Srbija prva zemlja van EU koja se priključila ovom programu: Beograd dobija od Brisela 63 miliona evra godišnje (FOTO)

  • 2

Srbija je prva zemlja van EU koja se priključila programu EU "Prava, jednakost i građanstvo" zahvaljujući čemu je dobila pristup fondovima namenjenim dodatnom jačanju i osnaživanju prava ranjivih grupa, rečeno je danas na konferenciji u Beogradu.

17 ciljeva "Agende 2030": Šta Srbiji donosi platforma održivog razvoja (FOTO)

EU je u tu svrhu za period od 2014. do 2020. izdvojila 439 miliona evra odnosno 63 miliona godišnje, rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević na konferenciji na kojoj su o značaju tog koraka koji je Srbija napravila govorili i ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.

Joksimović je ocenila da je učešće u programu EU važno i da je Srbija pristupom tom fondu pokazala da je kredibilan partner.

- Ovaj program je program u kome se Srbija tretira apsolutno kao i ostale zemlje članice EU što pokazuje koliko smo vredno radili. Cilj je da se unapredi položaj svih, a možda je ovo najbolji program, jer targetira najugorženije grupe - rekla je Joksimović.

Cilj konferencije bio je da se predstavnici civilnog društva, državnih institucija, nevladinog sektora, Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) upoznaju sa mogućnostima za finansiranje projekata koji za cilj imaju unapređenje položaja ranjivih grupa poput invalida, Roma, žrtvi nasilja u porodici...

Foto: Tanjug/Tanja Valic

Srbija bez obzira na brojne i svakodnevne prepreke nastavlja put ka EU i ponosno može da kaže da je ozbiljna država koja je mnogo učinila u svim segmentima društva, dodala je Joksimovićeva.

- Imamo puno prepreka i dnevnih frustracija sa kojima se suočavamo kao i onih koji ne vole da vide Srbiju kako napreduje, ali eto loša vest za sve njih, nećemo odustati - rekla je Joksimović na predstavljanju programa EU "Prava, jednakost i građanstvo - kome je Srbija pristupila kao prva zemlja zapadnog Balkana, a zahvaljujući čemu će moći da pristupa fondu namenjenom jačanju i unapređenju prava ranjivih grupa.

Joksimović je dodala da Srbiju ne evropskom putu ne obeshrabruje svaka prepreka jer se okalila i očeličila.

- Davno smo se očeličili i okalili da bi nas svaka preprepka obeshabrila. Nastavljamo našim putem, jer smatramo da građani Srbije danas u mnogim segmentima ni po čemu ne zaostaju u odnosu na građane članove EU. Sa puno ponosa možemo da kažemo da smo ozbiljna država koja je mnogo učinila u svim segmentima društva i da to mnoge zemlje članice prepoznaju - rekla je Joksimović.

Foto: Tanjug/Tanja Valic

Ministarka je podsetila da Srbija od 2007. koristi IPA fondove, a da je do 2014. kada je preuzela resor i postala nacioanlni IPA koridnator, tek nešto manje od 10 odsto ljudi znalo da postoje fondovi EU.

- To je pokazalo inertnost ranijih vlada da obaveste građane o činjenicama da su im EU fonovi na raspolaganju - rekala je Joksimović.

- Od 2014. godine smo toliko uspeli da podignemo vidljivost među najširim slojevima društva o značaju i mogućnostima koje imamo kao zemlja kadnidat, kroz pretpristupne reforme iz različitih sektorskih politika ali i programa prekogranične saranđe koju danas imamo sa sedam zemalja - rekla je ona.

Ministarka je kazala da je jako važno da se zna da će od 2014. do 2020. u toj finansijskoj perspektivi Srbija dobiti nešto više od 1,5 milijardi evra bespovratne pomoći, kroz te fondove. Dodala je da je ona do sada potpisala više od milijardu evra pomoći.

- Zbog dobrog rada i korišćenja fondova uspeli smo da budemo kredibilni partner i zato smo postali prva zemlja van EU koja je pristupla tom programu - rekla je Joksimović.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rade

    3. oktobar 2018 | 17:51

    Nisam ni plića ni prostak, ali ljudi, pa pogledajte sliku i likove aman.

  • Anči

    3. oktobar 2018 | 18:59

    Ko ocenjuje ugroženost pojedinih koje je gospođa navela?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA