Pronađite rešenje za Kosovo koje izvlači iz sadašnjeg zastoja: Šta Srbija konkretno mora da učini da bi postala članica EU?
Ambasador Norveške u Beogradu Arne Sanes Bjornstad izjavio je da je važno pronaći rešenje za Kosovo koje "izvlači iz sadašnjeg zastoja i podstiče stabilnost na Balkanu i regionu i omogućava kosovskim Srbima da žive kako žele, bez straha i diskriminacije".
- Ponekad mi se čini da svi govorimo o rešenjima ne obraćajući pažnju na problem. Zajednica opština, promene granica... ja to vidim kao moguće instrumente, a ne ciljeve po sebi - rekao je Bjornstad u intervjuu za "Večernje novosti".
Norveški ambasador je rekao da će se "Srbija priključiti EU kao punopravna članica onog trenutka kada se ispune svi uslovi za članstvo", a jedan od njih, mada ne i jedini, kako je dodao, jeste da nema nerešenih pitanja sa susednim državama.
- Da bi postala punopravna članica, Srbija mora da poštuje spoljnu i bezbednosnu politiku EU. To znači da će Srbija morati da promeni politiku ne samo u odnosu prema Rusiji, već i po drugim pitanjima spoljne i bezbednosne politike. Bliska saradnja država unutar EU podrazumeva da države članice stoje zajedno pred bilo kakvim pretnjama - naveo je ambasador.
Povodom kritika dela javnosti zbog ranije ocene da je "svojatanje Preševa od Albanaca isto što i svojatanje Kosova od Srbije", ambasador je rekao da "stoji iza svega što je rekao".
On je ponovio da izjave, poput konstatacije premijera Kosova Ramuša Haradinaja da su Preševo i Bujanovac 'istočno Kosovo' ne pomažu rešenju situacije, kao što ni oni koji govore o Kosovu kao delu Srbije ne treba da budu iznenadjeni ako drugi nazivaju delove Srbije 'istočno Kosovo'.
- Moja poenta je da bi to neki nazvali 'milo za drago'. Međutim, ni takve izjave ne doprinose rešenju - rekao je Bjornstad.
Bjornstad je ocenio odnose Srbije i Norveške kao veoma dobre, ali je dodao da postoji veliki neiskorišćeni potencijal kada je reč o trgovini i investicijama, i da će mogućnosti za tu saradnju po njegovoj oceni doći kako se Srbija bude približavala EU, poboljšavala investicionu klimu i vladavinu prava.
Kada je reč o političkoj saradnji, rekao je da Srbija i Norveška možda ne mogu uvek da se slože u svemu, ali da se razumeju i blisko saradjuju u nizu pitanja od zajedničkog interesa.
(Telegraf.rs/Beta)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dača
Ništa, Kosovo je i dalje Srbija a eu nam ne treba.
Podelite komentar
stanko
Da ovaj možda ima nameru da nas ponovo bombardauje kao ''veliki prijatelj'' Srbije. Pa neka on odvoji deo Norveške i neka nekome pokloni.
Podelite komentar
Srdjan
Da li oni misle da je nasa vlast maloumna ili nasa vlast misli da je narod malouman? U svakom slucaju ovde neko nekoga ozbiljno smatra za budalu. Sta sad, mi cemo da damo nase najvece duhovno, istorijsko i rudno bogatstvo za neku bledu garanciju kako cemo za SEDAM godina biti deo neke EU a znamo kako oni postuju dogovore. Osim toga veliko je pitanje da li ce ta i takva EU uopste postojati za sedam godina. Nikome od nas Kosovo i Metohija nisu privatno vlasnistvo pa da ga nekome poklanjamo a osim toga onog dana kada bismo to i uradili, sutra bi stigli zahtevi za Rasku, Vojvodinu i ko zna sta jos. Neka hvala celavi, ako je to sve tako, slobodno daj Siptarima deo Norveske pa nam primerom pokazi kako sa njima moze sve da se dogovori.
Podelite komentar