iza leđa zvaničnika NATO - kaže Milić.
Ona podseća na poruke iz NATO da transformacija Kosovskih bezbednosnih snaga mora da bude u saglasnosti sa svim zajednicama na Kosovu i ne samo sa NATO, nego i sa zemljama članicama, od kojih četiri važne države nisu priznale Kosovo.
VIDEO: Tači prolazi kroz Sever Kosova
VIDEO: Vojska Srbije spremna da izvrši naređenja Aleksandra Vučića
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
goca
Da Srbija izdrži ovu provokaciju?????? Pa dokle više da samo Srbija mora da izdrži svačiju provokaciju pa daj bre malo da se i nama dozvoli da provociramo sve njih a oni da moraju sve to da izdrže
Podelite komentar
Robert
Ne krije se tu nista, jer se javno formira. I kako sve zemlje imaju vojsku tako ce i oni a za to nece nikoga da pitaju jer su od 99 posto eu priznati kao drzava. E sad srbija ima mogucnost da slusa pro ruske radikale koji ih lazu oduvek i bude rascepana na jos delova. Ili se smiri i resi problem. Pa birajte, hocete ovu srbiju ili jos manju na parcice. Beogradski pasaluk.
Podelite komentar
mihailovic
VOJNI SAVEZ SA PUTINOVOM RUSIJOM I ULAZAK RUSKO SRPSKE ARMIJE U JUZNU SRBIJU KOSOVO IMETOHIJA RESAVA ZANAVEK PITANJE I ALBANSKIH ZLOCINACA I OKUPATORA STO PRE TO BOLJE !TERITORIJALNI SUVERENITET NAD CELOM SRBIJU USTAV SRBIJE OBAVEZUJE SVAKU VLAST SRBIJE DA IMA 100%TERITORIJALNI USTAVNI POREDAK NA CELOJ TERITORIJI SRBIJE
Podelite komentar