Moguće vanredno zasedanje Sabora SPC o KiM

 
 ≫ 
  • 35

Odluku o tome mogao bi da donese Sinod već 30. avgusta, a zasigurno se zna da će zasedanje biti održano posle najavljene posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovu i Metohiji, 8. i 9. septembra

Srpska pravoslavna crkva intenzivno razmatra mogućnost vanrednog zasedanja Svetog arhijerejskog Sabora, na čijem dnevnom redu bi Kosovo i Metohija ponovo bila glavna tema, iako je, kako ističu u upućenim crkvenim krugovima, "stav SPC o tom pitanju jasan i nepromenjen".

Šta Srbi na Kosovu očekuju da čuju od predsednika Vučića?

Odluku o tome mogao bi da donese Sinod već 30. avgusta, za kada je zakazano zasedanje, a kao mogući termin vanrednog zasedanja Sabora spominje se druga polovina oktobra.

Ako se arhijereji uopšte odluče na to, zasedanje će u svakom slučaju biti održano posle najavljene posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovu i Metohiji, 8. i 9. septembra i nekoliko veoma važnih diplomatskih susreta predsednika Vučića sa svetskim liderima tokom septembra.

Teško je proceniti koliko će raspoloženje naroda na KiM i ono što će Vučić tamo reći uticati na tok rasprave među arhijerejima.

Zasedanje će biti održano posle najavljene posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovu i Metohiji, 8. i 9. septembra-Foto: Vladimir Milovanović

Ono što se može očekivati, ukoliko rasprave bude, to je da stav crkve, saopšten nakon zasedanja u maju ove godine, o tome da Srbija ne sme da izgubi Kosovo, neće biti promenjen, ali bi mogao uticati na to koliko će glasno crkva taj stav braniti.

Pod stavom Crkve, inače, podrazumeva se samo ono što zaključi Sabor, Sinod ili izrekne patrijarh, mada je on samo prvi među jednakima.

Sve izjave koje daju pojedini crkveni velikodostojnici, episkopi ili igumani unutar SPC se smatraju njihovim ličnim stavom, ali javnost to ne vidi uvek tako.

Pažnju su tako u poslednje vreme pridobile nedavne izjave episkopa raško-prizrenskog Teodosija, mitropolita crnogorskog-primorskog Amfilohija i igumana manastira Dečani Save Janjića.

Crkva se o izjavama episkopa raško-prizrenskog Teodosija, mitropolita crnogorskog-primorskog Amfilohija i igumana manastira Dečani Save Janjića nije izjašnjavala-Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Crkva se o njihovim izjavama nije oglašavala, jer, kako navode sagovornici Tanjuga, "za njih se mnogo ne haje", ali ne isključuju mogućnost da bi one jednog dana mogle doći na dnevni red, a posebno kada je u pitanju izjašnjavanje oca Save, čije aktivnosti su, kažu, "dobro poznate najvišim crkvenim i državnim organima".

Patrijarh je, u nedavnoj besedi nakon liturgije u crkvi Preobraženja Gospodnjeg na Vidikovcu, ponovio da Kosmet ne može biti prepušten na milost i nemilost onima koji su do juče sve rušili i zatirali, ali nije konkretno komentarisao i kritikovao predloge i politiku predsednika Vučića oko KiM.

Mesec dana pre majskog sabora SPC, patrijarh je rekao kako se predsednik Vučić "junački bori za Srbe i našu državu na KiM", a da "njegovo držanje i borba govore da zna šta radi".

Patrijarh je rekao kako se predsednik Vučić junački bori za Srbe na KiM, a da njegovo držanje i borba govore da zna šta radi-Foto: Tanjug/Sava Radovanovic

Uz to, njihovi neretki susreti i očigledno međusobno poštovanje i razumevanje nameću utisak da patrijarh neće svojim izjavama da otežava predsedniku traženje kompromisnog rešenja sa Prištinom.

Vučić je i pre par dana ponovio da je tokom poslednjeg susreta sa patrijarhom i neke vladike upoznao sa situacijom na KiM i svim detaljima vezanim za rešenje tog pitanja.

On je u više navata podsetio i na to da je Srbija sekularna država i da je odvojena od Crkve, da Crkva ima prava na svoje mišljenje, ali i da u svojim stavovim ne nudi nikakvo rešenje.

VIDEO: Na verski praznik u Grčkoj Srbi dodiruju Bogorodičine zmije

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Promocija knjige Darka Bajića "Film davne budućnosti" na Sajmu knjiga

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Slađa

    25. avgust 2018 | 19:36

    Svi mi poštujemo crkvu i veru , ali , uz dužno poštovanje , ako političar ne može da obuče mantiju i zađe po kućama da sveti vodicu , onda ni sveštenik nema šta da traži u politici !

  • Milos Veliki

    25. avgust 2018 | 17:30

    Nece nam Crkva deliti narod. pa nisu oni demokrate da koriste ovu situaciju da nas deljenjem dodatno unazade. Nemaju interes, kao demokrate. Interes Crkve mora biti interes naroda i obrnuto. Svi ajedno, pa sta nam bude.

  • Zare

    25. avgust 2018 | 16:31

    Verijem da ce crkva na kraju podrzati drzavnu politiku prema KiM, jer je ona i najrealnija.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA